Barva diamantu
Barva je jedním ze základních atributů diamantu. Trochu paradoxní je, že u tohoto kamene je jeho odstín o tom, co nevidíte. Diamanty se cení podle toho, jak moc se blíží k bezbarvosti. Čím méně barvy obsahují, tím výše stoupá jejich hodnota. Na pultech klenotnictví většinou objevíte kameny bezbarvé či téměř bezbarvé s jemnými stopami žluté či hnědé. V současnosti se kvalita barvy diamantu určuje podle škály D–Z, kterou zavedl Americký gemologický institut (GIA) v 50. letech 20. století. Každé písmeno má jasně definovaný barevný rozsah. Diamanty se zkoumají tváří dolů pod světlem s přesně definovanými parametry. Jejich barva se potom srovnává s tzv. srovnávacími kameny, které mají předem stanovenou barvu. Mnohé rozdíly v jejich odstínění jsou tak jemné, že je nevyškolené oko vůbec nezaznamená. Přesto však právě ony vedou k velkým rozdílům v kvalitě a ceně diamantů. Pokud vás zajímá, proč GIA začala svou škálu písmenem D, odpověď je nasnadě. Před jejím zavedením se k oceňování diamantů používala celá řada systémů založených na písmenech A, B a C s tím, že kameny nejvyšší kvality nesly označení AAA. Výjimkou nebyly ani diamanty určované pomocí arabských (0, 1, 2, 3) či římských číslic (I, II, III) nebo slovním popiskem. Bohužel se však nesjednocené třídicí systémy nevyhnuly řadě nepřesností a nesrovnalostí. Tvůrci modelu barevné škály GIA se chtěli odrazit od úplného začátku, a proto se rozhodli nepoužít nic, co by mohlo být zavádějící a vést k záměně se starými systémy. Výsledek jejich práce začíná písmenem D, které tradičně s nejvyšší kvalitou nesouvisí.
Barevné stupně: 5 kategorií od D do Z
Barva diamantu se hodnotí podle toho, jak moc se kámen blíží k bezbarvosti. Chemicky čistý a strukturálně dokonalý kámen neobsahuje žádný odstín stejně jako kapka čisté vody. Všech 23 stupňů barevné stupnice od D (bezbarvé) po Z (zřetelně žluté nebo světle hnědé) je podle GIA rozděleno do pěti kategorií: bezbarvý (D–F), téměř bezbarvý (G–J), velmi jemné stopy barvy (K–M), jemné stopy barvy (N–R) a zřetelné stopy barvy (S–Z). Čím vyšší bezbarvostí kámen vyniká, tím výše stoupá jeho cena, a proto diamanty v barvě D bývají tak drahé. Zároveň takové diamanty patří i mezi ty nejvzácnější.
Pohněte sliderem a zobrazte ukázky barevných stupňů diamantů podle GIA
Pohled odborníka a laika
Je velmi obtížné stanovit přesný barevný stupeň jednoho samostatného diamantu. I odborníci pro určování barvy využívají referenční srovnávací kameny, ačkoli svým trénovaným okem dokáží s velkou přesností zařadit i izolovaný diamant. Pokud však nejste znalcem diamantů, pravděpodobně nebudete schopni pouhým okem rozeznat ani rozdíl mezi diamanty, které jsou si barevně velmi blízko a jsou zařazeny do jedné kategorie. Barevný rozdíl mezi diamanty ze svou kategorií (například D a I) je možné pozorovat, pouze pokud diamanty srovnáváte položené přímo vedle sebe. Pokud jsou kameny zasazené, rozdíly mezi nimi se na první pohled ještě zmenšují. Kameny ze stejné barevné kategorie vypadají pro netrénované oko stejně. Barva diamantů se navíc hodnotí v laboratořích za speciálních podmínek, kterých v běžném životě nedosáhneme.
Barva je do značné míry záležitost osobního vkusu. Zatímco někdo hledá téměř bezbarvý diamant, jiný dává přednost jemně tmavšímu zabarvení. Záleží tedy na vás a na tom, co přesně od kamene očekáváte. Pokud ho kupujete s investičními záměry, je rozhodně lepší sáhnout po vyšším stupni. Pokud bude diamant zasazený do zásnubního prstene, do vašeho rozhodnutí se o to více promítne otázka vkusu, ale i barva kovu a to, jaký je váš rozpočet a celkové požadavky.
Barva diamantu vs barevné diamanty
Na trhu se samozřejmě objevují i diamanty v dalších odstínech, jako je zelená, modrá, růžová či černá, které na této stupnici zahrnuty nejsou. Označují se jako fancy diamanty a jejich cena se určuje podle specifických kritérií. Více si o nich můžete přečíst v tomto článku, kde se dozvíte, že u tohoto typu se cení především sytost barvy. GIA zavedla devítistupňový systém jejich hodnocení, od mdlého, a tedy téměř neznatelného zabarvení až po sytý fantazijní zářivý odstín. Především světlounce nažloutlé a champagne diamanty se pohybují na hraně hodnoticích škál GIA.
Fancy diamanty mohou být i vhodnou alternativou pro ty, kteří chtějí čirý diamant, ale jejich rozpočet je omezený. Pro laické oko bývá rozdíl mezi bezbarvým diamantem se slabým nebo zřetelným zabavením a jemně zabarveným fancy diamantem téměř nepatrný, i když rozdíl v ceně může být výrazný. Fancy diamantů se tedy nemusíte obávat a rozhodně neplatí, že jsou jen pro ty, kteří holdují barvám.
Stupnice barev
Bezbarvé (colorless)
BARVA D – PRVOTŘÍDNĚ BÍLÝ + (Exceptional white+) Nejvyšší stupeň bezbarvosti, kterého diamanty mohou dosáhnout. Takovéto označení znamená, že kámen je jako takový zcela bezbarvý (bílý). Diamanty s barvou D jsou extrémně vzácné, velmi vyhledávané a vynikají ve srovnání s ostatními nejvyšší cenou.BARVA E – PRVOTŘÍDNĚ BÍLÝ (Exceptional white) Téměř dokonale bezbarvé diamanty. Barevný rozdíl mezi D a E je obvykle viditelný pouze při pozorování pod mikroskopem odborným gemologem, který porovnává kmenové stopy barvy kamenů. Diamanty s barvou E jsou o něco levnější, i když jejich cena je stále vysoká. BARVA F – VYSOCE BÍLÝ + (Rare white +) Téměř úplně bezbarvé kameny s nepatrnými náznaky barvy. Barevný rozdíl mezi E a F vidí jen odborníci v rámci srovnávací analýzy. Barva F je nejnižší v kategorii bezbarvých, a tudíž představuje nejlevnější alternativu z těchto diamantů.
Téměř bezbarvé (near colorless)
BARVA G – VELMI BÍLÝ (Rare white) Téměř bezbarvé diamanty. Rozdíly jsou viditelné až v přímém porovnání s kameny z třídy D nebo E. Po jejich zasazení do klenotu však rozdíly mizí a laik pouhým okem nerozliší, o jaký barevný stupeň se jedná, a i G diamanty se po osazení do kovu jeví jako bezbarvé. Za vaše peníze proto nabízejí vynikající protihodnotu. BARVA H – BÍLÝ (White) Barva H působí jako zcela bílá nebo bezbarvá, pokud není ve srovnání bok po boku s vyššími stupni barevnosti. Lehké zabarvení je schopný pozorovat pouze kvalifikovaný gemolog ve správných podmínkách. Barva H je obecně považována za předěl mezi bezbarvými a mírně tónovanými diamanty. Je velmi populární volbou, protože za vaši investici stále dostanete skvělou kvalitu – kámen totiž pořád vypadá nádherně bíle, zejména po osazení do šperku. BARVA I – JEMNĚ TÓNOVANÝ BÍLÝ(Slightly tinted white) Barva I se vyznačuje pouze velmi lehkými stopami barvy, ale po osazení do šperku se kámen stále jeví jako bezbarvý. Pouhým okem jsou barevné stopy jen velmi těžko pozorovatelné, proto diamanty s barvou I nabízejí vynikající kvalitu a jsou často osazovány do zásnubních prstenů, náušnic a přívěšků. BARVA J – JEMNĚ TÓNOVANÝ BÍLÝ(Slightly tinted white) Diamanty barvy J jsou velmi jemně tónované diamanty, které běžně osazujeme do bílého zlata i platiny. Je u nich možné spatřit lehounký žlutý odstín, jež však pro netrénované oko není patrný. Zejména po osazení do žlutého zlata se diamant barvy J stále jeví jako bezbarvý.
Velmi jemné stopy barvy (faint)
BARVA K – TÓNOVANÝ BÍLÝ (Tinted white) V této kategorii nalezneme mírně tónované diamanty, které mají velmi lehké citronově žluté zabarvení. Barva je viditelnější při osazení do šperku z bílého zlata nebo platiny, kde je možné postřehnout mírně nažloutlý odstín, což však může být pro někoho výhoda, neboť na lehké tónování lze pohlížet i jako na zajímavé ozvláštnění šperku. V případě osazení do žlutého zlata je zabarvení kamene nepatrné a barva kovu ho pohltí. Kameny barvy K jsou oblíbenou volbou pro ty, kteří dávají přednost větší karátové váze diamantu, ale mají omezenější rozpočet.BARVA L – TÓNOVANÝ BÍLÝ (Tinted white) Diamanty s označením L charakterizuje velmi slabý citronově žlutý odstín. Jsou dobrou alternativou pro ty, kteří nehledají zcela bezbarvý diamant a při osazení preferují decentní žluté nádechy diamantů. Jejich příjemná teplá barva vypadá neodolatelně při zasazení do žlutého zlata. BARVA M – JEMNĚ ZABARVENÝ(Tinted color) Diamanty vynikající barvou M zaujmou zřetelnou jemně citronově žlutou barvu. Tento stupeň zabarvení mají v oblibě ti, kteří preferují v diamantových špercích lehce zabarvené kameny a větší karátové váhy za méně peněz.
Jemné stopy barvy (very light)
BARVA N – JEMNĚ ZABARVENÝ (Tinted color) Diamanty barvy N mají slabý odstín citronově žluté barvy. Jsou dobrou alternativou pro ty, kteří preferují zabarvené kameny. Osazením do bílého zlata nebo platiny docílíte zajímavého kontrastu. Při volbě žlutého zlata získáte naopak šperk laděný více tón v tónu. BARVY O–RKameny označované na barevnými stupni O–R postupně nabývají na sytějším odstínu citronově žluté či champagne. Jejich zabarvení už je viditelné pouhým okem, do kanárkově žlutých či čokoládově hnědých kamenů mají kameny však stále hodně daleko. Poptávka po nich není příliš vysoká, což odráží i jejich nízké ceny.
Zřetelné stopy barvy (light)
BARVY S–Z Zde jsou na stupnici umístěny diamanty, které se vyznačují jemnou citronově žlutou barvou nebo zajímavým a decentním odstínem champagne. Jejich nápadnější zabarvení zaujme ty, kteří dokáží ocenit jemně zbarvené diamanty. Především o diamanty od barvy U už zase vzrůstá poptávka, protože čím více se blíží ke konci stupnice, tím snáze je lze zaměnit za decentně a světle žluté fancy diamanty.
Rada odborníka
Základní doporučení při výběru barvy
Ti, kteří hledají bezbarvé nebo čistší kameny, najdou svůj ideální diamant v barevném rozpětí D–F. Toto rozhraní se rovněž doporučuje zájemcům o investiční diamanty. Zákazníci, kterým se líbí čisté diamanty, mohou za své peníze získat skvělou kvalitu výběrem diamantu v barvě G–H. Při zasazení do bílého zlata či platiny však vypadají dobře kameny až do stupně J. Od barvy K dále se doporučuje kombinovat diamanty se žlutým nebo růžovým zlatem, jež dokáže pohltit případné odstíny kamene, který pak vypadá stále bíle. Při výběru barvy diamantu je třeba se také dívat na parametry brusu a posuzovat tyto dva aspekty 4C společně. Barva kamene nejvíce vynikne při excelentním brusu, symetrii a lesku. Diamant s barvou D s jen dobrým brusem, symetrií a leskem vypadá na pohled hůře než diamant barvy H s excelentním výbrusem, symetrií a leskem. I z těchto důvodů v Eppi nabízíme pouze kameny s excelentním (excellent) a velmi dobrým (very good) brusem.
Chci investiční diamant
Pokud kupujete samostatný kámen a hlavním záměrem je investice, doporučujeme vybírat z kategorie bezbarvých diamantů, tedy stupně D–F. Čím lepší barvu diamant má, tím je vzácnější, a tudíž i vhodnější jako investiční.
Chci šperk z bílého zlata nebo platiny
Pokud je pro vás důležitý rozpočet a máte zájem o osazení diamantu do bílého zlata, za úvahu stojí barva G, H, a obzvláště J, která má vynikající kvalitu, je rozpočtově přijatelná a při osazení do šperků působí téměř bezbarvě. Je zvláště důležité si uvědomit, že velkou roli při barvě diamantu sehrává právě osazení do šperků, které výrazně ovlivňuje vzhled diamantu.
Chci šperk ze žlutého nebo růžového zlata
V případě osazení kamene do barevného kovu se nemusíte bát ani stupňů od K dále. Zejména pokud je pro vás důležitý rozpočet a netrváte na nejvyšší kvalitě barvy kamene, představují diamanty s velmi jemnými a jemnými stopami barvy skvělou volbu, protože po osazení jsou barevné odstíny pohlceny.
Chci brus se vzorem srdcí a šípů
Diamanty s excelentním brusem vykazující vzor srdcí a šípů (Heart and Arrows) mají opticky lepší barvu, neboť jejich kvalita brusu jim dodává vyšší brilanci a výraznou jiskru. Pokud se tedy rozhodnete více připlatit za tento aspekt 4C, můžete v případně barvy trochu polevit a ušetřit.
Hodnoticí instituce
GIA certifikované diamanty jsou obecně hodnoceny o jeden až dva stupně přísněji než diamanty v jiných laboratořích. Diamant s barvou G a certifikátem GIA je srovnatelný s diamantem v barvě E či F a certifikátem od institutu jako třeba IGI, EGL a HRD.
Při nakupování se podívejte na diamanty v různé kvalitě barvy. Možná vás překvapí rozsah odstínů, které považujete za přijatelné. Mohli byste zjistit, že kámen s jemným zabarvením (K například) vás nadchne svojí hřejivostí. Nezapomeňte, že vybroušený diamant tvoří malé reflexní plošky, takže jeho vzhled ovlivňují okolní podmínky. To zahrnuje přirozené a umělé světlo, barvu oblečení, kterou nosíte, i odstín kovu, do něhož je kámen zasazen. Bílé materiály jako platina mohou zvýraznit diamanty v barvě H, I, J. U stupňů K nebo L už začíná být kontrast mezi metalickým kovem a odstínem kamene jemně výraznější. S rostoucím zabarvením diamantu do příjemného citrónového tónu se proto vyplatí nechat si ho zasadit do žlutého nebo růžového zlata, který odstín pohltí.
Zdroje: gia.edu, 4cs.gia.edu, naturallycolored.com