Avanturín
Avanturín je variací křemene (quartzu) nebo křemence (quartzitu), jejíž hodnotu zvyšuje řada minerálních plochých nebo vločkových inkluzí v bezbarvém základu. Světlo, které do kamene vstupuje, vměstky zasahuje a odráží se od nich. To vytváří optický jev a působivý jiskřivý vzhled drahokamu zvaný avanturescence. Inkluze mohou avanturínu dodávat zřetelnou a krásnou barvu. Mikroskopem a někdy i pouhým okem spatříte šupinky slídy nebo kousíčky fuchsitu. Název avanturínu je aluzí na náhodný objev avanturínového skla (neboli zlatého kamene) benátskými skláři v 18. století. Zlatý kámen (goldstone) se dodnes vyrábí jako napodobenina avanturínového křemene anebo živce (slunečního kamene). S ním se avanturín občas zaměňuje, tzv. sluneční kámen (sunstone) však zaujme oranžovou až červenou barvou a větší průhledností.
Název avanturínu se odvozuje z italského „a ventura“, což znamená „náhodou“.
Základní informace
- Drahokamová rodina Křemen
- Drahokam znamení Býk
- Tvrdost (Mohsova stupnice)
- Naleziště Brazílie, Chile, Indie, Rakousko, Rusko a Tanzanie
- Drahokam měsíce Květen
- BarvaZelená, modrá, žlutá, červená, oranžová, růžová, hnědá, šedá, stříbrná, červenohnědá, stříbrnozelená, zlatohnědá, zlatá.
Gemologické parametry aventurínu
- Chemické složení SiO2, Oxid křemičitý
- Relativní hustota 2,64-2,69
- Krystalografická soustava šesterečná/klencová (trigonální), masivní
- Index lomu 1,544 až 1,555
- Dvojlom 0,009
- Vryp bílý
- Absorpční spektrum 6820, 6490
- Fluorescence U zeleného avanturínu načervenalá.
Kupujeme avanturín
Atraktivní drahokam si milovníci třpytivých šperků oblíbili pro jeho snadnou dostupnost a módní vzhled. S jeho rostoucí popularitou po něm touží stále více lidí. Pro úspěšnou koupi by jim však o avanturínu neměla chybět znalost hlavních parametrů. Podívejte se proto na několik základních charakteristik tradičně zeleného nerostu.
Barva (color)
Pod slovem avanturín si nejčastěji vybavíte zelenou odrůdu křemene nebo křemence, ale přirozeně se vyskytuje i v jiných barvách, jako je oranžová, žlutá, červená, růžová, hnědá, bílá, šedá, stříbrná, zlatá nebo modrá. Posledně zmíněné odstíny lze označit za velmi vzácné, protože v drahokamové kvalitě se obvykle neobjevují. Avanturín se typicky nalézá lehce pruhovaný se světleji a tmavěji tónovanými oblastmi. A co drahý kámen zbarvuje?
- Fuchsit: klasická zelená barva avanturínu vychází z obsahu chromu v této variaci slídového muskovitu; už malé množství tohoto minerálu dodává drahokamu zřetelné zbarvení
- Lepidolitové slídy: růžová, červená nebo purpurovábarva drahokamu se odvozuje od obsaženého lithia
- Muskovitové slídy: zelenostříbrný a modrý avanturín získávají svůj barevný tón díky draslíku a hliníku
- Hematit: červenohnědá a zlatohnědá barva kamene je způsobena přítomností železa
- Goethit: zelenohnědé zbarvení drahokamu ovlivňuje obsažené zoxidované železo
- Hematit a goethit: růžový, , červený a hnědý odstín nerostu vzniká příměsí železa a zoxidovaného železa
- Muskovit a ilmenit: šedá, nažloutlánebo stříbřitá variace avanturínu se odvozuje od přítomnosti draslíku a hliníku, železa a titanu
- Dumortierit: modrou barvu způsobují atomy hliníku a boru v klencové mřížce
Čistota (clarity)
Avanturín se v přírodě nachází od lehce průsvitných po neprůhledné kusy. Čisté drahokamy se téměř nevyskytují, většinou jim nechybí určité množství lesklých minerálních inkluzí, které jim dodávají kýženou avanturescenci a zvyšují jejich cenu. Hojné vměstky, jež charakterizuje orientace stejným směrem, vytváří poutavé odrazy. Spolu se sytým zabarvením tak činí z avanturínu žádaný drahokam. Při broušení a leštění má kámen matný až sklovitý lesk. V surovém stavu je pro avanturín typický výrazně zrnitý povrch.
Brus (cut) a tvar (shape)
Avanturín se nejčastěji brousí do tvaru kabošonu (cabochon). Umělci z něj rovněž s oblibou vyřezávají ozdobné předměty ve tvaru zvířat nebo dalších přírodních motivů. Vyrábějí se z něj také korálky vhodné na navlékání. Vedle obvyklých designů, jako jsou kulaté tvary (round), ovály (oval) a polštářky (cushion), se potkáte i se zajímavějšími kousky – zmiňme například triliony (trillion), slzy (pears) a srdce (hearts).
Opracování avanturínu
Drahokam zpravidla neprochází žádnou úpravou ani vylepšením barvy nebo čistoty. Existuje řada imitací a umělých materiálů, s nimiž bývá avanturín zaměňován. Nejběžnější napodobeninou je italské sklo známé jako „zlatý kámen“ (goldstone). Někdy lze narazit na průsvitný křemen bez avanturescence, jenž je obarvený jasnými barvami. Tyto kameny se často objevují v laciných špercích.
Cena
Jedná se o cenově dostupný drahokam, který se v hojném množství nachází po celém světě. Jeho hodnota se stanovuje na základě barvy, karátové hmotnosti, čistoty a původu. Jasně zelené zbarvení patří k cennějším. Nejvíce zaplatíte za sytě zbarvené velké kameny z Indie. Výrazná avanturescence cenu avanturínu zvyšuje o další úroveň.
Proč milujeme avanturín?
Avanturescence
Unikátní optický jev způsobený odrazem světla od minerálních šupinek v avanturínu. Podle typu a orientace kovových vloček se avanturín následně půvabně třpytí.
Dostupnost
Drahokam se nachází po celém světě ve velkém množství, proto si ho může dovolit každý, komu učaruje jeho elegantní zelený odstín.
Drahokam štěstí
Avanturín vnáší do života pozitivní přístup a energii vítěze, což přirozeně zvyšuje pravděpodobnost úspěchu ve všech myslitelných oblastech.
Mýty a legendy
Avanturín se považuje za nejstarší z drahokamů a údajně se jeho původ datuje do dob, kdy byl zemský povrch vystaven silnému vesmírnému záření.
V čínské mytologii se kámen spojuje s bohyní milosrdenství a soucitu Kuan-Yin. Jako jedna z nejoblíbenějších bohyň se pokládá za ochránkyni žen a dětí, jež zpevňuje pouto mezi matkou a jejím potomkem. Kvůli zelené barvě ho mnohé kultury (jihoasijští buddhisté, antičtí Řekové a Keltové) spojovaly s různorodými božstvy plodnosti, přírody a jara.
Staří Tibeťané těmito kameny rádi zdobili své sochy. Nejčastěji avanturíny vkládali na místo očí, aby symbolicky odhalili jejich vizionářské síly.
Vzhledem ke své pověsti šťastného kamene ho po celá staletí milovali a jako talisman využívali hazardní hráči. Věří se dokonce, že tři zelené avanturíny v zahradě přináší obyvatelům příslušného domu štěstí a prosperitu. Někdy se proto označuje jako „pohádkový poklad“.
Avanturín a jeho účinky
Avanturín proslul jako kámen prosperity a bohatství, který přitahuje přízeň osudu při soutěžích nebo hazardních hrách. Každý z jeho odstínů způsobují jiné minerály, jež specifikují i jeho metafyzické vlastnosti. Obecně lze říci, že všechny barvy podporují rovnováhu mužské a ženské energie nezávisle na pohlaví. Podobně posilují vůdcovské rysy osobnosti. Patří mezi drahokamy, jež stimulují sny a mají pozitivní vliv na psychické schopnosti. Kladně působí na pocit pohody, neboť dokáže zmírnit úzkost a silné emoce. Právě proto vždy patřil k oblíbeným darům.
Světle až tmavě zelený avanturín svému nositeli umožňuje činit rozhodnutí ze srdce, inspiruje k tvůrčí činnosti a dává mu odvahu žít mezi ostatními. Nechybí mu ani silná léčivá energie, ať už zmíníme účinky avanturínu při psychoterapii nebo léčbě srdečních a dýchacích potíží. Věří se, že zlepšuje zrak.
Modrý avanturín objevuje lidskou spiritualitu. Vyzdvihuje manažerské schopnosti a tiší nervozitu před veřejnými vystoupeními. Rovněž chrání na cestách. Ulevuje od migrén, bolestí hlavy, alergií a insomnie.
Červený avanturín (nebo také růžový, broskvový, oranžový a hnědý) ochraňuje svého nositele před autonehodami, krádežemi a požáry. Také urychluje metabolismus, snižuje cholesterol a léčí ekzémy. Pomáhá nalézt řešení problémů a přijít s novými myšlenkami a nápady.
Stříbrný avanturín ulevuje od kožních potíží (rosacea, psoriáza). Chrání před riziky online světa, proto by se měl vyskytovat v blízkosti elektroniky, s níž pracují děti. Matky někdy věnují šperky ozdobené tímto kamenem jako dárek k přivítání ženství svým dcerám v době, kdy začínají menstruovat.
Zlatý avanturín ocení ti, kdo jsou přecitlivělí nebo nerozhodní. Dále dovoluje nalézt kontrolu nad vlastním životem. Vrací klid a prosperitu. Ulehčuje od bolení hlavy a problémů s nosními dutinami.
Drahokam bývá spojován s planetou Merkur a 6. a 7. čakrou.
Avanturín vládne zemskému znamení Býka, pro nějž je sytá zeleň prostředkem uklidnění a inspirace. Podporuje jeho trpělivost a porozumění, zároveň tlumí jeho výbuchy hněvu. Otevírá mu cestu k dobrodružství a jeho tvrdohlavost mírní důrazem na sebereflexi a smysl pro humor. Dále posiluje vůli, zvyšuje tvořivost a udržuje negativní emoce pod kontrolou.
Nejznámější avanturín
Olmécká avanturínová socha
Socha ze střední Ameriky je více než 2 400 let stará a je dílem jednoho z tamních indiánských kmenů – Olméků. V současnosti ji lze spatřit v Britském muzeu v Londýně. Vědci ji popisují jako votivní sekeru v podobě postavy s velkou hlavou a malým podsaditým tělem, které se zužuje do tvaru čepele. Soška vysoká zhruba 30 cm má kombinovat vlastnosti kajmana a jaguára, nejmocnějších predátorů, kteří oblast dnešního Mexika obývali.
Další slavné avanturíny
Náhrobek Napoleona Bonaparteho
Uprostřed pařížské Invalidovny se nachází Napoleonův hrob. Náhrobek je vyroben z obrovského bloku červenohnědého avanturínu z Karélie (dnešní Finsko, v 18. století součást Ruska). Zaujme na první pohled svými monumentálními rozměry: 5 metrů na výšku a 4,5 metru na šířku.
Avanturínová váza v Ermitáži
Ruská galerie v petrohradském Zimním paláci ukrývá opravdový skvost. V jedno z četných sálů vystavuje vázu z uralského avanturínu, jež ohromí svými rozměry: 146 cm na výšku a 246 cm na šířku.
Zajímavosti o avanturínu
- Avanturínu se velmi podobají sluneční kámen, malachit, chrysopras, nefrit anebo chalcedon. Snadno je však rozpoznáte jednoduchým škrábnutím, neboť avanturín je mnohem tvrdší.
- Avanturín se nejčastěji využívá ve šperkařství v podobě kabošonu nebo korálků na náhrdelníky a náramky. Oblíbené jsou z něj i záložky a dekorativní prvky do akvárií. Jde jím však vyzdobit i zahradu.
- Avanturínový živec se běžně označuje jako sluneční kámen (sunstone) a název avanturín se primárně vztahuje na odrůdu křemene. Oranžový nebo červený nerost rovněž vyniká avanturescencí.
- Se 17. stoletím se pojí objev čínsko-japonského avanturínového laku. Rostlinný lak se získává z latexu z měkkého asijského „lakového stromu“ (škumpy lakodárné). Podle tamního zvyku se na tento černý podklad foukaly vločky slídy, bronzu nebo zlata a vznikaly tak unikátní kusy nábytku.
- Věřící avanturín přisuzují svatému Ondřejovi.
- Drahokam odpovídá 8. výročí svatby.
- Avanturín se ukrývá i pod hojně používaným nesprávným termínem „indický nefrit“. Špatný název získal na základě barvy a jednoho z dovozců nejkvalitnějších drahokamů.
- Až do 18. století byl avanturín znám i jako kámen Amazonie. Věřilo se, že drahokamy byly v Brazílii vytěženy amazonskými válečníky. Kameny se vyřezávaly do podoby talismanů a šperků.
- Vzhledem ke své nejklasičtější barvě se avanturín pojí s jarními měsíci, kdy se vše zelená. Nejčastěji je to proto květen, v němž vše pučí a pomalu rozkvétá.
Zdroje obrázků: mywowo.net, voltlin.com, pngarts.com, workingsilver.com, wellnesslifezone.com, gemstone7.com, imgbin.com, healingwithcrystals.net.au, cristoni.com, stellarium.bold-themes.com, harmonieprozivot.cz, beads4u.cz