Manžetové knoflíčky a jak na ně
Hledáte-li vkusný a stylový módní doplněk, jehož pomocí byste rozzářili svůj outfit, splnili přísný dress code speciálních událostí nebo jen vyjádřili svůj postoj a nápaditost, ponořte se společně s námi do světa manžetových knoflíčků. Vytříbený šperk, jež neunikl pozornosti ani největších klenotníků světa, z nichž namátkou zmiňme Fabergého, Cartiera či Tiffanyho, se v pánských šatnících objevuje již řadu let. Podívejme se, kde se manžetové knoflíčky vůbec vzaly, jak je nosit a jak vybrat z široké nabídky trhu ty správné. Nezapomeňme, že manžetové knoflíčky patří k tomu málu pánských šperků, které jsou opravdu elegantní a nadčasové.
Trocha historie
Říká se, že manžetové knoflíčky brázdí vody světové módy již přes 800 let. Z původně pouze ozdobných detailů se ve 13. století staly praktické prvky ke spínání manžetových rukávů. Během renesance popularita manžetových knoflíčků narůstala, ale teprve na konci 17. století zažily opravdový boom. Anglická a francouzská smetánka se totiž začala ve velkém pyšnit barevnými knoflíky ze skla, které v manžetě propojoval řetízek. Je otázkou, kdo s novým trendem přišel, protože oba tradiční rivalové připisují zásluhy své zemi.
Manžetové knoflíčky představovaly klenotnické skvosty, protože se vyráběly ze zlata, stříbra a drahých kamenů. Z nejvyšších královských kruhů se mezi šlechtu rozšířila právě levnější skleněná variace. A s příchodem skleněné keramické směsi, již tvořilo broušené sklo tolik podobné pravým diamantům, nesměl tento pánský šperk chybět žádnému džentlmenovi. Pokud muž vlastnil manžetové knoflíčky s monogramem nebo rodovým erbem, stával se tehdy dokonalým exemplářem dandyho. Fabergého vylepšení vypalovací pece na smaltované klenoty pak na počátku 19. století vedlo k masové výrobě manžetových knoflíčků a jejich vývozu do celého světa. Manžetové knoflíčky postupně pronikly i do dámského šatníku a dnes představují zajímavý detail především minimalistického pánského stylu.
Původně manžetové knoflíčky tvořily dvě zdobené strany s pojítkem a trvalo dlouhá léta, než se přešlo na dnešní podobu: knoflíček s jedinou zdobenou stranou a otočným kolíkem na přichycení v manžetě.
Kam s nimi?
Manžetové knoflíčky oslňovaly svým leskem dlouhé roky v klasických manžetách, než se objevil nápad na jejich zdvojení. Za původce této geniální idey se tradičně pokládá Alexander Dumas, který ve svém proslulém románu Hrabě Monte Christo popisuje jednoho z hlavních padouchů, barona Danglarse, jako milovníka tohoto speciálního typu manžety. Francouzští krejčí se myšlenky chytili a pustili se do výroby ve velkém. Možná právě odtud pochází označení tohoto typu manžety jako manžeta francouzská (angl. French cuff).
Správná manžeta pro manžetové knoflíčky je prodloužená a dá se zahnout na ideální délku. Nechybí jí čtyři obšité dírky, jejichž pomocí lze dokonce regulovat délku rukávu o jeden až dva centimetry.
Dnes, po 150 letech vzrůstající a klesající popularity francouzských manžet, si lze pořídit košili s univerzálními manžetami. Na speciální jednání či večer ve společnosti pak jednoduše vyměníte klasické knoflíčky za elegantní manžetové knoflíčky. Jak nosit tento klenot je tedy už jen na vás.
Jak manžetové knoflíčky nasadit?
Manžetový knoflíček lze připnout velice snadno. I přesto však může dojít k nedorozuměním a faux pas, proto se správnému zasazení pánského šperku podívejme pořádně na zoubek.
Zajímá vás tedy, jak nasadit manžetové knoflíčky? Knoflíček se prostrčí oběma dírkami francouzské či obyčejné manžety tak, aby zdobená část byla vidět na vrchní části manžety. Stačí před sebe natáhnout ruku dlaní dolů a knoflíček svrchu protáhnout. Zespodu se pak otevře otočný kolík, který spojí a zajistí manžetu. Nakonec už jen stačí zatáhnout za konec manžety a lépe v ní knoflíček zafixovat.
Nezapomeňte, že část manžety s manžetovým knoflíčkem by měla být vidět, proto při výběru košile i saka věnujte pozornost délce rukávů. Protože proč nosit šperk, který nakonec neukážete?
Jak dobře koupit a neprohloupit
Manžetové knoflíčky vybírejte podle svého oblíbeného kovu, příležitosti a toho, k čemu tento doplněk zpravidla nosíváte. V nabídce bývají nejčastěji knoflíčky zlaté, stříbrné či platinové. Na běžnější nošení dobře poslouží i levnější varianty z nerezové oceli potažené rhodiem, které zvyšuje tvrdost a odolnost materiálu. Rhodiem se z těchto důvodů upravují i stříbrné manžetové knoflíčky, stejně jako ty z bílého zlata. Důležité je hledět si i zapínání šperku, například pružinka vydrží déle než otočný kolík. Zapínání může být i neohebné, ale pak raději při nasazování manžetových knoflíčků nespěchejte a nechte si dostatek času, než chytnete ten správný grif. U neohebného zapínání si buďte jisti, že nedojde k jeho zaseknutí nebo k jinému poškození v tu nejméně vhodnou chvíli.
Rovněž se držte klasických kulatých, čtvercových, obdélníkových a oválných designů, jež se naštěstí v nabídce pánských šperků objevují nejčastěji. Věřte, že především se čtvercovými a kulatými knoflíčky nešlápnete vedle, neboť právě ony nejvíce odpovídají představě decentního kousku. S tvary, např. v podobě fotbalového míče či jiných úzce definovaných linií, ať experimentují hlavně odvážní módní nadšenci, kteří vědí, jak na to.
Zajímavou příležitost představuje i výroba platinových, zlatých nebo stříbrných manžetových knoflíčků na zakázku. Každý kousek si můžete nechat ozdobit podle svého vkusu: zkuste drahokam či diamant v oblíbeném odstínu, objevujte různé fonty používané třeba při gravírování iniciál a nenechte si ujít originální a osobité možnosti. Vaší představivosti se meze nekladou!
Jaké manžetové knoflíčky se hodí na jakou příležitost?
Na slavnostní události (promoce, svatby, oslavy výročí a narozenin, plesy) vybírejte manžetové knoflíčky výrazné, třpytivé, se zářivými kamínky a diamanty. Správnou volbou budou platinové nebo zlaté manžetové knoflíčky doplněné drahokamy či čirými nebo barevnými diamanty. Zajímavou variaci představují luxusní knoflíčky jak s kamínkem, tak s gravírem na přání.
Do zaměstnání nebo na obchodní jednání se hodí manžetové knoflíčky matné, méně výrazné a konzervativní. Příliš okázalý šperk by nepůsobil dostatečně decentně a profesionálně. Ideální volbu představují kulaté či čtvercové knoflíčky ze stříbra, bílého zlata nebo platiny, jež zdobí jediný drahokam, popř. monogram.
Výběr barvy a tvaru knoflíčků je vhodné přizpůsobit i dalším šperkům a doplňkům, jako jsou třeba hodinky, brýle, přezka opasku, zipy a zapínání na aktovce nebo snubní prsteny. Obecně platí, že kovová část manžetového knoflíčku (zlatá, stříbrná, výjimečně černá) by měla mít stejnou barvu jako ostatní kovové části outfitu. Opravdová fashion výzva pak přichází se stále oblíbenějšími bicolor hodinkami, které kombinují stříbrnou a zlatou.
Za módního guru se budete moci označit, pokud se barva zdobení knoflíčku bude blížit třeba barvě proužků či kostek na kravatě nebo košili. Barvy lze mísit buď kontrastní, nebo tón v tónu. Pokud se rozhodnete pro kontrast, máte škálu možností vlastně neomezenou. Ladění tón v tónu s sebou nese nutnost zachování hlavního nápadu a vyhnutí se protikladům. Barva manžetových knoflíčků by neměla být úplně stejná jako jiná součást oděvu, a to s jedinou výjimkou: sponou do vázanky nebo jiným šperkem. Ale všeho moc škodí a to platí i o přehnaném ladění. Na toto si dávejte pozor především při výběru manžetových knoflíčků na svatbu. Ve svůj velký den přece chcete být dokonalí.
Zajímavosti
- V roce 1788 se poprvé objevuje označení manžetový knoflíček (angl. cufflinks).
- Nejdražší manžetové knoflíčky darovala svému budoucímu manželovi u příležitosti korunovace Wallis Simpson. Edward VIII. se tak mohl pyšnit platinovými manžetovými knoflíčky posázenými diamanty, jejichž aukční cena se vyšplhala na 440 000 dolarů.
Silk knots: hedvábné barevné uzlíky na gumičce se vyrábí v mnoha barvách a snadno se ladí třeba s kravatou. V rámci neformálního outfitu jimi lze nahradit klasické kovové manžetové knoflíčky.
- Středně velké manžetové knoflíčky váží 12–14 gramů.
- V 60. letech 20. století vnesl manžetové knoflíčky do světel reflektorů Sean Connery, jehož dokonalé obleky by bez tohoto drobného šperku nebyly tím pravým ořechovým.
Nezapomeňte, že nejdůležitější je, které manžetové knoflíčky se líbí vám a jak se v nich cítíte. A pokud žádný design neodpovídá vašim představám, nechte si vytvořit manžetové knoflíčky na přání a objevte kouzlo originality a výjimečnosti.
Zdroje: bespokeunit.com, firemountaingems.com, benjamincufflinks.com, nytimes.com