Padparadscha safír

Padparadscha safír je působivý drahokam, jenž ve svém barevném spektru zahrnuje odstíny růžovooranžové až oranžovorůžové. Jedná se o vzácného bratříčka klasického modrého safíru, avšak obsahujícího o příměs víc než tradiční blankytná variace. Široké veřejnosti není příliš znám, ale sběratelům a obchodníkům jeho krása neunikla. Z mineralogického hlediska jde o odrůdu korundu, tedy oxid hlinitý zformovaný do krystalů, jež obsahují stopové prvky železa, titanu a především chromu, který mu dodává jeho neopakovatelný odstín. Kameny pocházejí především ze Srí Lanky, Madagaskaru, Tanzanie a Vietnamu. Ty ze Srí Lanky bývají nejkvalitnější a jejich barva se vylepšuje zahřátím na vysokou teplotu. Madagaskar se zařadil mezi největší producenty této vzácnosti. Těží se zde spíše do růžova zbarvené exempláře se stopami oranžové, již uměle zvýrazňují úpravy za nízkých teplot.

Název padparadscha se odvozuje ze sinhálského označení padma raga pro vodní lotosový květ.

Základní informace

  • Drahokamová rodina Korund
  • Drahokam znamení Býk
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Srí Lanka, Madagaskar, Vietnam, Tanzánie.
  • Drahokam měsíce Září
  • Barva
    Oranžovorůžová až růžovooranžová.

Gemologické parametry padparadscha safíru

  • Chemické složení Al2O3, oxid hlinitý
  • Relativní hustota 3,95 až 4,03
  • Krystalografická soustava Trojúhelníková
  • Index lomu 1,762 až 1,788 (+0.08, -0.04)
  • Dvojlom +0,008
  • Absorpční spektrum 405 až 560
  • Fluorescence žádná; pokud homogenní oranžová, byl kámen upraven (difúze berylliem)

Kupujeme padparadscha safír

Barva (color)

Odstín padparadscha safírů variuje od růžové s oranžovými tóny po oranžovou s růžovým nádechem. Pohybuje se od světle po středně růžovooranžově až oranžovorůžově či lososově tónované kameny. Každý kus je unikát a vyniká osobitým a neopakovatelným zabarvením. Nejdůležitějším faktorem u hodnocení barvy tohoto drahokamu je její intenzita – vyšší sytost znamená i to, že kupující musí na šek připsat další nulu.

Padparadscha barvy

Čistota (clarity)

Čistota patří k nejvýznamnější faktorům při určování a oceňování padparadscha safírů, neboť jejich světlé odstíny odhalí jakoukoliv nedokonalost. V jemné barvě vynikne i ten nejmenší zákal či inkluze. Vzhledem k vzácnosti drahokamu jsou zákazníci často ochotni obětovat jeho čistotu, pokud získají exemplář v brilantním zbarvení.

Brus (cut) a tvar (shape)

Nedostatek surového nerostu vede často k tomu, že se brousí tak, aby vzniklo co nejméně odpadu. Padparadscha safíry se proto objevují ve fascinujících asymetrických tvarech.

  • Zlatý minimalistický prsten s padparadscha safírem Emilien
    Zlatý minimalistický prsten s padparadscha safírem Emilien

Opracování padparadscha safíru

Padparadscha safíry svojí vzácností vyhnaly své ceny opravdu vysoko, a proto se rychle rozvíjely průmyslové metody, které dokázaly v dostupných klasických safírech vykouzlit neopakovatelný odstín oranžovorůžové podobný těmto raritám. Na přelomu 20. a 21. století se na drahokamových trzích objevilo velké množství krásně zbarvených padparadscha safírů, které však byly pouze speciálně upravenými klasickými safíry. Slabě zbarvené růžové drahokamy stačí v přítomnosti beryllia zahřát na extrémní teplotu, což vede k zrození nádherných oranžovorůžových a růžovooranžových kousků. Beryllium proniká hluboko do kamene, a proto gemologové museli vyvinout spolehlivé zkušební metody, jež difúzi tohoto prvku odhalí. Barvu drahokamu lze upravit i zahříváním na nízkou (pod 1 200 °C) nebo vysokou teplotu (nad 1 900 °C).

Cena

Neboť jsou safíry v odstínech vodního lotosového květu natolik neobvyklé, ceny přírodních kamenů dosahují astronomických výšin, především vynikají-li barvou, čistotou i velikostí. Hodnota padparadscha safírů vzniklých uměle difúzí beryllia bývá nižší, ve srovnání s ostatními drahokamy však pořád dosti vysoká. Cenu kamenů ovlivňuje i země původu: za ty ze Srí Lanky zaplatíte až o 20 % více než za ty z Madagaskaru.

Proč milujeme padparadscha safír?
Jedinečná barva

Tento drahokam vyniká zcela neotřelými a působivými odstíny, které se nachází na škále od oranžovorůžové po růžovooranžovou.

Unikátnost

Padparadscha je nejvzácnější odrůdou safíru. Jeho naleziště jsou omezená a podle některých znalců pochází ty pravé kameny pouze ze Srí Lanky.

Vlastní název

Padparadscha je jediný safír, který si vysloužil vlastní název: pochází ze sinhálštiny a znamená „vodní lotosový květ“, jenž drahokam svým zbarvením silně připomíná.

Mýty a legendy

Hinduisté se ve starověku rozdělovali do čtyř základních kast, jimž byly přiřknuty vzácné drahokamy. Padparadscha safír příslušel kastě nejvyšší – bráhmanům (kněžím), kterým poskytoval bezpečnost. Dokud kámen vlastnili, byli chráněni i ve středu nepřátelských skupin a neštěstí se jim vyhýbalo. Aby vzácný drahý kámen neztratil své výjimečné účinky, museli ho pečlivě střežit před kontaminací členy nižších kast.

Padparadscha safír a jeho účinky

Nádherné padparadscha safíry přechází od světlé lotosové po lososovou až sytě oranžovorůžovou. Růžověji zbarvené kameny reprezentují kreativitu, lásku a romantiku, kdežto ty s nádechem více do oranžové zas radost, životní energii a prozíravost. Jejich úchvatná barva zapadajícího slunce koupajícího se v červáncích pomáhá svému nositeli navodit klid a mír v duši a pohodovou atmosféru kolem.

Svojí energií drahokamy aktivují sakrální čakru – sídlo sexuální energie a tvořivosti. Svádějí k tomu, aby člověk myslel srdcem, a povzbuzují ho, aby se nebál nových zkušeností a vyjádření toho, co si opravdu myslí. Kromě vitality a síly osobnosti přinášejí i schopnost posunout se vpřed či si stát za svým. Rovněž uvolňují psychické napětí a potlačují nežádoucí myšlenky. Padparadscha safíry obnovují rovnováhu těla, neboť podporují otevření mysli kráse a intuici. Stimulují inteligenci a moudrost, navíc zvyšují rozlišovací schopnosti a posilují dobrý úsudek. Božskou inspiraci a duchovní rozměr rozvíjejí u spisovatelů, zpěváků a dalších umělců. Padparadscha safír pozitivně ovlivňuje rozhodnost, odhodlání a zájem o druhé.

Tento drahokam využívá energii ohně, nadšení, tepla, jasu, světla a aktivity – v přírodě představuje yang.

Ze znamení zvěrokruhu přísluší padparadscha safír primárně Býkům, neboť je stejně silný a odolný, přesto křehký jako oni. Tiší jejich temperament a proměňuje je téměř v zenové buddhisty. Rovněž jim pomáhá vyvarovat se duševních poruch. Drahokam příznivě působí i na Berany, Lvy, Štíry a Střelce.

Zajímavé padparadscha safíry

Největší padparadscha safír

Drahokam o váze 100,18 ct je ten největší, který kdy byl na světě vytěžen, a pochází ze Srí Lanky. Nyní si ho mohou prohlédnout návštěvníci Amerického přírodovědeckého muzea v New Yorku. Někdy je kritizována jeho výrazný oranžový nádech a nedostatečný podíl růžové barvy.

Největší safír

Náhrdelník Sunset

Okouzlující a nepřehlédnutelný šperk z dílny Chanel a její kolekce Café Society 2014 zdobí padparadscha safíry, růžové safíry a diamanty v briliantovém brusu. Abstraktní design má připomínat květ kamélie.

Náhrdelník sunset

Luxusní náhrdelník z dílny Cartier

Klasický kousek od proslulého klenotníka tvoří několik řad přírodních perel, jež ústí do květinového prvku zdobeného diamanty s kaskádami kulatých a slzovitých diamantů. Náhrdelníku dominuje 4,53ct padparadscha safír, 3,83ct oválný oranžový safír a žlutý safír ve tvaru polštářku (cushion).

Cartier náhrdelník

Zajímavosti o padparadscha safíru

  • Tradicionalisté uznávají za pravé přírodní padparadscha safíry pouze ty, jež pocházejí ze Srí Lanky.
  • Přírodní padparadscha safíry se v průměru pohybují ve velikosti okolo 2-3 karátů.
  • Při zasazení do šperku vypadají padparadscha safíry úchvatně v teple zbarvených kovech jako je žluté či růžové zlato. Sluší jim halo nebo pavé design – tady obklopení menšími diamanty dá vyniknout jejich jedinečnosti.
  • Padparadscha safíry lze v pramenech najít i pod starobylým označením „orientální rubín“. Pod názvem safír se totiž původně ukrývala pouze modrá odrůda.
  • Název padparadscha lze přeložit nejen jako vodní lotosový květ, ale i jako barvu vycházejícího či zapadajícího slunce.
  • Padparadscha safíry těžené v Tanzánie tíhnou k hnědavým tónům, a proto se jim někdy přezdívá africké padparadschy.
  • Gemologové a obchodníci se dosud přou o správnou definici padparadscha odstínu. V tuto chvíli panuje konsenzus na růžovooranžové až oranžovorůžové.

Zdroje obrázků: thenaturalsapphirecompany.com, diamond-boutique.co.uk, thejewelleryeditor.com

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky