Jak se slaví Vánoce v jiných zemích

Vánoce se slaví téměř po celém světě, každá země má ale své typické zvyky, dárky v nich nenosí jen Ježíšek a i dny, kdy se dárky rozdávají, se mohou lišit. Podívejte se s námi, jak mohou vypadat vánoční oslavy v jiných zemích!

Dárkový průvodce

Austrálie a Nový Zéland

V prosinci v těchto zemích vrcholí léto, a proto zde živé stromky nenajdete. Oslavy nejsou na sněhu, ale na pláži, Santu Clause zde nedoprovází sobi, ale vánoční klokani. Dárky pod stromečkem děti najdou ve vánoční ráno a pak následuje slavnostní oběd. U našich protinožců je typické krůtí a kuřecí maso, také plody moře. Jejich sváteční stolování se podobá pikniku a nesmí chybět tradiční dezert, typický anglický - teplý švestkový nákyp s rozinkami, ořechy a likérem.

Belgie

Vánoce nejsou v Belgii až tak důležitým svátkem jako jinde v Evropě, Štědrý den je zde pracovním dnem. Vánoční večeři lidé tráví obvykle v restauracích nebo doma s přáteli. Dárky, které jsou většinou drobnosti, rozbalují až druhý den ráno. Skutečným svátkem je v Belgii 25. prosinec, kdy se rodiny scházejí při slavnostní večeři. Na stole nesmí chybět typický vánoční zákusek a dort plněný krémem s figurkami.

Brazílie

Vánoce v Brazílii jsou podobné jako v USA nebo Velké Británii. V každém domě většinou bývá vánoční stromek, který obyvatelé zdobí už koncem listopadu a zůstává v domácnostech až do začátku ledna. Většinou se oslavuje 24. prosince, kdy se všichni scházejí na velkou rodinnou večeři. Jí se tradičně hodně čerstvého ovoce a zeleniny, v některých částech se připravuje pečená krůta, jinde dávají přednost rybám. Před večeří jdou lidé většinou ven, navštěvují přátele a navzájem si všichni přejí všechno dobré.

Kypr

Slaví se až 25. prosince. Ráno jdou všichni společně do kostela, pak následuje sváteční oběd. Na sváteční tabuli nesmí chybět tradiční anglická krůta a typický řecký salát. Z domu do domu chodí skupiny mladých lidí, zpívají koledy a nosí loďku, která symbolizuje dominantní postavení starověkých Řeků na moři.

Dánsko

V této zemi začínají Vánoce adventním věncem. Čtyři svíčky symbolizují 4 období života: dětství, mládí, dospělost a stáří. Pro Dány mají velký význam vánoční dárky, se kterými dělají velké tajnosti. Dávají si také záležet na jejich hezkém dárkovém balení. Na večeři se zde podává husa, kachna, šunka, pšeničný chléb a sladký rýžový nákyp, který ukrývá zapečenou mandli. Kdo ji najde, dostává speciální dárek.

  • Srdíčkový medailon ze stříbra s diamantem Naila
    Srdíčkový medailon ze stříbra s diamantem Naila
  • Minimalistický náhrdelník s drahokamy dle vašeho výběru Kiah
    Minimalistický náhrdelník s drahokamy dle vašeho výběru Kiah
  • Eternity prsten s lab-grown diamanty Oana
    Eternity prsten s lab-grown diamanty Oana
  • Jedinečný prsten s měsíčním kamenem a moissanity Anita
    Jedinečný prsten s měsíčním kamenem a moissanity Anita
  • Stříbrné visací náušnice s perlami Elma
    Stříbrné visací náušnice s perlami Elma

Finsko

K Vánocům ve Finsku a v ostatních severských zemích neodmyslitelně patří tuhá zima, hodně sněhu a nekonečný led. Štědrý večer začínají Finové tradiční saunou a po osvěžení rodina zasedne ke slavnostnímu stolu. Vánoční večeře se připravuje 24. prosince a na stole nesmí chybět šunka a salát z řepy. Oblíbené jsou také pokrmy z ryb. Vánoční dárky rozdávají trpaslíci, kteří spolupracují se Santa Clausem.

Francie

Ve Francii se Vánoce nazývají Noël. Rodiny slaví Štědrý večer společně, děti položí pod stromek boty nebo na krb zavěsí punčochu, do kterých jsou jim naděleny dárky. Ty rozdává Otec Vánoc (Père Noël), který je francouzskou obdobou Santy Clause. Večeře trvá téměř 4 hodiny a slavnostní menu má několik chodů. Obsahuje i plody moře a tradiční dezert, kterým je čokoládová roláda.

Itálie

Lidé v Itálii se většinou drží tradic. Slavnostní posezení začíná po poledni a končí o půlnoci 24. prosince. Slavnostní večeře se skládá zejména z ryb, mořských plodů a těstovin. Nesmí chybět typický vánoční koláč panettone s ovocem a šampaňským. Dárky rozdává čarodějnice Befana.

Maďarsko

Vánoce v Maďarsku jsou velkým nejen církevním, ale i státním svátkem. Typickým jídlem jsou halásle, kapustnice a kapr. Dárky se většinou rozbalují před večeří a po večeři téměř každá rodina společně navštěvuje kostel. Druhý svátek vánoční je v Maďarsku velkým dnem, svatý Štěpán se totiž považuje za zakladatele Maďarska.

Německo

V Německu lidé milují zdobení svých příbytků. Zbožňují betlémy a adventní věnce. Napříč celým Německem se setkáváme s různými druhy štědré večeře, od ryby přes krůtu až po pečené kuře. Nesmí chybět tradiční mandlový dezert a dárky nosí buď Ježíšek, nebo dobrý vánoční duch.

Lotyšsko

Vánoční večeře v Lotyšsku má 12 chodů. Začíná se oplatkou s medem a nesmí chybět typická vánoční jídla jako kapustnice, klobása a sladkosti. Dárky se rozdávají po večeři a pak všichni tráví čas společně v rodinném kruhu. Právě z Lotyšska pochází tradice zdobení vánočního stromečku, odkud se tento zvyk rozšířil do Německa a dalších zemí. Neví se přesně, kdy a kde byl první stromek ozdoben, ale první dochované doklady jsou z roku 1510. Podle nich byl strom ozdoben papírovými a sušenými květy, stužkami a také ovocem.

Portugalsko

Většina Portugalců je věřící a dodržuje tradiční zvyky. Rodiny se schází na slavnostní večeři 24. prosince. Součástí menu jsou ryby doplněné brambory a zeleninou. Oblíbeným zákuskem je vánoční koláč (Bolo Rei), který bývá naplněný sušeným ovocem. Dárky se rozdávají také večer a nosí je Otec Vánoc (Pai Natal) nebo Ježíšek. Děti je najdou buď pod vánočním stromečkem nebo v botě u krbu. Poté se chodí do kostela na tzv. kohoutí mši (Misa do Galo).

  • Minimalistický náhrdelník se zeleným safírem Glosie
    Minimalistický náhrdelník se zeleným safírem Glosie
  • Zlatý prsten s kite salt and pepper diamantem Bjorn
    Zlatý prsten s kite salt and pepper diamantem Bjorn
  • Stříbrná cluster kolekce šperků s moissanity a lab-grown diamanty Halli
    Stříbrná cluster kolekce šperků s moissanity a lab-grown diamanty Halli
  • Stříbrný přívěsek Malý princ s liškou a gravírem
    Stříbrný přívěsek Malý princ s liškou a gravírem
  • Náhrdelník se 2 písmenky podle vaší volby a lab-grown diamantem Lupe
    Náhrdelník se 2 písmenky podle vaší volby a lab-grown diamantem Lupe

Rusko

V této zemi se slaví svátky dvěma způsoby: buď pravoslavné na svátek Tří králů, nebo po starém na Nový rok. Typickým znakem je ozdobená jedlička, dárky rozdává na Nový rok Děda Mráz a doprovází ho Sněhurka. Kolem stromku se setkává rodina, která tančí a zpívá. Tradičním jídlem je pšeničný nákyp s mandlemi, rozinkami, švestkami a cukrem. Na novoročním stole nesmí chybět pečené vepřové maso s křenem a perník.

Španělsko

Stejně jako Portugalsko je i Španělsko tradiční katolickou zemí a dodržuje se zde velé množství zvyků. Vánoční večeře se podává 24. prosince večer, nejčastěji je hlavním chodem nadívaný krocan. Po večeři se chodí na tzv. půlnoční kohoutí mši (Misa del Gallo). Poté probíhají oslavy v ulicích, lidé chodí s pochodněmi, hrají na kytary, ramburíny a bubny. 28. prosince je tzv. Den svatých nevinných (Día de los Santos Inocentes), který je takovým španělským prvním aprílem, kdy si lidé utahují jeden ze druhého. Na dárky si zde děti musí počkat. Nějaké drobnosti dostanou již o Vánocích, ale hlavní nadílku jim přináší až 6. ledna Tři králové.

Velká Británie

Nejdůležitějším dnem je 25. prosinec, kdy se ráno rozbalují dárky a rodina se setkává při velkém obědě nebo časné večeři. Hlavním jídlem je pečený krocan s bramborami a zeleninou. Tradičním dezertem je vánoční pudink, malý koláč se sušeným ovocem, oříšky a rozinkami. Dárky pro děti nosí dárky Otec Vánoc (Father Christmas) a ukládá je do punčoch pověšených na krbu.

USA

Vánoce se slaví podobně jako ve Velké Británii, lidé zdobí domy zvenku, věší větvičky a na večeři podávají pečeného krocana s nádivkou. Nechybí tradiční pudink a dýňový koláč. Dárky nosí Santa Claus a děti je nacházejí až na druhý den ráno. V období Vánoc si lidé navzájem vypomáhají a posílají peněžní i materiální dary chudším rodinám, nemocnicím a dětským domovům.

Dárkový průvodce

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky