Tyrkys (Turquoise)
Byl jedním z prvních těžených drahokamů. Jeho intenzivní barva se mění od nebesky modrou po zelenou v závislosti na množství přítomné mědi a železa. Díky této specifické barvě se tyrkys stal jedním z nejoblíbenějších barevných trendů v historii šperků. Cenil se už od počátků egyptské civilizace a byl známý tím, že přinášel štěstí. Jeho název je odvozený z francouzského ‘pierre turquois’ - turecký kámen. Tento název dostal, protože Evropané ze západu se mylně domnívali, že pochází z Turecka. V perštině je tyrkys známý jako „ferozah“ - vítězství a je dodnes národním drahokamem Iránu.
Bratranec Lapis lazuli, který byl milován faraony a aztéckými králi.
Základní informace
- Drahokamová rodina Minerál
- Drahokam znamení Ryby a Vodnář
- Tvrdost (Mohsova stupnice)
- Naleziště Írán, Tibet, Afrika, Afghánistán, Austrálie.
- Drahokam měsíce Prosinec, Červenec.
- BarvaTyrkysová, modro-zelená, jablkově-zelená.
Gemologické parametry tyrkysu
- Chemické složení CuAl6(PO4)4(OH)8 – 4H2O, měď obsahující fosforečnan hlinitý
- Relativní hustota 2,31 až 2,86
- Krystalografická soustava trojúhelníkový tvar, hroznový tvar
- Index lomu 1,610 až 1,650
- Dvojlom +0.040
- Vryp bílý
- Absorpční spektrum 460, 432, 422
- Fluorescence slabá, zelenožlutá, světle modrá
Kupujeme tyrkys
Barva (color)
U tyrkysu je nejžádanější barvou tyrkysová a nejvzácnější zelená. Čistě modrý tyrkys je velkou vzácností, jelikož tyrkysy většinou obsahují hnědé, tmavě šedé, nebo černé žíly. Barva závisí na množství mědi, chromu, vanadu a železa. Existují i vzácné exempláře modro-fialové barvy, které obsahují nečistoty stroncia.
Čistota (clarity)
Tyrkys je průsvitný až neprůhledný s voskovým leskem. Průhledné a průsvitné tyrkysy, ve kterých jsou vidět krystaly, se nacházejí velmi zřídka, jsou tedy velmi vzácné a drahé.
Brus (cut) a tvar (shape)
Nejtypičtějším brusem pro tyrkys je „cabochon“, který je typický pro většinu tyrkysových šperků.
Opracování tyrkysu
Tyrkys je pórovitý drahokam, ve většině případů je nasáklý umělou živicí, která zlepšuje barvu a tvrdne na povrchu. Jednou z nejčastějších úprav je stabilizace, což je impregnační metoda, která snižuje pórovitost tyrkysu, zvyšuje jeho životnost a zvýrazňuje jeho přirozenou barvu. Zlepšení barvy je možné dosáhnout také olejem, parafínem, ale i jinými barevnými látkami.
Cena
Velikost, tloušťka a barva, to jsou hlavní faktory hodnocení tyrkysu. I množství úprav hraje svoji roli. Mezi nejvíce ceněné patří ty tyrkysy, které se pyšní zelenou barvou a čistě modrou, která neobsahuje žíly jiných rud.
Mýty a legendy
V Mezopotámii (dnešní Irák) se našly korálky z doby okolo 5000 let před Kristem. Tyrkys byl jedním z prvních drahých kamenů, které se začaly v egyptských dobách těžit na Sinaji. Byl vysoko ceněný u starověkých Egypťanů, Peršanů, Mongolů a Tibeťanů. Staří Egypťané dokonce pohřbívali kousky tyrkysu s mumiemi. Když byla v roce 1900 objevena hrobka královny Zar, na jejím zápěstí se našel tyrkysový zlatý náramek.
Aztékové věřili, že je tyrkys kámen mystiky a dlouhověkosti, v letech 900 až 1000 našeho letopočtu ho osazovali do složitě vyrobených masek.
Před první světovou válkou byl tyrkys hlavním exportním artiklem Iránu, kde se nachází skoro 100 těžišť tohoto kamene.
Tyrkys a jeho účinky
Už v minulosti byl považován za drahokam bohů a dlouhověkosti. Je přiřazovaný k planetě Saturn a přináší štěstí. Dokáže pohlcovat negativní vlivy, které by mohly uškodit organismu a ochraňuje před uhranutím. Ovlivňuje pozitivně komunikaci, podporuje rozhodnost a ochraňuje před kritikou. Uspokojuje mysl, doplňuje energii a vyrovnává náladovost.
Mezi Indiány neskutečně populární tyrkys je primárně nositelem kreativity. Blíženci s jeho pomocí jsou najednou tvořiví a vynikají nadáním, Kozorohům navíc dopřává i lepší koncentraci a prohlubuje jejich milostné zážitky. Střelci se s drahokamem lépe soustředí a dotahují úkoly do konce. Vodnáři ho milují, protože jim propůjčuje inspiraci a klid spolu se silou zachraňovat svět. Pro Ryby je s tyrkysem úmorná každodennost příjemnější a snesitelnější.
Nejznámější tyrkys
Existuje velmi mnoho archeologických a literárních odkazů k éře tyrkysu v Egyptě. Čtyři náramky královny Zar byly nalezené, když otevřeli její hrobku, také mnoho faraonů mělo ve svých hrobkách šperky zdobené právě tímto drahokamem. Za jeden z nejstarších artefaktů se považuje škrabka vytvořená z kosti a zdobená tyrkysem, která se našla během expedice v Novém Mexiku v roce 1896. V současnosti je v Metropolitním muzeu v New Yorku vystavená tyrkysová ozdobná deska, která byla objevena na mumifikovaném faraonovi Sesostrisovi ll. (1840 před Kristem).