Topaz
Topaz vyniká výjimečně širokou barevnou škálou, která vedle klasické hnědé zahrnuje různě syté odstíny modré, zelené, žluté, oranžové, červené, růžové a purpurové. Často těžený bezbarvý topaz se pomocí úprav mění v modrý. Objevují se i pleochroické topazy, které pod různými úhly odráží různé barvy.
Topaz dostal název podle legendárního ostrova Topazos, který leží u pobřeží Egypta, či sanskrtského slova 'tapas', které znamená žár nebo oheň.
Po chemické stránce se jedná o křemičitan hlinitý, který obsahuje variabilní množství fluoru a hydroxylu. Žluté, hnědé a modré odstíny vznikají porušením krystalické mřížky minerálu, k němuž dochází zásluhou samovolného či umělého radioaktivního ozáření. Růžové, purpurové a červené kameny barví chrom, radiace a chrom se zas podílejí na vzniku oranžového topazu.
Základní informace
- Drahokamová rodina Minerál
- Drahokam znamení Štír a Střelec
- Tvrdost (Mohsova stupnice)
- Naleziště Brazílie, USA, Srí Lanka, Myanmar, Namibie.
- Drahokam měsíce Listopad
- BarvaBezbarvá, žlutá, oranžová, červenohnědá, světle až tmavě modrá, růžovočervená, červená, fialová, světle zelená.
Gemologické parametry topazu
- Chemické složení Al2SiO4 (F2OH)2, hlinitokřemičitan obsahující fluor
- Relativní hustota 3,49 až 3,57
- Krystalografická soustava Osmiboké hranoly
- Index lomu 1,609 až 1,643
- Dvojlom +0,008 až + 0,016
- Vryp bílý
- Absorpční spektrum 862
- Fluorescence velmi slabá
Kupujeme topaz
Barva (color)
Všeobecně platí, že přírodní a vzácně se vyskytující barevné odrůdy se hodnotí výše než ty běžné. Rozdíly v ceně císařského a uměle upravovaného topazu se pohybují v řádu stovek až tisíců dolarů.
Císařský (imperial) topaz
Červeně oranžový až oranžovočervený kámen s růžovými odlesky patří k nejdražším. Řadí se k precious topazům*. Zásoby se nacházejí především v Brazílii a Rusku.
Sherry topaz
Tento typ zasahuje barevné spektrum od žlutavě hnědé po hnědožlutou až hnědooranžovou. Řadí se k precious topazům.
Růžový topaz
Velmi ceněný světle červený až světle fialovočervený kámen, který se podobá růžovému diamantu. Pochází především z Pákistánu a Brazílie.
Šampaňský topaz
Jeden z mála přírodně hnědých drahokamů vůbec. Pochází především z Mexika a Nigérie.
Zlatý a žlutý topaz
Na rozdíl od císařského topazu postrádají červený podtext, a proto jsou cenově dosažitelnější.
Hnědý topaz
Vzhledem k hojnému výskytu často využívaný v nápadných špercích a dekorativním umění.
Bílý topaz
Bezbarvý/bílý topaz
Většina topazů v přírodě – zpravidla se upravují a získávají modré zbarvení.
Modrý topaz
V přírodě velmi světlý a vzácný, většina kamenů na trhu je uměle upravená, a proto cenově velmi dostupná. Světle modrý odstín se označuje jako nebeská modrá (sky blue), sytější modrá jako švýcarská (Swiss blue) a sytá modř jako londýnská (London blue).
*Označení precious topaz se původně používalo k odlišení topazu od rovněž zlatavě zbarvených citrínů, které se někdy podvodně jako topazy prodávaly. Dnes se tak označují vzácně zbarvené topazy v odstínech imperial a sherry.
Čistota (clarity)
Topaz se obvykle nachází bez viditelných inkluzí a nedokonalostí. To platí především o modrých, bezbarvých a žlutých kamenech. Ideální pro nákup jsou při pohledu pouhým okem čisté topazy nebo topazy s velmi jemnými inkluzemi.
Brus (cut) a tvar (shape)
Dlouhé krystaly se nejčastěji brousí do tvaru hrušky (pear) nebo oválu (oval). Sytě zbarveným kamenům nejlépe zdůrazní vybarvení tvar smaragdu (emerald). Kromě standardních designů se však topazy tvarují i do inspirativních fancy kousků.
Opracování topazu
Modrý topaz se nejčastěji rodí pomocí speciální radioizotopové metody, během níž čirý topaz zhnědne. Neutronové úpravy plodí londýnské topazy, zatímco elektronové změny ty nebesky modré. Kombinace obého vede ke zrození švýcarského odstínu modré. Následným vypálením se docílí požadovaného modrého odstínu. Kámen se pak ještě zhruba dva roky nechává „dozrát“, teprve pak se brousí. Sherry a hnědožluté topazy s nádechem růžové se zahříváním proměňují v krásně vybarvené růžové variace polodrahokamu.
Další umělou úpravou topazu je tzv. „duhový/mystický topaz“. Povrch spodní části vybroušeného kamene je potažen tenkou vrstvou titanu, díky níž hraje kámen všemi barvami – tato vrstva se však rychle ošoupe.
Cena
Valná většina barevných odrůd topazu nepatří k nedostupným. Vysokých cen dosahují pouze vzácné, a tedy velmi vyhledávané červené (méně než 0,5 % všech topazů) a růžové kameny, podobně i císařská variace topazu.
Zajímavosti o topazu
Obrovské krystaly
Topaz dorůstá do jedněch z největších krystalů na světě. Ty nejmonumentálnější lze vážit na kilogramy, ne karáty.
Kluzkost
Broušený topaz lze vyleštit do takové hladkosti, že až na dotek klouže.
Pleochroismus
Topaz patří k pleochroickým nerostům, proto při pohledu z různých úhlů dokáže úžasně měnit svoje barvy.
Mýty a legendy
Staří Řekové se domnívali, že jim topaz dodává sílu a že v zoufalých časech učiní svého nositele neviditelným. Egypťané a Římané ztotožňovali kámen s bohy slunce a měl je chránit před onemocněním očí a zraněním.
Slavná mystička Hildegarda z Bingen už ve 13. století zmiňovala lék na oční chorobu, v němž hrál topaz hlavní roli: po třech dnech a nocích máčení kamene ve víně se měl nápoj vypít a jako obklad přikládat na oči. Dle tradice topaz vyřezaný do podoby sokolí hlavy přinášel jako talisman přízeň králů a vládců. V renesančních dobách si zas Evropané mysleli, že topaz má moc zlomit kletbu a rozptýlit hněv.
Indové po celá století věřili, že když budou nosit topaz v blízkosti srdce, tak si zajistí dlouhý život, krásu a inteligenci. Zároveň prý topaz odemyká hrdelní čakru, a proto usnadňuje komunikaci a sebevyjádření – oblíben tak bývá u spisovatelů, umělců a řečníků. Podle některých dokonce topaz podporuje mužnost.
Afričané topaz využívali při léčebných rituálech a Křováci dodnes s tímto kamenem zachází jako s posvátným kamenem a při šamanských obřadech jim slouží k cestování, práci s předky a léčení.
Vzhledem k časté nazlátlé barvě měl podle tradice topaz přitahovat zlato, a to především zasazen do zlatých šperků. Topazový amulet na levé paži zas chránil před černou magií a chamtivostí, ulevoval při záchvatech artritidy, reguloval trávení a pomáhal při hubnutí. V lektvarech se užíval k léčení celé řady chorob. Tradovalo se dokonce, že topaz změní barvu v přítomnosti jedu v jídle nebo nápoji.
Topaz a jeho účinky
Topaz chrání před negativitou a mírní strach, vztek a deprese. Přináší radost a hojnost a upevňuje zdraví, čímž také zabraňuje nočním můrám a náměsíčnosti. Zajišťuje přízeň osudu a napomáhá dosáhnout stanovených cílů. Majiteli kromě bohatství a ochrany přináší i lásku a vnitřní moudrost. Používá se i pro získání přátelství a zlepšení stávajících vztahů.
Zlatá odrůda zvyšuje charisma a víru ve vlastní schopnosti. Zároveň blahodárně působí na játra, močový měchýř a endokrinní žlázy. Modrý topaz podporuje komunikaci a meditaci, růžový odstraňuje špatné vzorce chování a vnáší do života naději a uzdravení.
Topaz všeobecně zlepšuje chuť k jídlu, podporuje trávení a pomáhá bojovat proti anorexii. Zmírňuje projevy chorob cest dýchacích a urychluje zotavení. Vzhledem k tomu, že se kámen vždy spojuje s energií Slunce ohně, představuje nadšení, osvícení, vřelost a aktivitu.
Různobarevný kámen se jako duha klene nad Štíry a Střelci. První zmíněné vymaňuje svojí barevností z chmuru a smutku a seznamuje je s nekonečnými možnostmi života. Zvyšuje jejich odolnost, houževnatost a podporuje jejich tvůrčí schopnosti. Nutí je koncentrovat se na zaujetí správného postoje v otázkách věrnosti a loajality, což vede k vylepšení jejich vztahů. Střelcům tento drahokam přináší štěstí a bohatství, neboť pozitivně působí na jejich charizma a zbavuje je rigidních vzorců chování. Kámen v sobě nese i vytoužený klid a harmonii, neboť učí odpouštět. Blížencům topaz pomáhá rozvíjet tvůrčí nadání, u Lvůse zaměřuje na rozvoj velkorysosti a šlechetnosti. Pro Pannymá význam jako prostředek tišící strach, vztek i deprese. To Kozorohymotivuje k realizaci i zdánlivě nemožných cílů a Vahámvěnuje lepší koncentraci. Vodnářevyměňuje z citové omezenosti a otevírá je duchovnímu poznání.
Pokud se chystáte zahrnout topazový šperk do svého outfitu, můžete se nechat inspirovat kombinacemi na našem blogu.
Nejznámější topaz
"Diamant" Braganza
Nejznámější topaz vůbec je zasazen do portugalské královské koruny a vzhledem ke své čiré barvě byl dlouho pokládán za diamant. Má 1 680 ct a vytěžili ho na konci 18. století v Brazílii. Název samozřejmě získal podle vládnoucí portugalské dynastie.
Další slavné topazy
Topaz El Dorado
Největší broušený kámen světa pochází z brazilských dolů, kde byl objeven v roce 1984. Váží úctyhodných 31 000 ct (6,2 kg). Smaragdový tvar podtrhuje žlutohnědé zabarvení topazu, který vyniká brusem, barvou i čistotou.
Císařský topaz Blaze
Topaz váží 97,45 ct a ukrývá se ve Fieldově přírodovědném muzeu. Spolu s diamanty je zasazen do přívěsku z růžového zlata, který je prací Lestera Lamperta.
Chalmersův topaz
Bílý topaz s modravým podtextem původem z Brazílie váží téměř 5 900 ct. Kámen byl pojmenován na počest kurátora Williama J. Chalmerse, který pracoval ve Fieldově přírodovědném muzeu, kde lze tento skvost vidět dodnes.
Zajímavosti o topazu
- Anglickou královskou korunu zdobí na 500 topazů.
- V otázce, co přesně je pravý imperial topaz, panují nejasnosti. Pojem „císařský topaz“ se zrodil v 19. století v Rusku, kde takto označovali vzácný růžový uralský topaz, jenž byl určen primárně carské rodině. Po objevu nových nalezišť topazu v brazilském státě Ouro Preto se označení imperial topaz začalo používat pro zdejší živě zbarvený červenavě oranžový kámen. V současnosti je tento pojem často chápán dosti široce a jsou tak označovány zlatožluté, oranžové až broskvově růžové brazilské kameny, které se někdy také označují jako zlatý topaz.
- Většina růžových topazů pocházejících z Brazílie je upravována a připravuje se vypalováním oranžového topazu.
- Topaz je znám přes 2000 let, neboť patří mezi drahé kameny, které tvoří základy dvanácti jeruzalémských bran. Tyto tzv. apokalyptické kameny měly sloužit k ochraně před nepřáteli a jsou symbolem krásy a nádhery.
- Topaz je ideálním kamenem k 23. výročí sňatku, modrá variace odpovídá výročí 4.
- Občas jsou vybrušovány čiré topazy s nápadnými inkluzemi a vrostlicemi jiných minerálů.
- Vzhledem k množství barevných odrůd se topaz zaměňoval s celou škálou drahokamů. Řekové si ho pletli s olivínem. Oranžovohnědá nebo císařská variace se podobá citrínu, zirkonu nebo safíru. Růžová samozřejmě morganitu, turmalínu nebo spinelu. Modrá zase akvamarínu nebo safíru.
- Topaz se objevuje v Bibli v knize Exodus, kde jako druhý v první řadě zdobí Aaronův pancíř. Nechybí ani ve Zjevení a je jedním z kamenů apokalypsy.
- Pro křesťany vždy topaz představoval symbol upřímnosti a ctnosti.
- Modrý topaz je státním kamenem Texasu, USA.
Zdroje obrázků: constantinwild.com, loripowersjewelry.com, gemadventurer.com, bespoke-gems.com, bernardine.com, rubylane.com, gemselect.com, gia.edu, internetstones.com, wikimedia.org