Lapis lazuli

Lapis lazuli, mnohdy také nazýván zkráceně lapis, je znám a používán již po staletí. Poprvé byl objeven na území dnešního Afghánistánu již v 7. století před Kristem. V Afghánistánu jsou i nadále největší naleziště tohoto drahokamu. Postupně byly objeveny další zdroje lapisu v Pákistánu, Barmě, v okolí Bajkalského jezera na Sibiři, v Chile, USA nebo Kanadě.

Tento polodrahokam je tvořen několika druhy minerálů, které mu propůjčují intenzivní barvu od tyrkysové až po blankytně modrou, v závislosti na obsahu toho kterého minerálu. Hlavní složkou lapisu je lazurit, charakteristické bílé skvrny získává díky kalcitu, metalickou žlutou mu dodává příměs pyritu.

Název kamene je kombinací tří slov perského, arabského a latinského původu, která znamenají: modrá, nebe a kámen.
Lapis lazuli

Základní informace

  • Drahokamová rodina Hornina, polodrahokam složený z lazuritu (největší podíl), kalcitu, pyritu a dalších příměsí
  • Drahokam znamení Vodnář a Býk
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Afgánistán, Pákistán, Barma, Bajkalské jezero, Chile, USA, Kanada.
  • Barva
    Azurová, blankytně modrá, zelená, tyrkysová, tmavě modrá.

Gemologické parametry lapisu lazuli

  • Chemické složení (Na,Ca)8[(S,Cl,SO4,OH)2|(Al6Si6O24)]
  • Relativní hustota 2,50 až 3,00
  • Krystalografická soustava Amorfní
  • Index lomu 1,5
  • Dvojlom není

Kupujeme lapis lazuli

Barva (color)

Přestože s lapisem je neochvějně spojována azurově nebo blankytně modrá barva, můžeme často narazit i na zelené, tyrkysové nebo velice tmavě modré varianty. Nejcennější kameny neobsahují žádné částečky bílého kalcitu, naopak obsah zlatavého pyritu je spíše žádoucí. Ovšem příliš velké množství pyritu může vytvářet šedavý nádech lapisu, což naopak snižuje jeho hodnotu. Nejcennější kameny s krásnou modrou barvou a jemnými nebo žádnými částečkami kalcitu nebo pyritu jsou označovány jako afghánské nebo perské lapisy, přičemž toto označení nesouvisí s místem nalezení lapisu, ale s kvalitou daného drahokamu. Zvláštním druhem je tzv. chilský lapis, který má spíše tyrkysovou barvu a vysoký obsah vápenatých minerálů.

Čistota (clarity)

Lapis obsahuje tradičně velké množství minerálů, jakými jsou především lazurit, pyrit a kalcit, které utvářejí charakteristickou texturu a vzhled lapisu.

Brus (cut) a tvar (shape)

Lapis je broušen do velkého množství tvarů, přičemž pro prsteny, náramky a náhrdelníky se nejčastěji používá tvar kabošon. Dále jsou oblíbené oválné tvary a tvar fancy nebo srdíčkový tvar. Velké lapisy se rovněž používají pro tesané sochy a vázy a jiné doplňky do interiérů.

Opracování lapisů lazuli

Většina lapisů nebývá upravována, přesto některé druhy světlejších lapisů bývají dobarvovány, aby měly tmavší odstín. Takto upravované lapisy mohou být potaženy voskem nebo jinou látkou podobného charakteru, aby přidané barvy získaly vyšší stabilitu. S voskovou úpravou se můžeme setkat i u lapisů, které nejsou dobarvovány. V takovém případě se vosk používá především pro účely zvýraznění přirozené barvy a lesku. Na trhu se mimo jiné vyskytuje velké množství tzv. synteticky vyrobených lapisů známých pod názvem Gilson lapis (do češtiny se většinou nepřekládá) a další řada kamenů, které jsou upravovány tak, aby připomínaly lapis. Pro tyto účely se používá například jaspis, které mu se po úpravě do podoby lapisu říká tzv. švýcarský lapis.

Cena

Přestože cena tohoto polodrahokamu není příliš vysoká v porovnání s cenou jiných vzácných kamenů, bývá lapis součástí designových drahých šperků, často v kombinaci s diamanty a zlatem. Cena je tedy závislá na konkrétním zpracování a samozřejmě na dalších aspektech, z nichž nejvýraznější je barevný charakter konkrétního lapisu. Lapis je také ceněným pánským doplňkem v podobě manžetových knoflíčků.

  • Lapis lazuli v zlatém kompasu Pinto
    Lapis lazuli v zlatém kompasu Pinto

Mýty a legendy

Lapis lazuli je ve světě vzácných kamenů skutečně veteránem. Podle archeologických nálezů byl totiž na výrobu prvních šperků a doplňků používán již od pravěku. Ve středověku se mimo jiné používal jako pigment malířských barev a také na barvení textilu. Lapisem byly zdobeny i kostely, mešity a královské paláce. Podle starověké a středověké mytologie je lapis symbolem planety Jupiter.

Lapis lazuli a jeho účinky

Protože lapis provází člověka od prvních momentů dějin, je považován za kámen symbolizující přátelství a oddanost. Díky typické modré barvě rovněž vyjadřuje a navozuje pocity harmonie. Z fyzických účinků je zdůrazňován pozitivní účinek při léčbě chronických bolestí hlavy, bolestech krku a taky křečových žil. Celkově prý napomáhá od ztuhlosti a nepříjemných křečí.

Krásně modrý lapis lazuli proslul jako kámen slova. Zaryté Býky tedy učí naslouchat druhým a pomáhá jim vyvarovat se potížím s komunikací. Podobně působí i na arogantního Lva. Přecitlivělým Pannám zas pomáhá bojovat se záchvaty vzteku a vyrovnává jejich nálady. Střelcům vrací vnitřní harmonii a rozvíjí schopnost jasného a srozumitelného vyjadřování. Samotářským znamením jako jsou Vodnáři a Ryby usnadňuje mezilidské vztahy, které prohlubuje a upevňuje. Vodnáři navíc ocení i tvořivou sílu výjimečného drahokamu.

Nejznámější lapis lazuli

Nejznámějším dílem vyhotoveným z lapisu lazuli je posmrtná maska krále Tutanchamona z dob starověkého Egypta, kterou doplňuje žluté zlato.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky