Onyx
Tento úchvatný drahokam, populární u žen i u mužů, v sobě ukrývá hluboké barvy noci. Nejčastěji je využíván pro stylové kolekce šperků typu „black and white“. Díky svojí eleganci a barvě je typickým drahokamem pro pánské šperky a v minulosti byl často osazován do vzácných klenotů spolu s královskými drahokamy jako je rubín, safír a smaragd.
Z řeckého slova 'onux' – drápy. Symbolika bílých pásů na černém povrchu.
Základní informace
- Drahokamová rodina Chalcedon, křemen
- Drahokam znamení Lev a Panna
- Tvrdost (Mohsova stupnice)
- Naleziště Indie, Jižní Amerika, Madagaskar.
- Drahokam měsíce Červenec
- BarvaBílá, černá, hnědá, červená, zelená.
Gemologické parametry onyxu
- Chemické složení SiO2, oxid kremičitý
- Relativní hustota 2,65 až 2,667
- Krystalografická soustava Trigonální, trojúhelníková
- Index lomu 1,543 - 1,552 až 1,545 – 1,55
- Dvojlom 0,009
- Vryp bílý
- Absorpční spektrum -
- Fluorescence žádná
Kupujeme onyx
Barva (color)
Onyx je krásný druh křemene, který nejčastěji oplývá hlubokými tóny černé s bílými skupinami. Vzhledem k popularitě černé barvy je vyhledávaným drahokamem pro svoji intenzivní sytou barvu. Můžeme ho najít ale i v odstínech hnědé, zelené nebo červené.
Čistota (clarity)
Je poměrně čistým drahokamem. Případné drobné inkluze nemusí snižovat jeho estetickou hodnotu, právě naopak, někdy drahokam zkrášlují.
Brus (cut) a tvar (shape)
Onyx se díky své poměrně velké odolnosti a tvrdosti brousí do rozličných tvarů. Od oválných, které jsou jedny z nejpopulárnějších, až po spoustu jiných jako je emerald, srdce a jiné. Většinou se typ výbrusu pro lepší vyniknutí barevného kontrastu přizpůsobuje struktuře onyxu a především struktuře bílých skvrn.
Opracování onyxu
Pro onyx je typické opracování cukrovým roztokem, sírou, kyselinou chlorovodíkovou a také léčení parou. Tyto metody zvýrazňují, rozjasňují a čistí barevnost onyxu, nebo odstraňují nechtěné barevné tóny.
Cena
Hodnota tohoto drahokamu se odvíjí především od barvy a čistoty povrchu. Temné tóny s bílými pásy jsou hodnocené nejlépe a nejvíce vyhledávané po celém světě.
Mýty a legendy
Mýtus o původu onyxu sahá až do dob starořímských bohů. Traduje se, že bohyně Venuše ležela na břehu řeky Indus. Když spala, anděl lásky Amor použil jeden ze svých kouzelných šípů a udělal jí manikúru. Odstřihnuté nehty potom padaly do vln posvátné řeky. Vzhledem k tomu, že byly nehty nebeského původu, při pádu na dno řeky neodumřely, ale proměnily se na drahokam onyx. Proto i název tohoto drahokamu pochází z řeckého slova onux, které znamená dráp.
Onyx a jeho účinky
Hlavním účinkem onyxu je ochrana. Onyx odhání nebezpečí, zabraňuje konfliktům a chrání před uhranutím. Soustřeďuje energii v organismu, harmonizuje vztahy a posiluje sebevědomí. V minulosti byl lékem na snížení porodních bolestí a pomáhal párům v oblasti sexu.
Černoskvoucí onyx se zaměřuje na vytrvalost. Proto třeba roztěkané Blížence směřuje k dotažení věcí do konce a silným Lvům pomáhá chytit vlastní osud pevně do rukou. Citlivým Rakům nosícím tento drahokam nechybí sebedůvěra a sebekontrola, dokonce ani vyrovnanost. Pannám dodává nadhled, zatímco Štírům zpřístupňuje jejich skryté schopnosti. Kozorohům černý kámen otevírá nepoznaná zákoutí pozitivního přístupu.
Sytě zelený onyx, který se často zaměňuje se smaragdem nebo nefritem, je neoddělitelně spojen se srdeční čakrou a inteligencí. Blížencům i Pannám pomáhá zlepšit jejich řečnické schopnosti, sebedůvěru, smysl pro logiku a paměť. K jeho přínosům patří i to, že přitahuje pozitivní energii a dodává odvahu postavit se sám za sebe. Řadí se mezi drahokamy, které dokáží uvolňovat stres. Velkou službu tak vždy prokáže všem, na které se upírají zraky společnosti.
Nejznámější onyx
V starověkém Egyptě byly z onyxu vyřezávané sochy a nádoby na aromatické oleje. Zatímco Římané ve starověku z onyxu vytvářeli úžasné mozaiky, Indové ho používali při náboženských obřadech. Jedním z nejznámějších onyxů je černobílý onyx, který byl vybraný na výrobu legendárního medailonu nazývaného „Gonzaga Cameo“. Tento největší známý medailon na světě měl rozměry 26 x 31 cm a byl pokladem několika velmi významných lidí v historii. Jeho majiteli byli: Ludvík IX., papež Klement IV, Karel V. a Napoleon.