Smaragd

Smaragd je nejcennějším kamenem z odrůdy berylu. Jeho nádherná zelená barva nemá v klenotnickém světě obdoby. Není divu, že smaragd je klasifikován jako jeden z tradiční čtveřice drahých kamenů spolu se safírem, rubínem a diamantem. Intenzita jeho barevnosti spočívá zejména v různém obsahu chromu a vanadu. Čím více těchto dvou prvků smaragd obsahuje, tím intenzivnější je jeho barva.

Jméno smaragd pochází z řeckého 'smaragdos' a z francouzského 'esmeraude' a znamená "zelený drahokam".

Názvem smaragd byly původně označovány všechny zelené kameny odrůdy berylu. Teprve později s rozvojem vědeckých poznatků o tomto drahokamu se začaly pod označením smaragd chápat pouze berylové odrůdy, které obsahují oba prvky, chrom i vanad. Odrůdy, které jsou tvořeny pouze jedním z těchto prvků, jsou jednoduše označovány jako tzv. zelené beryly.

Nejznámějším místem těžby sytě zelených smaragdů je nepochybně Kolumbie. Po celém světě je však rozmístěna řada dalších menších dolů, například v Brazílii nebo Zambii. Zatímco brazilské smaragdy se vyznačují jemně zelenkavou barvou se žlutými odstíny, drahokamy z oblasti Zambie mají jemně modrý nádech.

Základní informace

  • Drahokamová rodina Beryl
  • Drahokam znamení Býk a Rak
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Kolumbie, Brazílie, Zambie, Indie, Afgánistán.
  • Drahokam měsíce Květen
  • Barva
    Smaragdově zelená, zelená s modravými odstíny, slabě nažloutlá.

Gemologické parametry smaragdu

  • Chemické složení Al2Be3Si6O18, hliník berylium křemičitan
  • Relativní hustota 2,67 až 2,78
  • Krystalografická soustava Šestihranné hranoly
  • Index lomu 1,565 až 1,602
  • Dvojlom -0,006
  • Vryp bílý
  • Absorpční spektrum 683, 681, 662, 646, 637, 606, 594, 630 až 580, 477, 472
  • Fluorescence žádná

Kupujeme smaragd

Barva (color)

U smaragdů je barva ještě podstatnějším faktorem než u jiných barevných drahokamů. Nejcennějším odstínem barvy tohoto drahokamu je sytě zelený tón s odstíny modré. Takový kámen je označován jako 'kolumbijský' smaragd, přičemž toto označení nemusí nutně odpovídat zeměpisnému původu drahokamu. Smaragdy světlejší barvy s odstíny žluté jsou nazývány jako tzv. 'brazilské' smaragdy a opět platí, že se nemusí jednat o smaragdy původem pouze z Brazílie.

Barva smaragdu

Čistota (clarity)

Čistota je u smaragdů rovněž důležitým faktorem, i když paradoxně inkluze v podobě dutinek jsou u nich tolerovány více než v jiných drahokamech. Inkluze jsou totiž u tohoto drahokamu vnímány jako důkaz, že se jedná skutečně o přírodní smaragd. Nesyntetické smaragdy z lůna přírody totiž obsahují poměrně vysoké množství vnitřních inkluzí, které vytvářejí krásné textury. Nejvyšší cena je ovšem stále přisuzována na pohled čistým smaragdům bez inkluzí a se skleněným leskem.

Brus (cut) a tvar (shape)

Zlatníci tento jedinečný zelený klenot prostě milují, takže pro něj dokonce vymysleli speciální výbrus, který se nazývá emerald, což je anglicky smaragd. Jedná se o brus obdélníkového nebo čtvercového tvaru se seříznutými rohy, který nechá nejenom vyniknout kráse tohoto drahokamu, ale zároveň ho také chrání před mechanickým namáháním.Smaragdy jsou také populární v mnoha jiných tvarech, jakými jsou například oválné výbrusy nebo tvar slzy (hrušky). V případě, že smaragd obsahuje velké množství inkluzí, může být často broušen do jemně zaobleného tvaru kabošon.

  • Minimalistické stříbrné náušnice se smaragdy Andine
    Minimalistické stříbrné náušnice se smaragdy Andine
  • Zlatý prsten se smaragdem a diamanty Dawix
    Zlatý prsten se smaragdem a diamanty Dawix
  • Zlaté srdíčko se smaragdy a diamantem Tanish
    Zlaté srdíčko se smaragdy a diamantem Tanish
  • Zlaté náušnice s princess smaragdy Enola
    Zlaté náušnice s princess smaragdy Enola
  • Zlaté smaragdové náušnice s diamanty Mariell
    Zlaté smaragdové náušnice s diamanty Mariell

Opracování smaragdu

Smaragdy jsou křehčí než ostatní berylové drahokamy, proto s nimi při jakýchkoli úpravách musí být zacházeno s větší opatrností. Téměř všechny smaragdy jsou ještě v místě těžby ošetřovány bezbarvým olejem nebo pryskyřicemi, aby se vyplnily jejich drobné praskliny. Tyto úpravy výrazně zlepšují vzhled i čistotu smaragdů.Na trhu je rovněž k dostání velká řada syntetických smaragdů různých zelených odstínů. Proces výroby syntetických smaragdů je znám již od roku 1848, přesto se v laboratoři vyrobené smaragdy začaly více prodávat až od 50. let 20. století.

Cena

Téměř všechny přírodní smaragdy obsahují charakteristické inkluze, které ovšem většinou nikterak nesnižují hodnotu tohoto drahokamu. Inkluze totiž přirozeně odlišují přírodní smaragdy od těch syntetických. I tak ale platí, že cennější bývají smaragdy, které mají vyšší stupeň čistoty, tedy méně inkluzí.Dalším parametrem pro určení hodnoty smaragdu je jeho barva, přičemž nejžádanější jsou smaragdy sytě zelené barvy, která jako by vystupovala ze středu drahokamu. Oblíbené jsou rovněž smaragdy s jemným modravým nádechem.

Pokukujete-li po šperku se smaragdem, měli byste vědět, že tento drahokam vyžaduje správnou péči. Protože je smaragd opravdu měkký a jemný, hodí se spíše na občasné nošení. Nezdobte se jím proto každý den. Důležité je také zamezit jeho kontaktu s horkou vodou. Umývat nádobí se smaragdovým prstýnkem určitě není dobrý nápad – váš drahokam se bude v tu chvíli cítit mnohem lépe uložený ve šperkovnici.

Zajímavosti o smaragdu
Cena

Smaragd je velmi vzácný drahokam. Pokud se jedná o kámen vysoké kvality, může být jeho cena vyšší než u diamantu stejné karátové váhy.

Emeraldový brus

Smaragd si zaslouží originální výbrus, který zdůrazní jeho krásu. Speciální brus je ve tvaru obdélníku se seříznutými rohy.

Starověký Egypt

První smaragdové doly pochází z období starověkého Egypta. Smaragdy se zde těžily již 3500 let před naším letopočtem.

Mýty a legendy

Kolem tohoto nádherného klenotu vznikla celá řada příběhů a historek. Například už staří Inkové a Aztékové považovali smaragd za svatý kámen. Pravděpodobně nejstarší nálezy smaragdu pochází z dob faraonů z oblasti podél Rudého moře. Tyto drahokamové doly provozovali egyptští vládci mezi roky 3000 a 1500 př. n. l. a později byly nazývány jako Kleopatřiny doly.

Podle historických zmínek byl smaragd oblíben i ve starověkém Římě. Například císař Nero se údajně přes do plocha broušený smaragd měl dívat na průběh gladiátorských her. I indiáni si vážili smaragdů, a to především jejich léčivých vlastností. Dokonce věřili, že přináší štěstí a blahobyt. Dnes je tento drahokam oslavován jako oficiální kámen měsíce května a je symbolem pro 20. a 35. výročí manželství.

  • Stříbrný přívěsek se smaragdem s výběrem velikosti Quinn
    Stříbrný přívěsek se smaragdem s výběrem velikosti Quinn
  • Zásnubní prsten se smaragdem a diamanty Sheldo
    Zásnubní prsten se smaragdem a diamanty Sheldo
  • Zlaté visací náušnice se smaragdy Elaine
    Zlaté visací náušnice se smaragdy Elaine
  • Smaragdový náramek s diamantem Reith
    Smaragdový náramek s diamantem Reith
  • Zlatá piercing náušnice se smaragdy Masha
    Zlatá piercing náušnice se smaragdy Masha

Smaragd a jeho účinky

Smaragdy symbolizují nesmrtelnost a víru. Podporují komunikaci a pravdomluvnost a vytvářejí harmonii ve všech aspektech života. V partnerských vztazích podporují domácí štěstí, věrnost a partnerskou citlivost. Podle hinduistických systémů je smaragd symbolem srdeční čakry, která je spjata s intuicí.

Královský zelený smaragd byl dán do vínku Býkům a Rakům. Ač na první pohled dvě nesourodá znamení, obě si užívají schopnost kamene odkrývat tajemství života a prohlubovat intuitivní vnímání. Býci s pomocí drahokamu nachází opravdové přátele a víru v nesmrtelnost, jež rozšiřuje jejich limitovaný rozhled. Lépe pak pracují se svojí tvrdohlavostí, neb dokáží jasněji a úspěšněji komunikovat. Raci z kamene čerpají štěstí v lásce a naději ve chvílích, kdy je trápí zlomené srdce. Učí se rovněž pochopit životní změny a proniknout pod povrch materiálního světa. Dokáží tak porozumět své zkušenosti a porozumět jim. Blíženci se těší z posílení paměti a zvýšené vnímavosti, kdežto Váhy se zaměří ještě na ohleduplnost. Vodnáři jsou pod vlivem smaragdu přemýšlivější a komunikativnější.

Nejznámější smaragd

Jedním z největších světových smaragdů je "Mogul Smaragd". Byl nalezen v roce 1695, má 217,80 ct a je asi 10 cm vysoký. Na jedné straně je popsán modlitebními texty a na druhé straně jsou vyryty nádherné květinové ornamenty. Tento legendární smaragd byl v roce 2001 v Londýně vydražen neznámým kupujícím za 2 200 000 dolarů.

Mogul Smaragd

V newyorském muzeu je vystaven jeden z největších kolumbijských smaragdových krystalů s názvem "Patricie", který má 632 ct. Vedle něj je unikátní exponát v podobě smaragdového hrníčku. Známá je také sbírka bogotské banky, která zahrnuje pět cenných smaragdových krystalů v rozsahu od 220 až po 1796 ct.

Další známé smaragdy

Hooker Emerald Brooch (Hookerova smaragdová brož)

Smaragdová brož byla vyhotovena zlatníky společnosti Tifanny a aktuálně je vystavena ve Smithsonianském institutu. Krásná brož je tvořena platinovým kroužkem, 75,47ct smaragdem a více než 100 bílými diamanty. Smaragd je vybroušen do emeraldového tvaru, je široký 27 mm a neobsahuje takřka žádné inkluze. Drahokam byl vytěžen v 16. století v neznámém kolumbijském dole a býval součástí korunovačních klenotů turecké (osmanské) královské rodiny. Po rozpadu osmanské říše jej odkoupila společnosti Tiffany, která jej použila na výrobu tohoto unikátního šperku.

Hookerova smaragdová brož

Spanish Inquisition Necklace (Španělský náhrdelník inkvizice)

Slavný náhrdelník vystavený ve Smithsonianském muzeu nemá paradoxně s inkvizicí nic společného. Neobvyklým názvem jej pojmenoval slavný zlatník Harry Winston. Stříbrný náhrdelník se skládá z celkem 374 bílých diamantů a 15 smaragdů.Zajímavá je i historie tohoto náhrdelníku. Diamanty byly vytěženy v Indii a smaragdy v Kolumbii, neznámá je ovšem datace jejich těžby. Podle Harryho Winstona patřil náhrdelník původně španělské královské rodině. Sám Winston náhrdelník zakoupil od indického krále na počátku 20. století. Slavný zlatník zapůjčil v roce 1947 náhrdelník herečce Katharine Hepburn na předávání filmových cen Oskar. Jak už je zřejmé, smaragdy jsou oblíbené drahokamy známých osobností, pokud vás toto téma zajímá, nenechte si ujít náš článek Celebrity a smaragd.

Španělský náhrdelník inkvizice

Chalk Emerald

Kolumbijský smaragd o karátové váze 37,82 ct zasadil slavný designér Harry Winston do působivého prstenu obklopeného diamanty. Prsten nejprve patřil indické královské rodině, v roce 1972 jej Smithsonianskému institutu daroval manželský pár Chalkových.

Chalk Emerald

The Crown Of The Andes (Andská královská koruna)

O původu této honosné koruny pojmenované po jihoamerickém pohoří And se traduje řada fascinujících historek. Podle nejznámější verze byla tato koruna vyhotovena v 16. století městem Popayán jako poděkování za to, že město bůh ušetřil ničivé epidemie neštovic. Podle expertů z newyorské aukční síně Christie´s byla však koruna vyhotovena později, a to v období mezi 16. a 18. stoletím. Koruna je po neúspěšné aukci z roku 1995 dodnes vystavena v Metropolitním muzeu umění v New Yorku.Úchvatná koruna váží přes 2 kilogramy, je zhotovena ze žlutého zlata a zdobí ji 450 smaragdů. Největší smaragd široký 15 mm se nazývá Atahualpa a je pojmenován po inckém králi.

Andská královská koruna

Zdroje obrázků: diamondere.com, static1.squarespace.com, columbia.edu, 41.media.tumblr.com, wikimedia.org, internetstones.com, hoosierhumanities.files.wordpress.com

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky