Jak odmítnout pozvání na svatbu
Svatba je velkou událostí a každý si na ní přeje mít všechny, na kterých jim záleží. Pokud obdržíte svatební oznámení a daný termín vám vyhovuje, je to skvělé! Ovšem může se naopak stát, že s datem svatby se vám kryje něco jiného, mnohdy opravdu důležitého, a tudíž musíte pozvání odmítnout. Jak se ale v této situaci zachovat? Ať už je důvodem fakt, že máte již jiné plány, či jsou to snad cestovní výdaje do cílové destinace svatby, které si nemůžete dovolit, nebo se jedná o svatbu kolegy, kterého zatím dobře neznáte, vždy existuje způsob, jak zdvořile říci „ne“. Ovšem je nutné mít na paměti několik zásad, na které se nyní společně podíváme.
1. Pošlete jim své pozdravy
Pokud se na svatbu dostavit nemůžete, bylo by vhodné zaslat budoucím novomanželům alespoň své pozdravy. Pokud máte ratolesti, nebojte se dát průchod jejich uměleckým vlohám a nechte je ozdobit toto „psaní“. Text můžete doplnit také o nějaký citát, který poukazuje na manželství. A pokud můžeme poradit, tyto pozdravy pište ručně. Nejen že nevěsta i ženich ocení snahu, ale také v tom necháte kousek sebe.
2. Vyhněte se lžím či obsáhlému vysvětlování
Víte, jak se říká - lež má krátké nohy. Každý, kdo se ke lži odhodlá, tuší, že jednou se pravda provalí. Proto toto pravidlo zní jednoduše – nelžete! Tím, že zalžete o důvodu, proč se nemůžete zúčastnit, mnohdy dáte nevěstě či ženichovi příležitost najít způsob, jak vyřešit tento daný problém, a zajistit tak vaši účast na svatbě. Je téměř jisté, že pokud se budete snažit uhrát svoji plánovanou nepřítomnost například na to, že vám nemá kdo pohlídat děti nebo že se na místo svatby nemáte jak dostat, zaručeně se najde někdo z blízkého okolí, kdo vás sveze či se na jeden den o vaše ratolesti postará.
To samé ovšem platí také pro vysvětlení důvodu vaší nepřítomnosti. Snažte se nezacházet do detailů, nebo v lepším případě použít bez udání důvodu prostou větu „nemohu se zúčastnit“. Většina snoubenců si odmítnutí pozvání na svatbu rozhodně nebude brát osobně, ve finále jim v tom celkovém shonu jde hlavně o zjištění konečného počtu svatebčanů a zajištění pokrmů, místa a všeho podstatného.
3. Upřímnost je na místě v případě rodiny či blízkého přítele
Výše uvedené pravidlo nám sice nabízí možnost neuvést důvod, proč se nemůžeme zúčastnit svatby, ovšem výjimka potvrzuje pravidlo. Pokud se jedná o rodinu či opravdu blízké přátele, které budete v budoucnu pravidelně vídat, vyplatí se říci jim pravý důvod, proč se jejich slavnostního zřeknutí svobody nezúčastníte.
Se sdělením tohoto faktu je vhodné také dodat, jak moc byste si přáli být v tento velký den s nimi, nebo dokonce napsat přípitek, který na svatbu doručíte po příteli, který se jí bude účastnit. Tímto způsobem sice na svatbě osobně nebudete, ale duchem a myšlenkami budete jak vy s nimi, tak i oni s vámi.
4. Pozvání neignorujte a s vyjádřením neotálejte
Bohužel je pro nás normální a běžné, že se snažíme špatné zprávy a jejich sdělení oddalovat tak dlouho, jak jen to je možné. V tomto případě ale pozor! Pokud se jedná o pozvání na svatbu, očekává se, že v rámci plánování celého dne bude finální počet svatebčanů znám co možná nejdříve. Vezměte tedy do ruky telefon a dejte nastávajícímu páru vědět, že nemůžete dorazit. Pokud se budete snažit pozvání ignorovat, nakonec vás pravděpodobně stejně kontaktují za účelem získání odpovědi na pozvánku sami snoubenci, a věřte nebo ne, v této situaci vám bude ještě méně příjemné jim říci, že přijít nemůžete.
5. Zvažte zaslání svatebního daru
A je to tady - svatební dary. Pokud jsou snoubenci vašimi blízkými přáteli nebo členy vaší rodiny, rozhodně neváhejte, vyberte jim svatební dar a nechejte jim ho zaslat či předat jiným účastníkem svatby. Nejen že vy budete mít alespoň o trochu menší výčitky ze své neúčasti, ale snoubence zároveň potěšíte tím, že na ně myslíte, i když s nimi nejste. Co jako dar zvolit třeba nějaký šperk z naší speciální svatební nabídky?