Piercingy – šperky na tělo, které musíte znát
Co se vám jako první vybaví při slově piercing? Zástupce punkového hnutí s barevnou kšticí? Může být, ale my v tomto článku půjdeme cestou piercingů, které jsou velmi ženské a decentní. Bude řeč o septum piercingu, labretách, záušnicích a dozvíte se i to, jak se o piercing starat.
Piercing není novinka, lidstvo se nechává propichovat 5 tisíc let
I přes to, že by vaše babička možná řekla: „Co to ti mladí nevymyslí!“, historie propichování různých částí těla sahá do daleké historie. Jedním z nejstarších dochovaných důkazů je mumie ledového muže Ötziho, který žil mezi lety 3400 a 3100 př.n.l. Ötzi měl propíchnuté uši a dírky roztažené až na 11 mm, takže zárodek dnešních tunelů a plugů už je záležitostí starou asi 5 000 let.
5 zajímavostí z historie piercingu
- V Bibli se objevuje zmínka o tom, že služebník Abraháma daroval Rebece zlatý nosní kroužek. Nosní piercingy i později v jiných kulturách symbolizovaly manželské postavení.
- Ve starověkém Římě si zase římští vojáci (centurioni) propichovali bradavky jako symbol síly a oddanosti a často si k nim připevňovali své pláště.
- Aztékové věřili, že po propíchnutí jazyka budou lépe komunikovat s bohy. Jazyky propichovali trny a na znamení oběti nechali krev volně téct.
- Princ Albert piercing je typ mužského genitálního piercingu pojmenovaný podle manžela britské královny Viktorie. Říká se, že muži tehdy nosili extrémně upnuté kalhoty, a aby jim nevznikla velmi viditelná boule mezi nohama, nechali si propíchnout penis. Ten byl pak pomocí háčku na vnitřní straně kalhot přichycen na stranu.
- Až punkové hnutí v 70. letech změnilo kulturní a náboženský význam piercingů na formu vzpoury a individualismu.
Typy piercing šperků do ucha
Tady nás trošku může zmást čeština, protože i náušnice jsou typ piercingu, ale ve většině případů mají svou vlastní kategorii. Najdete zde nespočet modelů od klasických kroužků do uší, kruhů různých velikostí a visacích i peckových typů.
Ucho ale nemá jen jedno místo, které lze ozdobit. Kromě měkké části ušního boltce má i několik zákoutí. Ta jsou tvořena chrupavkou a dají se zkrášlit jak jemnými kroužky, tak single náušnicemi, labretami, conch hoopy, helixy, tragus, daith piercingy a dalšími šperky.
Labret do uší i do rtu
Labret je typ piercingu, který původně není pro ucho. „Labrum“ znamená latinsky okraj nebo ret a labrety tak primárně označují typ piercingu pod, nad nebo přímo do rtu.
Na jednom konci tyčinky je ozdobná část, která se šroubuje a místo klasického zapínání je na druhé straně ploška, aby konec piercingu nezavazel tam, kde z kůže vychází.
Labrety se propichují nejčastěji do části ucha, který se nazývá tragus nebo i do dalších dírek v ušním boltci. Na výběr jsou ozdobné části s drahokamy nebo labrety celokovové s kuličkou.
Minimalistické single náušnice
V naší nabídce najdete i zlaté single náušnice, které se krásně kombinují a vství hlavně lidem s více dírkami v uších. Mohou to být jednoduché piercing náušnice s kamínkem, celokovové „tečky“ nebo zlatá písmena. Speciálně pro nadčasové vrstvení šperků jsme vytvořili Fresh & Basic kolekci, kde si každý sestaví svůj šperkový tým snů.
Jednoduché single náušnice si vyberete podle svého vkusu a doplníte jemným řetízkem či prstýnkem ve stejném duchu. Nosit je pak můžete všechny dohromady nebo je nakombinovat s těmi, které už máte doma. Mrkněte na Fresh & Basic kolekci pro inspiraci!
Pohodlný fake piercing se záušnicemi
Bez dírek to jde taky. Falešný piercing do ucha vyřeší záušnice. Nasadíte ji na ucho a nikdo nepozná, že jste nemuseli trpět propichováním nebo nastřelením dírek. Záušnice nebo tzv. ear cuff náušnice působí naprosto přirozeně a mají velkou výhodu v tom, že si bez nutnosti nových dírek vyzkoušíte, jak by vám opravdový piercing slušel.
Septumy, nostrily – typy piercingů do nosu
I na nose najdeme dost vhodného prostoru k ozdobení piercingem. Nostrily jsou náušnice, které se umisťují na bok nosu a mají spoustu tvarů. Oblíbené jsou jemné kamínky nebo celokovové kroužky. Nádherné, elegantní a v současnosti velmi oblíbené jsou také septumy.
Latinsky septum znamená přehrádka nebo přepážka. Od toho je také odvozen název piercingu, který se nosí právě uprostřed nosní přepážky. Těsně pod chrupavkou je v nose tenká tkáň, která se snadno propíchne a provlékají se jí prstencové septum piercingy nebo tzv. nosní kroužky. A kdo je známý nošením tohoto extravagantního piercingu? Septum jste mohli vidět u barbadoské zpěvačky Rihanny, Keshy nebo Lady Gaga.
Ať už sáhnete po jemném kroužku s průhledným topazem nebo odvážnějším modelu s ohnivým rubínem, bude to značit vaši výjimečnost a nezávislost. I vy se můžete cítit jako celebrita.
Jak se o piercing starat?
Hygiena je vždy na prvním místě. Pokud máte čerstvě propíchnutou kůži, s péčí o ranku vám poradí přímo v salonu, kde pro vás také podle místa vpichu zvolí vhodný antibakteriální prostředek. Jiný bude pro dírku v jazyku a jiný pro piercing v pupíku.
Obecně se ale ze začátku doporučuje (a skvěle funguje) solný roztok na piercing, kterým můžete místo vpichu i šperk omýt nebo ho v něm nechat chvíli máčet. Nedělejte to ale častěji než dvakrát denně, zbytečně byste místo dráždili. Sůl je skvělá dezinfekce, nenaruší povrch kovu a roztok rozmočí všechny nečistoty.
Solný roztok
2dcl převařené vody
čajová lžička soli (postačí ta, kterou máte v kuchyni na vaření)
Ze začátku do zahojení se o svůj piercing budete muset postarat sami, pak máte ale od nás čištění Eppi piercingu jednou za rok zdarma. A abychom nezapomněli, samozřejmě taky doživotní záruku.
Který typ šperku na tělo vás nejvíce zaujal? Mrkněte na konkrétní modely v naší nabídce piercingů!