Akvamarín

Akvamarín je modře zbarvenou odrůdou berylu, tedy mineralogické skupiny, do které patří i smaragd nebo morganit. Akvamarín je známý pro svou dechberoucí modrou barvu, která připomíná mořskou hladinu. Za svou krásnou barvu vděčí drobným částečkám železa. V přírodě se akvamarín vyskytuje v poměrně hojném množství a z fyzikálních vlastností se pyšní vysokým stupněm tvrdosti a nádherným leskem. Surový akvamarín je snadno opracovatelný, proto je s oblibou broušen do rozmanitých a nápaditých tvarů.

Jeho název pochází z latinského slova 'aqua' - voda a 'mare' - moře.

Základní informace

  • Drahokamová rodina beryl
  • Drahokam znamení Vodnář a Ryby
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Brazílie, Afghánistán, Madagaskar, Vietnam, Nigérie
  • Drahokam měsíce Březen
  • Barva
    jemně modrá až bezbarvá, hlouběji světle modrá až zelenomodrá

Gemologické parametry akvamarínu

  • Chemické složení BE3AL2SI6O18, hlinitokřemičitan berylnatý
  • Relativní hustota 2,68 - 2,74
  • Krystalografická soustava šestihranné hranoly (šestihran)
  • Index lomu 1,564 až 1,596
  • Dvojlom -0,004 až- 0,005
  • Vryp bílý
  • Absorpční spektrum 537, 456, 427
  • Fluorescence žádná

Kupujeme akvamarín

Barva (color)

Stejně jako mořská hladina může mít i akvamarín různé odstíny modré, a to od světlých tónů, přes zelenkavé tóny, až po tmavě modrou barvu. Čím intenzivnější je tón modré barvy, tím mají akvamaríny vyšší hodnotu. Většina akvamarínů má ovšem charakteristickou světle modrou barvu, která je paradoxně ve šperkařském průmyslu nejžádanější.

Čistota (clarity)

Akvamaríny nejvyšší kvality jsou jasné, na pohled čisté a transparentní drahokamy s vysokým leskem. Některé akvamaríny mohou obsahovat inkluze v podobě dlouhých, dutých tyčí, což je typický znak minerálů berylové skupiny. Velice vzácně se u akvamarínů vyskytují i efekty kočičího oka a hvězdicové efekty (tzv. asterismus), které vznikají unikátním rozptylem paprsků světla na povrchu drahokamu.

Brus akvamarínu

Brus (cut) a tvar (shape)

Akvamarín je obvykle broušen do různých tvarů, jakými jsou například emerald, round (kulatý tvar), cushion (polštářek), pear (hruška nebo slza) nebo jiné oválné, obdélníkové a čtvercové tvary. Méně čisté akvamaríny a drahokamy s kočičím nebo hvězdicovým efektem jsou broušeny do tvaru kabošon. Díky své tvrdosti a průhlednosti jsou akvamaríny oblíbené u různých umělců a řezbářů.

Opracování akvamarínu

Některé akvamaríny jsou tepelně upravovány, aby vynikla jejich krásná modrá barva. Ohřev za vysokých teplot dokáže akvamarín zbavit nežádoucích zelenkavých nebo žlutavých odstínů, a to zhruba při teplotě 400 - 450 °C. Vyšší teploty mohou způsobit nežádoucí změnu zabarvení. Většina akvamarínů se ovšem nijak neupravuje, protože mají přirozeně krásný odstín.

Cena

Stejně jako u většiny barevných drahokamů jsou za nejhodnotnější odrůdy považovány ty, které mají nejsytější barevné odstíny. Ovšem akvamarín je zbožňován ve všech barevných tónech, z nichž nejoblíbenější je pro něj typická světle modrá. V průběhu historie se ale popularita odstínů akvamarínu měnila. Zatímco v 19. století byly nejžádanější zeleně zbarvené akvamaríny, jasným trendem současnosti jsou světle modré akvamaríny.

Zajímavosti o akvamarínu
Nádherné krystaly

Akvamaríny se utvářejí ve formě pravidelných šestibokých krystalů, které mohou dosahovat délky až 30 cm.

Transparentnost

Broušené akvamaríny jsou díky své čistotě často dokonale průhledné a mají nenapodobitelný lesk a třpyt.

Dichroismus

Díky své fyzikální schopnosti rozkládat světelné paprsky může mít akvamarín různé odstíny barev, od čiré až po tmavě modrou, v závislosti na sklonu drahokamu.

Mýty a legendy

Ve starověkých legendách byl akvamarín nejčastěji spojován s bohyní moře Amfitrítou, která byla manželkou Poseidona, a také s bohyní Afroditou, jež se dle pověstí zrodila z mořské pěny. Další legenda vypráví, že akvamarín pochází z pokladnice bájných mořských panen. Zřejmě proto je od těchto dob akvamarín považován za kámen námořníků, který jim přináší štěstí. Akvamarín chránil mořeplavce před utonutím a dodával jim odvahu na jejich dalekých cestách.

V astrologii je akvamarín přiřazen k planetě Neptun a je rovněž oficiálním kamenem měsíce března. Ve středověku byl tento drahokam spojován s apoštolem Tomášem, neboť tento světec uskutečnil řadu dalekých výprav po moři.

  • Stříbrná kolekce šperků s akvamarínovými korálky Lugo
    Stříbrná kolekce šperků s akvamarínovými korálky Lugo
  • Minimalistický prsten s akvamarínem Koos
    Minimalistický prsten s akvamarínem Koos
  • Stříbrná kolekce šperků s akvamaríny, safíry, měsíčními kameny a diamanty Halli
    Stříbrná kolekce šperků s akvamaríny, safíry, měsíčními kameny a diamanty Halli
  • Zlatý přívěsek se znamením a akvamarínem Vodnář
    Zlatý přívěsek se znamením a akvamarínem Vodnář
  • Prsten s oválným akvamarínem Emeli
    Prsten s oválným akvamarínem Emeli

Akvamarín a jeho účinky

Akvamarín má údajně pozitivní účinek na manželství, neboť pomáhá partnerům překonávat jejich vzájemné odlišnosti. Tento modrý drahokam zajišťuje dlouhodobé a harmonické vztahy a pozitivně působí na nastolení emocionální a duševní rovnováhy, proto se často používal jako léčebný prostředek proti úzkosti. Díky své modré barvě je akvamarín vhodný pro meditaci, protože přináší klid, mír a inspiraci a rovněž posiluje osobní sílu a auru. Z fyzických účinků pomáhá v boji s artritidou, záněty očí, bolestmi žaludku a křečovými žilami.

Nádherný modrý akvamarín vládne Vodnářům a Rybám. Vzdušnému znamení pomáhá najít harmonii a spojuje ho s reálným světem. Zároveň mu dodává pocit nekonečné svobody ducha i vyjádření a chrání ho při jeho toulkách neprobádanými zákoutími lidské mysli. Působí pro ně i jako zdroj energie, již lze využít k objevování a vytváření nových vizích. Vodní znamení zas blankytný kámen vede k rozvíjení intuice a zaměřuje se na jeho otevřenost a sebevyjádření. Podněcuje u něj otevřenost novým vztahům a zbystřuje jeho intelekt, rovněž však dokáže utlumit jeho přecitlivělost a asistuje mu při přebírání odpovědnosti za vlastní osud. Blížencům akvamarín ukazuje cestu do vlastního nitra a odhaluje jim lásku a ryzost vlastní bytosti, kdežto když ho nosí Štír, tak dokáže posílit jeho již tak vynikající vyjadřovací schopnosti.

Nejznámější akvamarín

V minulosti bylo nalezeno několik obrovských akvamarínů s hmotností několika tun, které ale nakonec nebyly využity pro šperkařské účely kvůli své nehezké šedavé barvě a zakalenosti. Největší krásně modrý akvamarín byl objeven roku 1910 a byl nazván "Minas Gerais". Tento akvamarín pochází z brazilské Marambaiy, při svém nalezení vážil neuvěřitelných 110,5 kg a měřil 48,5 cm na délku a 41 cm na šířku. Tento gigant byl rozřezán na řadu menších akvamarínů o celkové karátové váze větší než 100 000 ct.

Další slavné akvamaríny

Brazilská akvamarínová kolekce

V den své korunovace roku 1953 dostala anglická královna Alžběta II. dar od brazilského prezidenta v podobě náhrdelníku a náušnic s krásnými modrými akvamaríny. O pět let později jí tato velmoc darovala další úchvatné šperky, a to akvamarínovou brož a náramek. Královna si akvamarínovou kolekci velmi oblíbila a rozšířila ji ještě o akvamarínovou korunku s bílými diamanty zhotovenou z platiny.

Brazilská akvamarínová kolekce

Akvamarín Dom Pedro

Tento úchvatný akvamarín je jedním z největších v kuse broušených drahokamů světa. Byl objeven v Brazílii v 80. letech minulého století a je pojmenován po jednom z brazilských císařů. Ve své původní nebroušené formě měl 45 kg a jeho délka byla přibližně 0,91 metru. Modrozelený akvamarín byl vybroušen do obelisku o neuvěřitelné karátové váze 10 363 ct a jeho finální rozměry jsou 36 cm do délky a 10 cm do šířky. Akvamarínový obelisk byl nakonec věnován Smithsonianskému institutu.

Akvamarín Dom Pedro

Akvamarín Roosevelt

Tento krásný zelenomodrý akvamarín patřil první dámě USA Eleanor Rooseveltové. V původní surové formě vážil úctyhodných 1,3 kg a nakonec byl rozřezán do dvou krásných akvamarínů. Větší z těchto drahokamů váží přibližně 1 298 ct a má rovněž zajímavou politickou historii. Byl totiž první dámě darován při návštěvě Brazílie od tehdejšího prezidenta země na důkaz přátelství obou zemí.

Akvamarín Roosevelt

Zdroje obrázků: people.com, 4csblog.gia.edu, angara.com, minerals.net, kgegems.com, planetarygems.com

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky