Koho (ne)pozvat na svatbu a jak si poradit se seznamem hostů

Plánujete svatbu a nadešel čas si rozmyslet, kdo všechno stráví váš velký den D s vámi? Rozhodování o svatebních hostech může být občas pěkným oříškem. Kolik lidí pozvat? Na koho nezapomenout a komu dát přednost? A co se vlastně sluší a patří? Pokusíme se vám poradit, jak se s etiketou svatebního seznamu hostů poprat, na co při jeho plánování nezapomenout i jak si celý proces usnadnit.

Ještě předtím, než začnete sepisovat seznam všech osob, které byste na své svatbě rádi měli, je třeba si ujasnit, jak velkou veselku vlastně plánujete. Asi je vám jasné, že v případě malé svatby nemůžete myslet na společnost o 200 lidech. Pokud naopak plánujete velkou událost, možnosti máte samozřejmě mnohem méně omezené. Velikost svatby úzce souvisí s rozpočtem, který je proto vhodné si stanovit dříve, než začnete myslet na hosty. Je dobré vědět, kde budete svatbu pořádata jaké finanční nároky i prostorové možnosti s sebou místo ponese. Poté můžete začít přemýšlet nad tím, kdo by na vaší svatbě neměl chybět.

Svatební stůl
Důležitým bodem při plánování svatby je rozhodnutí, kdo všechno bude stát ve svatební den po vašem boku

Koho pozvat na svatbu?

Zkuste si na začátek vzít papír a tužku a napsat jména všech osob, které byste na své svatbě rádi viděli – od úzké rodiny přes příbuzné až po přátele. Klidně pár okamžiků myslete ve velkém, jména nepočítejte a na rozpočet na chvíli zapomeňte. Každý z partnerů může napsat svůj vlastní seznam a společně je pak porovnáte.

Pokud s výsledným číslem překročíte původně stanovený plán (a že pravděpodobně překročíte), nastane situace, kdy budete muset ze svých nároků snížit. Jak ale na to? Říkáte si, že byste ve svůj velký den měli po svém boku nejraději úplně všechny, že? Podívejme se na to, jak se s eliminací hostů nejlépe vypořádat.

Rodina

Na prvním místě bývá v drtivé většině případů nejužší rodina ženicha a nevěsty. Rodiče, prarodiče a sourozenci jsou proto samozřejmostí. Etiketa nám říká, že bychom měli pozvat i případné partnery rodičů, pokud spolu již nežijí.

Co se týká širšího příbuzenstva, jako jsou sourozenci rodičů, jejich děti či sourozenci prarodičů, záleží při pozvání především na dvou faktorech – jak úzké mezi sebou máte vztahy a jak velká vaše svatba bude. Určitě není třeba někoho zvát jen proto, že patří do rodiny. Pokud však plánujete velkou svatbu, obvykle je vhodné do ní širší okruh příbuzných zahrnout.

Přátelé a kamarádi

Další položku svatebního seznamu představují nejbližší přátelé. Jsme přesvědčeni o tom, že pokud jste se svou polovičkou dospěli do fáze zasnoubení, velmi pravděpodobně své nejlepší kamarády navzájem znáte a na jejich pozvání se shodnete.

Tak snadné už to ovšem nebývá v případě širšího okruhu přátel. Dost možná máte na svém seznamu jména osob, které byste na svatbě rádi viděli, ale je jich zkrátka tak nějak moc. Zkuste při jejich eliminaci vzít v potaz to, jak často se vídáte, co jste spolu prožili nebo zda si dokážete představit, že se budete pravidelně setkávat i další roky. Při rozhodování vám může pomoci i fakt, jak moc dobře zná kamaráda nebo kamarádku váš partner – pokud se například nikdy nepotkali, je vhodné zvážit, zda ho či ji na svatbě opravdu chcete mít.

Spolupracovníci

Velkým otazníkem bývají při pozvánkách na svatbu ti, se kterými pracujeme. Jsou to lidé, s nimiž trávíme asi nejvíce našeho času, možná vás proto napadá, že je přece slušností je pozvat. Zkuste se na ně však na chvíli podívat spíše jako na kamarády než jako na osoby, se kterými sdílíte pracovní prostor. Jak dlouho se znáte? Jste si blízcí? Trávíte spolu čas i mimo pracovní dobu? Pokud ano, pozvání na svatbu zvažte. Jestliže se však vídáte výhradně v práci, rozhodně to není nutností.

A co bývalí partneři?

Možná přemýšlíte nad tím, zda na svatbu pozvat své expartnery. Hodí se to? Nebo je to tabu? S tím souvisí především skutečnost, jaké máte mezi sebou v současnosti vztahy. Pokud se nevídáte nebo jste jen v občasném kontaktu, pozvání na svatbu není na místě. Někdo však se svým expartnerem udržuje i po rozchodu blízké přátelství a bere ho jako dobrého kamaráda. V takovém případě můžete pozvánku zvážit, vždy se však zamyslete nad tím, zda bude přítomnost onoho člověka na vaší svatbě opravdu vhodná a nebude to tak trochu… divné. Vždy je také důležité tuto situaci zkonzultovat s partnerem a respektovat i jeho názor.

Záložní seznam hostů

Není od věci sestavit si svatební seznam „náhradníků“. Může se totiž stát, že někdo pozvání na vaši svatbu odmítne. V takovém případě pak můžete místo něj pozvat osobu, která na vašem prvotním seznamu hostů skončila těsně pod čarou. Je však důležité odeslat první kolo pozvánek dostatečně včas, abyste se nedostali do situace, kdy budete někoho zvát pár týdnů před svatbou. To by určitě nepůsobilo slušně.

Svatební pozvánka
Svatební pozvánky vždy zasílejte dostatečně včas

Na co při tvorbě seznamu hostů nezapomenout

Myslíte si, že už máte jasno v tom, koho na svatbu pozvat? Řekněme si ještě pár důležitých bodů, na které se rádo zapomíná.

Konzultace s rodiči

Poměrně často se stává, že se na financování svatby podílí rodiče nevěsty či ženicha. V některých případech rodiče dokonce věnují svým potomkům finanční zajištění svatby jako svatební dar. V takovém případě je však třeba počítat s tím, že svatební hosty a především jejich počet je vhodné s rodiči zkonzultovat. Netvrdíme, že rodiče musí rozhodovat o tom, koho na svatbu pozvete, minimálně byste si však měli ujasnit finanční představy.

Děti svatebčanů

Mají vaši svatební hosté nějaké potomky? Pokud ano, je dobré se rozhodnout, zda je zvete i s dítětem, a tuto skutečnost zmínit také v pozvánce. Někteří rodiče to totiž mohou považovat za samozřejmé a vy byste pak mohli být pěkně překvapeni, až se vám na svatbě zjeví houf dětí. Zároveň je důležité si uvědomit, že starší dítě se zpravidla považuje za další osobu navíc.

Plus one

Snoubenci hostům často dávají možnost přivést si na svatbu doprovod neboli plus one. Pokud se pro tuto možnost rozhodnete, nejenže se vám počet svatebčanů může až zdvojnásobit, ale je třeba počítat i s tím, že se na vaší svatbě může objevit někdo, koho vůbec neznáte.

Přátelé a příbuzní, kteří žijí v zahraničí

Možná se stane, že na svém seznamu budete mít někoho, kdo nežije ve stejné zemi jako vy, případně víte, že se do zahraničí na delší dobu chystá. Jestliže máte jasno, že ho na své svatbě chcete, nezapomeňte mu to oznámit s velkým časovým předstihem, abyste měli jistotu, že zvládne na veselku dorazit.

I za nevěstu a ženicha se platí!

Pokud svou svatbu plánujete na místě, kde pronájem či catering platíte tzv. „za hlavu“, nezapomínejte na sebe. I vy jste účastníci svatby, které je potřeba zahrnout do konečného počtu osob.

Větší svatba = větší starosti

Nejenže s sebou velká svatba nese vyšší finanční nároky, ale představuje i daleko více starostí. Čím více lidí pozvete, tím náročnější bude organizace a celá příprava i svatba samotná mohou být opravdu stresující. Zamyslete se proto, zda to vážně chcete podstoupit a nedáte přednost raději skromnější veselce.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Alternativy, které vás možná nenapadly

Jestliže se svým svatebním seznamem hostů stále nejste spokojeni a hledáte rozumné východisko, nechte se inspirovat následujícími tipy.

Pozvání jen na obřad...

Při plánování svatby se nabízí možnost, že některé osoby pozvete pouze na svatební obřad, svatební hostiny se však již nezúčastní. To vám může přijít vhod v případě, kdy máte omezený rozpočet a svatbu pořádáte na místě, kde se platí občerstvení za osobu.

… nebo pouze na hostinu

Samozřejmě připadá v úvahu i opačné východisko – poslat pozvánku pouze ke svatebnímu stolu. K této možnosti se často přiklánějí snoubenci, kteří si touží říci své „ano“ pouze v úzkém rodinném kruhu, hostinu si však rádi užijí i s dalšími přáteli.

Žádost o ruku
Svatební obřad můžete uspořádat jen v rodinném kruhu, zatímco hostinu si užijete i s přáteli

Doplněk v podobě svatební oslavy

Pokud plánujete malou svatbu a je vám líto, že se na některé vaše známé či kamarády s pozváním nedostalo, zvažte možnost dodatečné svatební oslavy. Některé páry, které mají svatbu jen s nejbližší rodinou, pořádají v blízké době ještě sešlost pro širší okruh lidí. Tuto událost můžete pojmout zcela dle svých preferencí – ať už jako divokou párty, oběd v dobré restauraci nebo třeba piknik v parku, kam každý donese něco dobrého na zub.

Doporučení a rady na závěr

Svatební hosty vybírejte zásadněspolečně. Nespoléhejte na to, že vaše drahá polovička vytvoří seznam a vy ho pouze schválíte. Některé akce, jako například výběr svatebních šatů, náleží čistě nevěstě, jiných úkolů se naopak zhostí zase sám ženich. Vytvoření svatebního seznamů hostů je však na vás obou.

Zkuste být s partnerem při vybírání svatebčanů féroví i sami k sobě. Pokud netvoří valnou většinu vašeho svatebního seznamu společní přátelé, každý z vás by měl mít zhruba stejný počet „svých“ hostů.

Pozvánky na svatbu posílejte dostatečně včas a požadujte v nich i včasné potvrzení, či odmítnutí účasti. Řešit přítomnost hostů na poslední chvíli by určitě nebylo příjemné.

Doporučujeme sestavit si přehledný seznam jmen a kontaktů všech hostů, ať už na papír nebo třeba do počítače. Nestane se vám tak, že byste při zasílání pozvánek na někoho zapomněli. Existují dokonce i šikovné mobilní aplikace, které jsou přímo určené pro organizaci seznamu hostů.

V případě, že pořádáte jen malou a soukromou svatbu, nebojte se širšímu okruhu rodiny či přátel rozeslat svatební oznámení o vašem sňatku až po svatbě. Dáte jim tak hezkým způsobem vědět, že jste svoji.

Pokud někdo pozval na svatbu vás, ještě to neznamená, že i vy musíte pozvat na svou svatbu jeho. Každý máme jiné možnosti, jiné představy a v plánu jinak velkou svatbu.

Plánujete-li událost o vyšším počtu hostů, doporučujeme vám vytvoření zasedacího pořádku. Svatebčané budou lépe organizovaní a nestane se, že by si vedle sebe sedli lidé, kteří si nemají co říct. Úhledné a nápadité kartičky, sladěné například do vaší svatební barvy, navíc dodají stolu šmrnc.

Otázka toho, koho na svatbu pozvete a koho ne, s sebou často nese jisté výčitky svědomí. „Co když se urazí, že jsme ji nepozvali?“ „Nebude to brát špatně, když jsme spolu strávili čtyři roky na střední škole a já ho nepozvu na svoji svatbu?“ Uvědomte si, že je to především vaše svatba a záleží čistě na vás, koho se rozhodnete na ní mít. V článku jsme se vám pokusili předat několik rad a tipů, které vám mohou při rozhodování pomoci, vždy je však nejdůležitější váš osobní pocit. Nezapomínejte, že není potřeba někoho zvát pouze ze slušnosti. Je to přeci váš jedinečný den, obklopte se proto lidmi, které v něm opravdu chcete.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky