Seznamte se s illusion setting
Svět klenotníků je plný třpytivých záhad a neustále se vyvíjí. Mistři svého řemesla nás překvapují důmyslnými způsoby, které činí z dříve nedostupných drahých kamenů a šperků něco, co není určeno jen vyvoleným z královských rodin. Běžně dnes nosíme elegantní perlové náhrdelníky i klasické a originální prstýnky s diamanty. Poodhalme dnes spolu roušku zlatnického tajemství a seznamme se s osazením kamene zvaným illusion setting či miracle plate.
Co je to illusion setting?
Illusion setting bychom mohli jednoduše definovat jako typ krapnového osazení, které vsazenému diamantu opticky přidává na velikosti a brilanci. Představte si menší kámen obklopený broušeným lemem z drahého kovu, který se při pohledu z dálky jeví větší.
Střípky z historie
Říkáte si, že se jedná o moderní typ osazení kamene? Nenechte se mýlit. Illusion setting se připisuje Francouzi Oscaru Massinovi, jenž se narodil v roce 1829 v Liège. Vyučil se zlatníkem a v 50. letech 19. století se prosadil v Paříži. Vymyslel a vytvořil způsob zasazení, které zdůrazňuje viditelnou část diamantu.
Proč si pořídit šperk v tomto osazení?
Jednoduše proto, že solitérní diamant se za zlomek nákladů zdá větší. Ve srovnání s klasickým klenotem s jediným kamenem získáte hodně muziky za málo peněz. Ušlechtilý kov navíc pomáhá diamant chránit před poškozením.
Při vymýšlení náušnic, prstýnků, náramků nebo přívěsků v tomto osazení se uplatní zlatníkova kreativita. Můžete si tak být jistí, že si pořizujete vskutku jedinečný kousek.
Proč illusion setting sluší zásnubním prstenům?
Toto osazení funguje na podobném principu jako hroznové osazení (cluster setting), kdy jsou diamanty umístěny těsně k sobě tak, že evokují jediný velký kámen. U illusion setting jsou další kameny chytře nahrazeny kovovým lemem a krapnami, které jsou čistě dekorativní. Jistě si dovedete představit, že takovýto druh zásnubního prstenu je finančně mnohem dostupnější než model s velkým solitérem, přestože na první pohled může vypadat stejně.
Kdy volit illusion setting?
- Když chci velký kámen a mám omezený rozpočet,
- Když toužím po propracovaném a jedinečném kousku,
- Když hledám prstýnek, který se snadno udržuje.
Tip: Při výběru zásnubního prstenu vždy volte obroučky ze zlata, a ne ze stříbra, které je náchylnější k poškrábání a poškození.
Něco zajímavého na závěr
- Illusion setting nejlépe vynikne u bílého kovu. Zaměřte se proto na bílé zlato a platinu.
- Nepleťte si illusion setting s tension setting (tlakové osazení), u něhož se kámen v kovu jakoby vznáší.
- Za určitou podskupinu illusion setting lze považovat cluster setting (hroznové osazení). Diamant je zdůrazněn kovovými krapnami a iluzi většího kamene podtrhuje hrozen menších kamínků uchycených těsně vedle sebe.
- Illusion setting je populární u vintage designů, které jsou důkazem toho, že nadaný zlatník dokáže i z malého diamantu vyčarovat úchvatný šperk.
- O. Massin celkově ovlivnil vzhled secesních šperků. Vypiloval techniky tremblant a pampille, které se i v současnosti promítají do díla klenotníků u Nouveau Cartiera a Tiffanyho.
- Zásnubní prstýnky s diamanty osazenými ve stylu “illusion” se ve Spojených státech někdy označují jako “sparkle cut wedding rings” neboli "svatební prsteny v jiskřivém brusu".
- Osazení ve stylu "illusion" se anglicky často nazývá také jako "miracle plate", tedy "zázračný plíšek". Iluze, při které vypadá diamant daleko větší a zářivější, je totiž vskutku zázračná, nemyslíte?