Chalcedon
Nejčistší chalcedony mají mléčně bílou barvu, většina chalcedonů ovšem obsahuje mikroskopické nebo větší inkluze různých minerálů, které jim propůjčují jedinečné barvy a textury. Málokdy tedy najdeme dva stejné chalcedony, přičemž některé oblíbené barevné typy dostaly svůj vlastní název, jako například achát, červený karneol, zelený chryzopras, jaspis, černý onyx, temně rudý heliotrop nebo sardonyx.
Jeden z nejstarších vzácných kamenů, který byl používán v prvních špercích a užitných nástrojích.
Achát
Acháty se vyznačují rozmanitým barevným spektrem a charakteristickými pruhy, jejichž barvu tvoří různé rozložení inkluzí v podobě kovů a minerálů. Acháty mohou mít v podstatě jakoukoli barvu, přičemž zelené nebo černé acháty bývají uměle dobarvované. Nejvzácnějším typem achátu je tzv. ohnivý achát, na kterém se střídají odstíny červené, žluté a purpurové.
Největším nalezištěm achátů je německý Ider-Oberstein, kde se acháty zpracovávají již od 16. století. Obrovská naleziště jsou rovněž v Uruguayi a Brazílii. Další typy achátů se vyskytují prakticky po celém světe, i v České republice, především v oblasti východních Čech, Moravy a Krušných hor. Více si o achátu můžete přečíst v samostatném článku.
Onyx
Unikátním černě zbarveným chalcedonem je onyx, který se často vyskytuje i s jedinečnými inkluzemi v podobě bílých pruhů. Onyx se ve starověkém Římě používal například i na výrobu razítek. Další zajímavosti o onyxu se dozvíte v tomto článku.
Karneol
Tento červeně zbarvený druh chalcedonu obsahuje vysoké množství železa, které mu propůjčuje právě tuto jedinečnou barvu. Nejkvalitnější druhy karneolů pochází z oblasti Indie a při vystavení přímému horkému slunci se jejich jemně hnědavé zbarvení promění do sytě červené.
Chryzopras
Za výraznou barvu zeleného jablka vděčí chryzopras stopovým množstvím niklu. Na přímém sluníčku může ovšem zelená barva jemně vyblednout. Tento chalcedon používali pro výrobu šperků už ve starověkém Řecku a Římě. V minulosti se kvalitní odrůdy chryzoprasu těžily i v Česku a Polsku, dnes jsou významná naleziště především v Austrálii.
Sardonyx
Hnědočervený sardonyx je zvláštní směsí černého onyxu a červeného karneolu. Je oblíbený především v uměleckých oborech pro zhotovení okrasných sošek.
Jaspis
Lidé v dávných dobách věřili, že jaspis dokáže léčit problémy se zrakem. Vyskytuje se v řadě odstínů hnědé, šedivé, červené, ale i žluté a zelené a má velice jemnozrnnou texturu, která je pro něj charakteristická.
Heliotrop
V uměleckém řezbářství a kamenosochařství se používá heliotrop, který má díky vysokému množství zoxidovaného železa temně rudou barvu připomínající krev. Proto se mu v anglicky mluvících zemích přezdívá bloodstone, neboli krvavý kámen. A ve středověku dokonce lidé věřili, že se jedná o zbytky krve Ježíše Krista, a proto heliotropu přikládali nadpozemské účinky.
Základní informace
- Drahokamová rodina Chalcedon
- Drahokam znamení Blíženci a Rak
- Tvrdost (Mohsova stupnice)
- Naleziště Rakousko, Itálie, USA + téměř po celém světě.
- BarvaNeupravované chalcedony jsou černé, šedé, mléčně bílé, jablkově zelené, barvené chalcedony jsou modré, žluté, oranžové nebo rudě červené.
Gemologické parametry chalcedonu
- Chemické složení SiO2, oxid křemičitý
- Relativní hustota 2,55 až 2,7
- Krystalografická soustava hexagonální
- Index lomu 1,535 až 1,539
- Dvojlom 0,009
Kupujeme chalcedon
Barva (color)
Chalcedon může mít různé zbarvení od odstínú černé, šedé, modré, zelené až po žlutou, oranžovou nebo rudě červenou. Acháty, nejznámější chalcedony, v sobě mohou kombinovat všechny barevné tóny najednou. Oblíbený je také červený karneol, jehož tóny přechází od cihlově červené až po temně rudou. Nejoblíbenější chalcedon, chryzopras, má barvu zeleného jablka, zatímco jaspis a sardonyx se vyskytují v hnědavočervených odstínech. Podmanivý onyx má výjimečnou černou barvu, která může být doplněna kontrastními bílými pruhovými inkluzemi, které zvyšují jeho hodnotu. U většiny chalcedonů platí, že čím sytější a intenzivnější barva, tím žádanější drahokam.
Čistota (clarity)
Chalcedon se nevyskytuje v čirých barvách, naopak obsahuje řadu inkluzí různých minerálů, které dotváří barevný a kouřový nádech tohoto drahokamu a jsou tedy žádoucí. Za nejčistší chalcedon je považován drahokam mléčně bílé barvy.
Brus (cut) a tvar (shape)
Chalcedon je nejčastěji broušen do jednoduchého tvaru kabochon, případně bývá tvar uzpůsoben jedinečnosti každého kousku drahokamu. Další oblíbené tvary jsou ovál, round (kruh) a cushion (polštář). K módním účelům bývají používány i tvary jako fancy, trillion nebo srdcový tvar. Oblíbené jsou tromlované (pískem a sklem leštěné) valounky a korálky, které se používají jako přívěsky k náhrdelníkům, neboť chalcedon je díky své vysoké tvrdosti pro takové účely velice vhodný. Díky tomu jsou mimo jiné chalcedony ideálním materiálem pro řezbářské a jiné umělecké výtvarné práce.
Opracování chalcedonu
Barva chalcedonů je občas zvýrazněna procesem barvení. Ani ozařování není v takovém případě vyloučeno, ovšem používá se velice málo. Setkat se můžeme i s ohřevem chalcedonů, kterým se docílí červených odstínů drahokamu. Pro běžné chalcedony se těchto úprav nepoužívá, ale pro některé odrůdy jsou tyto úpravy vhodné. Chalcedon je totiž zároveň vysoce porézní a úpravami se může docílit věrohodné imitace jiných žádaných odrůd chalcedonu, jakými jsou například acháty nebo karneoly. Většina chalcedonů je však ponechána v neupravovaném stavu tak ,jak jsou vytěženy z hlubin země.
Cena
Nejcennějších a nejvzácnějším typem chalcedonu je tzv. chryzopras, který se vyskytuje v ojedinělých barvách zeleného jablka, pro které je právě tak cenným. Cena takového chalcedonu se může vyšplhat opravdu vysoko a tento kámen se často stává součástí těch nejdražších designových šperků. Další druhy chalcedonů patří cenově spíše do střední kategorie.
Mýty a legendy
Řecký název Chalcedon pochází z latinského slova 'chalcedonius'. Chalcedon byl starověký přístav v oblasti Blízkého východu. Mezi starověkými národy byl kámen chalcedon velice oblíbený, jak o tom svědčí řada archeologických nálezů z oblasti středomoří. Chalcedon byl používán především pro různé rituální účely a byl oblíben i mezi starověkými vládci.
Původně byl chalcedon znalci považován za jeden z druhů křišťálu. Po důkladném prozkoumání však bylo zjištěno, že chalcedon narozdíl od quartz křišťálu obsahuje i další směsi minerálů, které mu právě propůjčují jeho unikátní vzhled i vlastnosti. Liší se také krystalografickou mřížkou. Proto byla vytvořená nová skupina, která dostala jméno chalcedon.
Některé chalcedony jsou natolik podmanivé, že získaly významné místo i ve světě astrologie. Temný onyx, oficiální kámen měsíce prosince, je symbolem pro znamení lva, a karneol je symbolem panny.
Chalcedon a jeho účinky
Účinky chalcedonu se liší podle odrůdy tohoto vzácného kamene. Obecně chalcedon podporuje rozvoj a proudění energie v těle a navozuje emoční rovnováhu. Pomáhá posilovat schopnost empatie a laskavosti. Vytváří jednotu energie těla, duše i mysli. Z fyzických účinků na lidské tělo stojí za zmínku především schopnost snižovat horečku a blahodárně chalcedom údajně působí i při léčbě očních potíží.
Decentní chalcedon vnáší do života vášnivých Beranů citovou stabilitu. Dvojakým Blížencům předává schopnost naslouchat jejich vnitřnímu hlasu a jasně a srozumitelně předávat poznatky. U Raků udržujících si odstup podněcuje čistotu srdce. Střelce zklidňuje, proto mohou pracovat na získávání nových vědomostí. V rukou Kozorohů vyniknou vlastnosti drahokamu jako kamene lásky a laskavosti.
Nejznámější chalcedon
Chalcedony mají řadu využití a používají se i v uměleckých profesích nebo na zkrášlení interiérů. Pro takové účely byl použit i krásně zelený chryzopras, který zdobí řadu historických budov v centru Prahy, mimo jiné i Chrám sv. Víta.