Tsavorit granát

Tsavorit lze definovat jako velice vzácnou odrůdu vápenatého granátu grossuláru, jehož unikátní zelený odstín způsobuje správné stopové množství vanadu a chrómu. Jeho nádherné zabarvení často vede k tomu, že si ho lidé pletou se smaragdem. Jediný zdroj unikátního drahokamu se nachází na hranicích Keni a Tanzánie, kde ho v roce 1967 objevil skotský gemolog Campbell Bridges na své dobrodružné výpravě. Vypráví se, že když se snažil vyhnout stádu buvolů, schoval se do nedaleké rokle. Poté, co nebezpečí pominulo a on se rozhlédl, prý spatřil, že se okolní skály ve slunečním světle lesknou světle zelenou barvou. Nedlouho na to představil Bridges a známá klenotnická firma Tiffany & Co světu nový drahokam s názvem tsavorit.

Označení tsavorit získala zelená variace granátu podle svého naleziště na hranicích Tanzánie a Keni – Národního parku Tsavo.
Tsavorit granát

Základní informace

  • Drahokamová rodina Granát
  • Drahokam znamení Kozoroh a Vodnář
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Tanzánie, Keňa.
  • Drahokam měsíce Leden
  • Barva
    Jasně žlutozelená až tmavě zelená nebo modrozelená.

Gemologické parametry tsavoritu

  • Chemické složení Ca3Al2(SiO4)3, křemičitan vápenato-hlinitý
  • Relativní hustota 3,57 až 3,73
  • Krystalografická soustava kubická; rombický dodekaedr (dvanáctistěn), ikositetrahedron
  • Index lomu 1,734 až 1,759
  • Dvojlom obvykle žádný
  • Vryp bílý
  • Absorpční spektrum 393 až 476, 505 až 617
  • Fluorescence silná, červenooranžová

Kupujeme tsavorit

Barva (color)

Svým zbarvením tsavorit přechází od jasně žlutozelené po tmavě zelenou nebo modrozelenou. Za nejžádanější odstín se považuje intenzivní, velmi sytá zelená nebo středně namodralé až středně tmavé tóny této svěží barvy.

Čistota (clarity)

Drahokam se nachází v průsvitné i neprůsvitné podobě a vyniká skelným leskem. Jeho vysoký index lomu mu dodává skvělou brilanci. Kvalitní tsavorit je na pohled zpravidla čistý, tj. neobsahuje pouhým okem viditelné inkluze a další nedokonalosti.

  • Zlatý minimalistický prsten s tsavorit granátem Emilien
    Zlatý minimalistický prsten s tsavorit granátem Emilien
  • Zlatý prsten s tsavorit granátem a diamanty Sewyn
    Zlatý prsten s tsavorit granátem a diamanty Sewyn

Brus (cut) a tvar (shape)

Průsvitný i neprůsvitný tsavorit se příležitostně opracovává do tvaru kabošonu. Průsvitné variace se výjimečně dobře hodí k broušení do klasických designů. Protože se však drahokam nachází pouze v malých kouscích, cení se spíše jeho karátová váha než výsledný tvar. Kameny se obvykle brousí do oválu, hrušky nebo polštářku.

Opracování tsavorit granátu

Tsavority nebývají nijak chemicky ani tepelně upravovány či vylepšovány. Neexistují ani syntetické verze drahokamu, pouze imitace vyrobené ze skla.

Cena

Hodnota tsavoritu se odvíjí jak od kvality, sytosti a hloubky jeho barvy, tak od jeho velikosti. Kameny do 1ct jsou poměrně běžné, ale ty nad 3 ct bývají nesmírně vzácné, čemuž odpovídá i jejich cena.

Proč milujeme tsavorit?
Vzácnost

Ačkoliv ložiska tohoto drahokamu nejsou vytěžena, nachází se každý rok pouze pár kvalitních krystalů a mnohé z nich jsou velmi malé. Není snadné získat 1-2ct vážící tsavorit v dobré jakosti, nad 2ct už je to téměř nemožné. Tento zelený drahokam je skvělý základ pro hodnotné dědictví.

Starobylost

Ač se tsavorit na trhu objevuje jen pár desítek let, tvořil se ve vrstvách hornin před více než dvěma miliardami let. Co člověka může fascinovat více než kámen, který existoval dávno předtím, než se po Zemi procházeli dinosauři?

Dokonalost

Tsavorit jako jeden z mála drahokamů se těží v tak čisté formě bez viditelných inkluzí, že nepotřebuje žádný typ tepelných či jiných úprav. Kupující ho získává pouze broušený a leštěný.

Mýty a legendy

Staří Řekové a Egypťané využívali tsavorit ke kontaktu se svými bohy, neboť v metafyzickém světě kámen usnadňuje cestu ke spiritualitě a vyšším rovinám vědomí.

Ve středověku drahokamu říkali karbunkl a podle legend měl zářit ve tmě. Tsavorit jako symbol síly a moci byl kamenem hrdinů, kteří čelili náročným úkolům a zkouškám, v nichž dokazovali svoji kuráž.

Podle pověsti nelze tsavorit skrýt, neboť tak jasně září, že je viditelný i přes oblečení.

  • Zlatý prsten s emerald tsavorit granátem a diamanty Kanie
    Zlatý prsten s emerald tsavorit granátem a diamanty Kanie

Tsavorit a jeho účinky

Tsavorit dodává svým nositelům sílu, vitalitu a pozitivní pohled na svět. Věří se, že pomáhá posilovat imunitní systém, metabolismus a účinky detoxikace. Používá se při respiračních problémech či onemocněních očí. Drahokam nositeli usnadňuje hledání vnitřní krásy v sobě samém i druhých. Na hluboké úrovni navíc uvolňuje stres, neboť každého směřuje na cestu osudu a odvádí ho od zbytečných rozbrojů a starostí. Není jen kamenem prosperity, ale užívá se i ke snížení finančních starostí.

Zelená barva drahokamu ho v hinduistické tradici spojuje se srdeční čakrou (anahata), jež ovlivňuje lásku, vášeň a duševní zdraví a podporuje rozhodování. Rovněž tiší rozbouřené emoce.

Podle feng shui v sobě tsavorit nese energii dřeva, a proto podporuje růst. Rudý či zelený tsavorit granát ukazuje jako maják cestu životem Kozorohům a Vodnářům. Zemské znamení ho vyhledává pro jeho královský majestát, jednotu a solidaritu. S jeho pomocí snáze překonává ustrnulé vzorce chování a hledá v krizi různá východiska. Jako samozřejmost bere porozumění a shovívavost, jež jsou kameni vlastní. Vodnáře drahokam povzbuzuje a podporuje je v prosazování jejich nápadů a navazování nových kontaktů, přátelství a lásek. Stojí při nich během jejich úspěchu a tlumí frustraci z neúspěchu. U Beranů granát pozitivně působí na vůli a sebedůvěru a zaměřuje se na jejich odvahu. Podobně je tomu tak i u Lvů, kteří si navíc ještě užívají jeho podporu v podnikání a milostné rovině. Štíři pod vlivem tohoto kamene dokáží proniknout pod povrch věcí a dosáhnout obrovského množství vědomostí.

Zajímavé tsavority

Největší tsavorit na světě

Na gemologické show v Tucsonu v roce 2007 byl světu představen stupňovitě broušený tsavorit o úctyhodných 325,15 ct. Považuje se za největší a nejčistší drahokam tohoto druhu. Kámen pochází z dolu Merelani v Tanzánii.

Největší tsavorit

Střapcové náušnice z dílny Hemmerle

Avantgardní německý klenotnický dům Hemmerle proslul osobitými střapcovými náušnicemi. Jeden z jeho nejznámějších kousků je vyroben právě z jiskřivých tsavoritů a živě zelených smaragdů. Vrchní část zdobí do kulata broušené tsavority zasazené do růžového zlata. Smaragdové korálky na střapcích dohromady váží 103,04 ct.

Hemmerle střapcové náušnice

Schlumbergerova brož s tsavority

Z proslulé klenotnické dílny Tiffany & Co pochází brož ve tvaru mořského koníka z 18kt žlutého zlata ozdobená broušenými tsavority, jež doplňuje rubínové očko a korunka a detaily s diamanty zasazenými do platiny. Design je dílem nadaného šperkaře Jeana Schlumbergera.

Schlumbergerova brož s tsavority

Zajímavosti o tsavoritu

  1. Tsavorit získal svůj název v roce 1974. Na jeho pojmenování se podílel jak jeho objevitel Campbell Bridges, tak klenotník od Tiffany & Co Henry Platt.
  2. V roce 2009 zavraždil Campbella Bridgese, objevitele tsavoritu, v Keni dav. Předpokládá se, že útok byl veden v důsledku sporných práv na těžbu tohoto vzácného drahokamu.
  3. Tsavority si velice oblíbil slavný klenotník Fabergé, jenž jimi zdobil svá proslulá carská vejce.
  4. Vzhledem ke své syté zelené barvě bývá tsavorit zaměňován se smaragdy, olivíny či turmalíny.
  5. Tzv. mint granát je specifickou a velice vzácnou odrůdou tsavoritu, jemuž se velice podobá, ale vyniká světlejším a jiskrnějším odstínem zelené. V tanzanském dole Merelani ho objevili v roce 1998. Vzhledem k jeho jedinečnosti se stal spíše záležitostí sběratelů než klenotníků.
  6. Tsavorit má v závislosti na své fasetové struktuře lepší brilanci a lépe odráží světlo než smaragd. Zároveň se nachází bez inkluzí a nemusí být tedy nijak ošetřován a upravován. Navíc je odolnější vůči rozbití a cenově mnohem dostupnější než nejproslulejší zelený kámen.
  7. Tsavorit je vzhledem ke svému úctyhodnému geologickému stáří vnímán jako romantický symbol věčné lásky a života.
  8. Označení této zelené odrůdy granátu jako tsavorit je typičtější pro Spojené státy. V Evropě ho můžete objevit i pod názvem tsavolit.
  9. Odborníci se shodují na tom, že tsavorit se těží pouze v Tanzánii a Keni. Některé zdroje však hovoří i o malých ložiscích na Madagaskaru, v Pákistánu a v Zemi královny Maud (Antarktida).

Zdroje obrázků: multicolour.com, craftycristian.com, tsavorite.com, gia.edu, diamondsinthelibrary.com, pinimg.com

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky