Tahitské perly
Přirozené kouzlo tmavých tahitských perel způsobuje to, jak zachytávají světlo a jak ho ve žhavých odlescích vrací zpět. Avšak vzhledem k tomu, že černá je synonymem absence světla, vyvstává otázka, proč se lesknou i černé perly. Okraj ústřic, v nichž se tahitské perly rodí, zdobí úzký proužek hrající všemi barvami duhy. Každá perla si během svého růstu vypůjčí jeden či více odstínů, které se pak promění v základní barvu a podtext vyzařující onen fascinují jas.
Temná krása a exotičnost.
Odkud tahitské perly přichází
Tyto exotické perly vznikají v černoústých perlotvorkách Pinctada margaritifera a ve světě perel jsou relativními nováčky. Zpopularizoval je totiž až v polovině 19. století Robert Wan se svými newyorskými kolegy. Na rozdíl od ostatních perel mají ty tahitské přirozenou tmavou základní barvu, kvůli které bývají hodně vyhledávané. Vzhledem k široké škále odstínů a odlesků není lehké vybrat kousky, z kterých by šel snadno navléci náhrdelník či náramek, čemuž odpovídá často i jejich cena.
Perleť se nejčastěji vrství kolem organického korálku vloženého do ústřice minimálně dva roky a tahitské perly typicky vynikají velmi silnou vrstvou perleti. Vyvážet se podle zákona mohou až v případě, že tloušťka perleti přesáhne 0,8 mm, což by se třeba u perel akoya dalo považovat už za velmi velké množství perleti.
Nesouce jméno po ostrově Tahiti, přímo z něj nepochází. Na Tahiti se však s těmito perlami vždy čile obchodovalo. Černoústé perlotvorky se pěstují ve Francouzské Polynésii, na Cookových ostrovech, v Mikronésii, v Japonsku, Thajsku, Austrálii a na Filipínách, Fidži a Novém Zélandu. Avšak pouze perly z Francouzské Polynésie mohou nést označení tahitské.
Jak se tahitské perly hodnotí
Podle GIA se perly hodnotí pomocí sedmi základních kritérií: barvy, tvaru, velikosti, perleti, lesku, povrchu a celkového dojmu.
Mýtická černá
Tahitské perly prosluly živými, měňavými, téměř kovovými barvami, jimiž mezi ostatními typy kultivovaných mořských perel vynikají. Ačkoliv se univerzálně nazývají černými tahitskými perlami, ve skutečnosti je pro ně typičtější celá škála šedých odstínů a vyskytují se v tónech od bílé po černou. Tyto perly však mají jedinečnou schopnost lesknout se různými barvami – od paví modré po zelenou. Nejvýše se cení právě černé perly s pavími a zelenými odlesky, těsně za nimi následují tmavě černé, šedé a lilkové. Za extrémně vzácné se považují perly v paví modré, zelené a dalších odstínech modré. Za nejběžnější a finančně nejdostupnější se naopak považuje černozelené zbarvení.
Kulaté, hruškovité, barokní…
Tahitské perly vznikají v různých tvarech. Samozřejmě, dokonale kulatý bývá nejcennější, protože je tak vzácný.
- Kulatý (round) – perla se tvarem blíží dokonalé kouli a její průměr se nemění o více než 2 %. Mívají velmi vysokou cenu.
- Téměř kulatý (semi round) – perly vypadají jako lehce nedokonalé koule a rozdíl v jejich průměru kolísá mezi 2-5 %.
- Téměř barokní (semi baroque) – perly mívají tvar knoflíku (button), kapky (drop), hrušky (pear) a oválu (oval). Vykazují alespoň jednu osu souměrnosti a kvůli svému nepravidelnému designu se používají do specifických náhrdelníků, broží, přívěsků a prstenů.
- Barokní (baroque) – těmto perlám zcela chybí osa souměrnosti.
- Rýhované (circle/ringed) – perly zvýrazňují pravidelné proužky nebo kroužky, které jsou kolmé na osu souměrnosti. Zpravidla pokrývají více než 1/3 povrchu perly.
Opět ta velikost
Velikost tahitských perel se pohybuje od 8 do 18 mm, průměrně však mívají 13 mm. Nejběžněji se pěstují perly od 8 do 12 mm, ty od 13 do 15 mm jsou vzácné a narazit na ty 16-18mm je opravdovou raritou. Farmáři, kteří tráví své životy péčí o perlotvorné ústřice, si zpravidla opravdu velké výpěstky předávají z generace na generaci jako důkaz své práce a motivaci k dalšímu úsilí.
Na jaké škále ohodnotit povrch perly?
Farmáři a obchodníci často obchodují mezi sebou, a proto zavedli jednotný systém, na jehož základě hodnotí kvalitu povrchu perly. Pro tahitské perly se používá škála A-D, která v hrubých obrysech odpovídá populárnímu evaluačnímu systému AAA-A zavedenému Mikimotem k popsání lesku perly.
Hodnocení A-D | Hodnocení AAA-A | Popis a kritéria |
---|---|---|
Dokonalá perla | Dokonalá perla | Bezchybná perla s excelentním (excellent) leskem.Před zasazením či vrtáním perla nevykazuje žádné inkluze nebo nedostatky. |
A | AAA | Alespoň 90 % povrchu perly je bezchybného. Nejvýše 10 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti. Dovolena pouze jedna hluboká inkluze. Perla by se měla zasadit či vrtat bez dalších úprav. Velmi dobrý lesk (very good). |
A/B | AA+ | Alespoň 80 % povrchu perly je bezchybného. Nejvýše 20 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti. Dovolena pouze jedna či dvě hluboké inkluze. Perla by se měla zasadit či vrtat bez dalších úprav. Dobrý (good) až velmi dobrý (very good) lesk. |
B | AA | Alespoň 70 % povrchu perly je bezchybného. Nejvýše 30 % povrchu perly vykazuje drobné, koncentrované nedokonalosti. Perla by se měla zasadit či vrtat bez dalších úprav. Dobrý (good) až velmi dobrý (very good) lesk. |
C | A+ | Alespoň 40 % povrchu perly je bezchybného. Až 60 % povrchu perly může vykazovat drobné, koncentrované nedokonalosti. Hluboké inkluze nesmí přesáhnout 10 % povrchu perly. Uspokojivý (fair) až velmi dobrý (very good) lesk. |
D | A | Přinejmenším 60 % povrchu perly vykazuje nedostatky. Hluboké inkluze a/nebo bílé skvrnky uvnitř inkluzí zasahují až 20 % povrchu perly. Slabý (poor) až velmi dobrý (very good) lesk. |
Cena
Tahitské perly bývaly nejvzácnějšími a nejcennějšími perlami na světě. Avšak od těch časů, kdy se jejich pěstování rozmohlo na více místech než jen na pár atolech, jejich cena klesla a tahitské perly jsou nyní dostupné širší veřejnosti.
Zajímavosti
- Dokonale kulatá velká černá perla roste zhruba šest let a nachází se v jedné ze sta ústřic, které se naroubovaly, vypěstovaly, vyčistily a jinak opečovávaly.
- Tahitské perly jsou dostupné i v měděné, pistáciově zelené anebo šedohnědé barvě. Zajímavými je dělají především duhové odlesky a orient v purpurové, zelené, tyrkysové a růžové.
- Jako čokoládové perly se označují sytě hnědě zbarvené kousky. Protože jsou však relativně vzácné, dobarvují a bělí se tak kultivované perly v podobných odstínech. I to však bývá poměrně cenově náročné, proto se firmy uchýlily přímo k barvení perel na čokoládově hnědou.
- Tahitské perly se jako jediné vyskytují v úplné barevné škále – od bílé po černou.
- Populární nebyly pouze tmavé perly, ale i sama vnitřní část černoústé perlotvorky. Od počátku 20. století do 60. let téměř vyhynula.
- První tahitské perly byly vypěstovány na počátku 60. let 20. století.
- Z Tahiti pochází příběh boha Ora, který před dávnými časy na duze navštívil Zemi a dal perlotvorkám a perlám jejich měňavost a lesk.
Slavné perly
Perly vikomtesy Cowdrayové
Na jediné šňůře je navlečeno 42 perel o velikosti 6,8-11,4 mm v šedé hnědé barvě, které hrají podtextem v odstínech od růžové po purpurovou a zelenou. Náhrdelník pochází z Cartierovy dílny a patřil vikomtese Cowdrayové.
Drexelova perla
Dokonale symetrická perla ve tvaru kapky o váze 33,8 karátu má šedou barvu s růžovým podtextem a stříbrnými odlesky. Od počátku 20. století je připojena jako přívěsek ke kulaté platinové broži poseté diamanty.
Perla Černá kráska (Black Beauty)
Velká, dokonale symetrická černá perla s duhovými odlesky je vzácnou perfektní kombinací barvy, orientu, podtextu, velikosti a tvaru. Váží 6,53 karátu.
Zdroj: pearlparadise.com, americanpearl.com, gia.edu, pearlsofjoy.com, pearl-guide.com
Zdroj obrázků: americanpearl.com, sothebys.com, internetstones.com, dawnrosepearls.co.uk