Alexandrit
Jeden z nejvzácnějších a nejdražších drahokamů, který je zároveň známý svými fenomenálními barevnými odstíny. Je výjimečný především pro své dramatické změny barvy od zelené za denního světla až po višňově červenou při umělém osvětlení. Tento kouzelný drahokam se v přírodě vyskytuje pouze zřídka a za svou barevnost vděčí stopovému množství chromu. Pojmenování získal podle ruského cara Alexandra II.
Smaragdem ve dne, rubínem v noci.
Základní informace
- Drahokamová rodina chryzoberyl
- Drahokam znamení Blíženci a Lev
- Tvrdost (Mohsova stupnice)
- Naleziště Rusko, Brazílie, Srí Lanka, Tanzanie
- Drahokam měsíce Červen
- Barvazelená, modrá, fialová, červená (pod umělým světlem)
Gemologické parametry akvamarínu
- Chemické složení beal2O4, hlinitan berylnatý
- Relativní hustota 3,70 – 3,78
- Krystalografická soustava kosočtvercová, hustě prorostlá
- Index lomu 1,746 – 1,763
- Dvojlom +0,007 až +0,011
- Vryp bílý
- Absorpční spektrum 504, 495, 485, 445
- Fluorescence obyčejně žádná, zelené odstíny – slabá až tmavě červená
Kupujeme alexandrit
Barva (color)
Hodnota alexandritu je jako u většiny kamenů závislá na barevné sytosti. Nejvzácnější odrůda alexandritu je za denního světla zelená a při umělém osvětlení tmavě červená. Také se vyskytuje v žlutohnědých a šedivozelených odstínech při denním světle a v oranžových a hnědočervených tónech při světle umělém.
Čistota (clarity)
Ve většině případů se pyšní vynikajícím leskem i čistotou. Brilantně čisté kameny jsou lehko dostupné i cenově výhodné. Speciální odrůdy alexandritu mohou obsahovat inkluze v podobě dlouhých dutin. Uspořádané shluky cizích minerálů uvnitř alexandritu jsou vzácným znakem nazývaným kočičí oko. Tyto alexandrity patří k nejdražším a nejluxusnějším druhům.
Brus (cut) a tvar (shape)
Nejtypičtějšími jsou postupné řezy a okrouhlé tvary. Velmi oblíbené jsou například fancy tvary a tzv. alexandritové kočičí oči nejlépe vyniknou ve tvarech kabošon.
Opracování alexandritu
Alexandrity nejsou většinou uměle upravované, protože tím se jejich kvalita ani hodnota nezvyšuje. Nejvíce jsou krásné tak, jak je vytvořila příroda. Přesto se můžeme výjimečně setkat s obarvovanými nebo leštěnými alexandrity. Řada alexandritů je také vyrobena v laboratoři, stejně jako některé jiné drahokamy, například safíry nebo granáty. Některé laboratorní alexandrity jsou dokonce vyráběny tak, že se vezmou laboratorně vytvořené safíry nebo rubíny a potáhnout se tenkou vrstvou chromu nebo vanadu, čímž se dosáhne typického zbarvení alexandritu. Tento proces je však velice nákladný, proto jsou laboratorně vytvořené alexandrity mnohdy dražší než ty přírodní. Přesto jsou syntetické alexandrity na trhu tradičně k dispozici již od 60. let.
Cena
Jako u jiných drahokamů souvisí hodnota alexandritu s kvalitou a sytostí barvy těchto kamenů. Kromě sytosti barvy je také důležitá jasnost barvy a dále vzácnost barevných odstínů. Dalším faktorem jsou i zajímavé inkluze, které jsou pro hodnotu alexandritu rozhodně přínosem.
Mýty a legendy
Alexandrit byl pojmenovaný na počest ruského cara Alexandra II. Tento drahokam byl údajně objeven na jeho narozeniny roku 1834. Ať už tomu tak skutečně bylo, nebo ne, díky svým barevným odstínům od zelené po sytě červenou připomíná národní barvy carského Ruska, proto je alexandrit spojován s osobou cara Alexandra.
Alexandrit a jeho účinky
Podporuje kreativitu a podněcuje představivost. Zvyšuje tok pozitivní energie a svému nositeli pomáhá najít vnitřní rovnováhu. Díky svým výrazným změnám barev, kterými se alexandrit proslavil, odstraňuje smutek a žal a přináší svému nositeli vyrovnanost a pocit ochrany a bezpečí.
Alexandrit, který mění barvy podle dopadajícího světla, stojí po boku Blížencům, když hledají vnitřní rovnováhu. Na druhou stranu Lvům zvyšuje sebedůvěru a schopnost zažívat radost a štěstí. Drahokam proměnlivosti dokonale odráží Štírův někdy až chameleonský charakter, kdežto když ho nosí Vodnář, tak zlepšuje jeho schopnost prožívat radostné chvíle.
Nejznámější alexandrit
Největší alexandrit o hmotnosti 1876 ct byl nalezený na Srí Lance. Roku 1967 byl v brazilském státě Bahia nalezen alexandrit, který vážil 122,4 ct a ze kterého bylo vyrobeno velké množství honosných klenotů. Největší opracovaný alexandrit se nachází ve Washingtonu ve Smithsonianském institutu. Tento alexandrit váží 66 ct a je nazýván ruská krása.