Vztahy podle pořadí narození
Rodiče nejvíce vzpomínají na své první dítě, které úzkostlivě sledovali na každém kroku. Prvorozené děti mají své rodiče jen a jen pro sebe. Dítě, které se narodí jako druhé, si mnohdy musí zvyknout na sebestřednost svého staršího sourozence. S druhým dítětem už se rodiče tak nepiplají a dávají mu větší volnost. To, jak se chováme k druhým lidem, je značně ovlivněné našimi vztahy se sourozenci a rodiči. Podívejte se, jak pořadí našeho narození ovlivňuje naše mezilidské (a hlavně partnerské) vztahy.
Úspěšní prvorození
Prvorozené děti bývají svědomité, ambiciózní, mají rády pořádek a ve vztazích jsou většinou dominantní. Nejstarší děti mají rády věci pod kontrolou, jsou detailisté a perfekcionisté. Často jsou velmi zodpovědné a také snaživé. Nejstarší dítě si vyzkoušelo, jaké je to být jedináčkem, i když jen po omezenou dobu. Druhý sourozenec jako by ho sesadil z pomyslného trůnu, což může ještě více podnítit úsilí prvorozeného o převzetí vedení, anebo to naopak může vyvolat pocity méněcennosti.
Důležitou roli hraje i pohlaví prvorozeného dítěte. Nejstarší synové se rádi staví do pozice lídrů, šéfů, berou věci do svých rukou. Nejstarší dcery zase bývají panovačné a sebevědomé ve srovnání s mladšími sourozenci.
Aneb jak jste na tom vy?
Prostřední plní kompromisů
Prostřední dítě je těžké analyzovat. Zatímco nejstarší a nejmladší je vždy jen jeden, prostředních dětí může být více. Od prostředních dětí můžeme očekávat vysokou míru flexibility, a to i v osobních vztazích. Většinou vychází dobře s každým. Snadno dosahují kompromisů, protože se tomu naučily při střetnutí se staršími i mladšími sourozenci. Některé prostřední děti však mohou být tajnůstkářské a uzavřené, zároveň ale velmi oblíbené v kolektivu. Prostřední děti bývají velmi citlivé na jakékoli projevy nespravedlnosti.
Společenští nejmladší
Benjamínkové! Oblíbení, chránění, hýčkaní a často rozmazlovaní víc, než je zdrávo. Na rozdíl od prvorozených je nikdo nesesadil z pomyslného trůnu a rodiče u nich upustili z řady nadměrných výchovných požadavků, takže nejmladší děti si užívají mnohem liberálnější dětství než jejich starší sourozenci. Toho se rychle naučí využívat ve svůj prospěch a od malička bývají dobrými manipulátory.
Nejmladší děti bývají také nezodpovědné, mají sklon k lenivosti a někdy předstírají bezmocnost, jen aby dosáhly svého, a využívají tak často své okolí. Na druhou stranu však umí snadno hodit starosti za hlavu a nesnaží se být za každou cenu v pozici nadřazenosti jako jejich nejstarší sourozenci.
Ovšem jiná situace může nastat, pokud je mezi předposledním a nejmladším dítětem velký věkový rozdíl. Povaha takových nejmladších dětí se pak více podobá povaze jedináčků nebo charakteru nejstarších dětí.
Nejmladší druhorození
Nesmíme ještě zapomenout na zvláštní typ - druhorozené a zároveň nejmladší děti. Tedy ty, které mají jenom jednoho, a to staršího, sourozence. Dvojice sourozenců mají tendenci se vlastnostmi výrazně odlišovat. Druhorozené děti si často hledají v rodině své místo tím, že se chtějí co nejvíce odlišit od svého staršího sourozence. Druhorození jsou dobrými pozorovateli, kteří si užívají společnost jiných lidí. V životě se často vydají na dráhu a povolání, které jejich starší sourozence striktně nezajímá, nebo jej odmítají.
Osamělí jedináčkové
O jedináčcích se často říká, že jsou rozmazlovaní a zvyklí na veškerou pozornost svých rodičů. Proto nemají rádi, když s nimi někdo soutěží o pozornost nebo postavení. Ovšem ne každý jedináček je takový. Řada jedináčků se povahově spíše podobá prvorozeným. Bývají rovněž zodpovědní a poměrně nezávislí. Často dospívají dříve než jejich vrstevníci, a to díky množství času, který tráví ve společnosti dospělých. Většina jedináčků jsou individualisté, kteří chtějí, aby vše bylo podle jejich představ a rozhodnutí.
Partnerské dvojice: kdo se ke komu hodí?
A jak spolu vychází lidé, kteří se narodili v jiném pořadí? Ke komu se hodíte a s kým byste ve vztahu měli spíše neshody?
Dva prvorození
Skvělým příkladem jsou Hillary a Bill Clintonovi. Silný a vlivný pár, oba prvorození, kteří touží po moci. Oba jsou dominantní a snaživí. Takové páry se ovšem mohou snadno pohádat i nad banálními všedními věcmi, protože chtějí, aby bylo za každou cenu po jejich.
Tip pro váš vztah: Myslete na to, že váš partner si chce urputně prosadit svou stejně jako vy. Pokuste se to vzít v potaz a snažte se o kompromis, abyste váš vztah neoslabovali stálými spory.
Nejstarší a prostřední
Jedna z nejlepších kombinací! Prostřední dítě však může mít někdy tendenci přizpůsobovat se svému partnerovi ve všech věcech, a tak se vzdát svých snů. Ovšem i pohlaví a věkový rozdíl může hrát významnou roli.
Tip pro váš vztah: Pokud patříte mezi prostřední děti, využijte ve vztahu svou přirozenou schopnost dosahovat kompromisů. Některé věci nechte na svém partnerovi, jiné zkuste rozhodnout vy. Nezapomeňte ovšem říkat svůj názor! A pokud jste nejstarší ze sourozenců, nezapomeňte na přání a představy svého partnera, i když je nemusíte z jeho úst často slyšet přímo.
Nejstarší a nejmladší
Takový pár je poměrně dobrou kombinací. Nejmladší dítě je opatrované a nejstarší sourozenec je rád ve vedení. Ten, kdo se narodil jako poslední, často touží po pozornosti. Naopak prvorození většinou přehnanou pozornost nevyhledávají.
Tip pro váš vztah: Jestli jste si vybrali nejmladšího, nerozčilujte se nad jeho nezodpovědností, ale raději se s ním pusťte do dobrodružství, které rád vyhledává. Naopak nejmladší se od nejstarších mohou přiučit, jak brát život seriózněji a zodpovědněji.
Oba prostřední
Studie ukazují, že prostřední děti jsou skvělými partnery a ve vztahu dvou takových lidí to klape skoro dvojnásobně. Na druhou stranu i v takovém vztahu byste si měli dát pozor na nedostatek komunikace.
Tip pro váš vztah: Pokuste si společně popovídat, a to o všem - od financí, přes sex až po výchovu dětí. Nedovolte, aby se vaše přání a potřeby ztratily v moři kompromisů, které s partnerem činíte.
Nejmladší a prostřední
Prostřední děti bývají většinou v partnerských vztazích bezproblémové, ale v partnerství s nejmladšími mohou nastat neshody, pokud se prostřední povahově blíží spíše nejmladšímu. V takovém případě se partneři mohou vnímat jako konkurenti.
Tip pro váš vztah: Pokuste se zjistit, jestli partner preferuje spíše mít věci pod kontrolou (v takovém případě pozor, abyste na svého partnera nekladli příliš vysoké nároky), nebo jste oba spíše trochu dětinští.
Nejmladší a nejmladší
Tak v takovém vztahu bude kopa zábavy - bezstarostná dvojka, která ráda riskuje a užívá si život plnými doušky. Má to však jeden háček - ani jeden nechce rozhodovat o důležitých věcech. U výchovy vlastního dítěte můžete narazit na další úskalí, oba se totiž budete pravděpodobně chtít s vlastním dítětem spíše kamarádit, než jej vychovávat, což může mít neblahý dopad nejen na výchovu dítěte, ale i na váš partnerský vztah.
Tip pro váš vztah: Zjistěte, v čem vynikáte, a rozdělte si podle toho povinnosti a zodpovědnost. Nespoléhejte se na to, že váš partner vše vyřeší za vás, protože on smýšlí stejně jako vy.
Vztahy jedináčků
Jedináčkům se ve výzkumu partnerských vztahů příliš pozornosti nevěnuje. Většina lidí se domnívá, že jedináčci povahou odpovídají prvorozeným. Je však potřeba vzít v úvahu, že jedináčci nikdy neměli na starost své mladší sourozence, takže se jen těžko staví do role vůdců a těžko usměrňují ostatní. Jedináčci si s prvorozenými budou rozumět jedině za předpokladu, že nejde o typické prvorozené. S nejmladšími může mít jedináček pro změnu problém kvůli jejich touze po přílišné pozornosti. Dobrou kombinací jsou prostřední děti a jedináčci, protože tento pár je schopen snadno přijímat kompromisy.
Tip pro váš vztah: Jestli jste se zamilovali do jedináčka, měli byste zjistit, zda se více podobá prvorozenému, nebo nejmladšímu. To vám pomůže naučit se s ním lépe vycházet. A pokud jste jedináčkem a vždy jste toužili po sourozencích, tak budete pravděpodobně dobře vycházet s jakýmkoli partnerem, který má sourozence.