Nejkrásnější korunky, kterými se pyšní britská královská rodina
Jen málokterý šperk dovede natolik zdůraznit majestátnost královských rodů, jako to umí právě třpytivé korunky a diadémy. Představitelky vznešených rodin nosí tyto úchvatné šperky na mimořádné události, kde se honosné korunky stávají nepřehlédnutelným znakem jejich bohatství a přepychu. A právě o těchto impozantních královských korunkách jsme si pro vás připravili několikadílný seriál, v jehož první části se podíváme na diadémy britské královské rodiny.
Britská sbírka je vskutku úchvatná a záviděníhodná, ale ani další královské rodiny se nenechají zahanbit. Ty nejkrásnější a nejdražší korunky světa patří bezpochyby evropským královským rodinám, mezi kterými kromě té britské vynikají švédská, norská nebo holandská královská rodina. Korunkami se nechaly okouzlit ale i královské rodiny z dalších koutů světa. Třeba na Blízkém a Středním východě jsou za krásný diadém představitelé státu ochotni vynaložit neuvěřitelné sumy peněz, často z pouhého rozmaru. Korunky jsou významnou součástí historické tradice i v Malajsii nebo Thajsku. A hodnota těchto přepychových šperků je kapitolou sama pro sebe. Vzhledem ke sběratelské a historické hodnotě těchto šperků je jejich cena často nevyčíslitelná a těžko definovatelná.
Korunky
Hvězda kolekce: Cartier Halo korunka (Cartier Halo Tiara)
Statistiky: 739 diamantů briliantové brusu a 149 diamantů bagetkového tvaru
Hrdá nositelka: aktuálně Catherine, vévodkyně z Cambridge
Tato korunka z dílny Cartiera byla v roce 1936 vyhotovena jako dar krále Jiřího VI. pro jeho ženu Elizabeth Bowes-Lyonovou. Z té se po korunovaci stala královna Alžběta, někdy také označovaná jako Královna matka, aby nedocházelo k záměně s její dcerou Alžbětou II., současnou anglickou královnou. Korunka byla nakonec darována právě Alžbětě II., a to k jejím 18. narozeninám. Královna ji v roce 1951 zapůjčila své sestře Margaret a později v roce 1969 i své dceři Anně.
V posledních letech ovšem vídáme tuto úchvatnou korunku na vévodkyni z Cambridge, která si diadém vzala i na svou svatbu s princem Williamem v roce 2011.
Informace o diamantech: Součástí korunky je více než 900 třpytivých diamantů. K tomuto dechberoucímu diadému si Kate na svatbu vzala diamantové náušnice ve tvaru dubových lístečků, které dostala darem od svých rodičů.
Kate se dosud s korunkou objevila na veřejnosti pouze třikrát. První příležitostí byla již zmíněná svatba. Poté dvakrát zvolila jiný z královských klenotů, a to korunku označovanou jako Lotosový květ (angl. Lotus Flower Tiara). Poprvé si tento diadém vzala v roce 2013 na každoroční diplomatickou recepci, kterou pořádá královna v Buckinghamském paláci. Podruhé ji oblékla při příležitosti státního banketu pořádaného taktéž královnou na přivítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Zdá se, že se tato korunka stala její volbou pro oficiální slavnostní příležitosti.
Další korunky
Mezi královniny oblíbené korunky patří Diadém královny Marie (angl. Queen Mary´s Girls of Great Britain) a Irská korunka (angl. Ireland Tiara), které nosí Alžběta II. tak často, že je s nimi vyobrazena i na britských bankovkách a mincích. Nicméně u příležitosti státního banketu v Buckinghamském paláci na přivítání čínského premiéra si královna vzala Moderní safírovou korunku (Modern Sapphire Tiara), která je známá také jako Diadém krále Jiřího VI. (angl. George VI. Tiara). Tato korunka byla vyrobena z drahokamů patřící belgické princezně Luise, která zemřela roku 1924.
Další krásnou korunkou je Orientální diadém (angl. Oriental Circle) s diamanty a rubíny, který nechal v roce 1853 vyrobit princ Albert pro svou ženu, slavnou královnu Viktorii. Korunka se dědí z královny na královnu a původně byla vyskládána opály. Později je ale královna Alexandra nechala vyměnit za rubíny. Tuto korunku nosila s oblibou Královna matka a po její smrti roku 2002 ji zdědila Alžběta II. Ta se s ní na veřejnosti dosud objevila pouze jednou.
Zajímavou historií se pyšní korunka Vévodkyně Eleny Vladimirovny (angl. Grand Duchess Vladimir Tiara), která je pojmenovaná po tetě cara Mikuláše II. Tato korunka z roku 1874 je zhotovena z 15 protínajících se kruhů vyskládaných diamanty, které jsou navíc zdobené perlami. Během ruské revoluce byla korunka uschována v trezoru ve Vladimirském paláci v Sankt Petěrsburgu, odkud ji v poté zachránil rodiný známý vévodkyně, který byl zároveň členem Britské tajné služby. Vévodkyně Elena Vladimirovna odkázala diadém své dceři, která korunku v roce 1921 prodala britské královně Marii z Tecku. Ta ji po své smrti v roce 1953 odkázala své vnučce, královně Alžbětě II.
Camilla, Vévodkyně z Cornwallu, si oblíbila grandióznější korunky, jakou je například Boucheronský diadém (angl. Boucheron Honeycomb Tiara) ve tvaru včelích pláství. Tato korunka je oficiálně označována jako Grevillský diadém (angl. Grevill Tiara), neboť původně byla roku 1921 zhotovena klenotnictvím Boucheron pro paní Grevillovou. Protože ta neměla žádné potomky, odkázala korunku v roce 1942 královně Alžbětě II., která si ji velmi oblíbila.
Vévodkyně Camilla nosí často také Durba korunku z Dillí (angl. Delhi Durba Tiara), kterou roku 1911 vytvořilo zlatnictví Garrard pro britskou královnu Marii z Tecku. Ta si korunku oblékala především na oficiální návštěvy indických vyslanců. Diadém je zdoben symboly ve tvaru lyr, růžových girland a bílými diamanty briliantového brusu. Královna Marie z Tecku zapůjčila tuto krásnou korunku i své snaše Královně matce v letech 1946 a 1947 při jejích cestách po Jižní Africe. Diadém jí nakonec zůstal až do její smrti v roce 2002. Od roku 2005 je korunka v zapůjčení vévodkyně z Cornwallu.
Zdroj: dailymail.co.uk