7 nejdražších dárků na světě
Co má společného Socha svobody, nejdražší diamant na světě a Tádž Mahal? Opravdu nevíte? Patří mezi sedm nejdražších darů, který byly kdy na světě darované. Při čtení si představte situaci, kdy máte neomezené množství peněz a přemýšlejte, co byste svým přátelům, láskám nebo milované zemi věnovali vy. Inspirujte se dary z článku. Představíme vám dárky, které byly darované z lásky, přátelství či dokonce z donucení, ale podle protokolu. Tyto dary jednoznačně změnily historii, příběh krajiny a mnohé jsou neskutečně krásné a dodnes obdivované.
7. Socha svobody
Navzdory tomu, že dnes si Američané dělají z Francouzů spíše legraci, Francouzi darovali romanticky USA sedmý nejdražší dárek na světě – Sochu svobody. Byl to dar na oslavu jejich spojenectví během války o americkou nezávislost, kterou společnými silami vyhráli.
Tato socha římské bohyně svobody jménem Libertas je vyšla na 250 000 amerických dolarů a její celková hmotnost je 205 tun, tipujeme tedy, že se do dárkového balení nevešla. Socha drží v pravé ruce pochodeň a v levé kamenné desky, které mají symbolizovat vyhlášení nezávislosti. Tento skromný dárek najdete ve městě New York v USA.
6. Taylor-Burton diamant
Kdo by si nechtěl alespoň na chvíli vyzkoušet život světoznámé herečky Elizabeth Taylor? Nejlépe v období, kdy byla vdaná za herce Richarda Burtona, který ji rozmazloval drahými dárečky. Rekordním darem byl náhrdelník s diamantem Cartier. Burton se o něj nejdřív ucházel na aukci, na které ho po překročení sumy milion dolarů přenechal jinému majiteli. Jen krátce po aukci ale tento 68 karátový diamant přece jen koupil, a to údajně za 1,1 milionu dolarů a věnoval ho své ženě Elizabeth. Po tomto páru byl pak diamant přejmenován a od té doby mu říkáme Taylor-Burton diamant. Jelikož spolu neměl tento pár žádné děti, tak tedy alespoň tento diamant.
Elizabeth se diamantem pyšnila na různých oslavách (například na oslavě 40. narozenin monacké kněžny Grace v roce 1969, nebo na předávání Oskarů v roce 1970). V roce 1968 jí Burton koupil jiný 33 karátový diamant Krupp „jen“ za 307 000 dolarů. Možná i proto Elizabeth po rozvodu s Burtonem diamant Taylor-Burton prodala na aukci za 5 milionů dolarů a za tyto peníze postavila nemocnici v Botswaně.
5. Prsten Beyonce Knowles
Nejen že božsky zpívá a má úžasnou postavu, ale ještě k tomu má i prsten, který se umístil v žebříčku nejdražších dárků na světě. Beyonce se vyjádřila, že podle ní jsou zásnubní prsteny zbytečné a bezvýznamné. Upřímně, i pro nás by byly bezvýznamné, kdybychom místo nich dostávali na svatbě milionové diamantové prsteny!
Beyonce tedy po tajné svatbě s Jay-Z vlastní 18 karátový diamantový prsten, který má hodnotu více než 5 milionů dolarů. Tento prsten ale na ruce Beyonce neuvidíte. Místo něho totiž nosí kvůli bezpečnosti jeho kopii, která stála jen 5 000 dolarů.
4. Roman Abramovič a jeho socha
Když zámožný podnikatel dává dar své lásce, často je to okázalé a přehnané gesto. Avšak může to být i investice, protože v současnosti se kromě investování do akcií a nemovitostí investuje i do umění. Takovýmto příkladem je čtvrtý nejdražší dar na světě, a to socha od umělce Alberta Giacomettiho, kterou koupil jeden z nejbohatších lidí na světě, Roman Abramovič.
Ruský podnikatel a politik koupil svojí přítelkyni bronzovou sochu s názvem Femme de Venise za 14 milionů dolarů. Aby toho nebylo málo, jen za jediný měsíc utratil za další umělecká díla pro svoji partnerku přes 60 milionů dolarů! Nakonec jí ještě koupil dvě malby od Luciana Freuda a Francise Bacona za 120 milionů dolarů. My bychom tedy raději ty diamanty, ale i takto se dá vyjádřit nekonečná láska. Nebo spíše nekonečné bohatství?
3. Diamant Orlov
Ruská královna Kateřina II. Velká byla zřejmě se svým generálem knížetem Grigorym Orlovem nadmíru spokojená, jelikož mu věnovala 800 nevolníků, postavila mu obrovský palác v Petrohradu a do darů mu ještě přidala celé město Gatčina. Aby se neřeklo, tak kníže Grigory zas na oplátku věnoval své královně diamant o velikosti poloviny holubího vejce. Kateřina Veliká si diamant osadila do svého korunovačního žezla. Cena tohoto dárku je nevyčíslitelná, je tedy považovaný za neocenitelný. Diamant má totiž 189,62 karátů a je modrozelené barvy.
2. Diamant Koh-i-noor
Až se vám bude nejlepší kamarádka chlubit úžasným diamantovým prstenem od přítele, zchlaďte ji historkou o diamantu Koh-i-noor, největším diamantu na světě s nevyčíslitelnou hodnotou, kterým britskou královnu Viktorii obdaroval mahárádža Dalip Singh. Pro sebe si můžete nechat fakt, že nešlo o žádný upřímný dar z lásky. Britové prostě dobili území Pandžábu a tento diamant byl jen jednou z trofejí. Aby to však nevypadalo hloupě, brzy zařídili, že Dalip Singh musel tento diamant královně oficiálně věnovat. Udělal to jen velmi neochotně (ani se mu nedivíme), takže podle historických záznamů šlo o dar.
Hodnota diamantu Koh-i-noor není známa. V minulosti se jeho cena nikdy nevyčíslila, takže se nemáme podle čeho řídit. Dnes je však hlavní součástí britských korunovačních klenotů, jejichž cena se pohybuje mezi 10 a 13 miliardami liber, cena diamantu se tedy musí pohybovat v řádu miliard liber.
1. Tádž Mahal
Zdálo by se, že cenu Kooh-i-nooru nemůže nikdo překonat. A přece je jeden dárek v našem žebříčku ještě výš. I když je diskutabilní, jestli je tato stavba dražší než neocenitelný diamant, ponechali jsme jí prvenství, protože to byl dar ze skutečné lásky a zlomeného srdce. Jsme prostě romantici.
Tádž Mahal v indickém státě Uttarpradéš je budova postavená jen z mramoru a údajně je na ni nejkrásnější pohled za svitu Měsíce. Postavit ji dal vládce Šahdžahán jako mauzoleum pro svoji zesnulou ženu Mumtázmahal. Ta zemřela při porodu jejich čtrnáctého dítěte a Šahdžahán se se ztrátou své životní lásky a moudré politické rádkyně nedokázal smířit. Traduje se, že mu od vší té bolesti zbělely vlasy a truchlil celé dva roky. Se stavbou se začalo v roce 1631 a 20 000 lidí ji stavělo 22 let. Cena tohoto nádherného pomníku je dnes odhadována na téměř jednu miliardu amerických dolarů, v době stavby stál 32 milionů indických rupií.
Zdroj obrázků: pixabay.com, thestoneset.com, impressivemagazine.com, mirror.co.uk, alaintruong.com, en.wikipedia.org, gemselect.com, thesun.co.uk