Diamant
Původ názvu diamantu pochází z arabského slova "al-mas" - nejtvrdší, resp. z řeckého "adamas" - nezničitelný, nepřemožitelný. Nejvýznamnější drahý kámen našeho století, čistý uhlík ve formě diamantu, je jedním z nejstarších minerálů ve vesmíru. Tvoří se v hloubce 140 až 200 km pod zemským povrchem při teplotách kolem 1200 °C. Naštěstí díky erupcím a práci matky přírody si diamanty nakonec našly cestu na povrch země. A tak se díky obratnému broušení a opracování z ošklivých káčátek uhlíku stávají ty nejkrásnější labutě v podobě diamantu. Více o tom, jak diamanty vznikají a jak jsou vlastně staré, se dozvíte zde.
Úlomek hvězd symbolizující čistotu, nebojácnost, radost a lásku.
Základní informace
- Drahokamová rodina Diamant
- Drahokam znamení Beran a Lev
- Tvrdost (Mohsova stupnice)
- Naleziště Brazílie, Afrika, Austrálie, Rusko, Kanada.
- Drahokam měsíce Duben
- BarvaZelená, modrá, žlutá, červená, oranžová, růžová, hnědá, šedá, stříbrná, červenohnědá, stříbrnozelená, zlatohnědá, zlatá.
Gemologické parametry diamantu
- Chemické složení C, čistý uhlík
- Relativní hustota 3,1 až 3,5
- Krystalografická soustava izometrická, kubická
- Index lomu 2,417 až 2,419
- Dvojlom 0,009
- Vryp bílý
- Absorpční spektrum 415 – 478, 495 - 537
- Fluorescence Modrá, žlutá, bílá.
Kupujeme diamant
Barva (color)
Kromě bezbarvých diamantů nacházíme diamanty skoro ve všech spektrech barevnosti - hnědé, nazývané také šampaňské nebo čokoládové diamanty, a vzácné zelené, modré, červené, oranžové, černé, žluté a růžové diamanty. Přírodní červené, fialové a růžové diamanty patří mezi nejvzácnější a nejcennější ze všech diamantů. Většina diamantů ve šperkařství je ale téměř bezbarvá, případně velmi světle žlutá nebo hnědá.
Čistota (clarity)
Čistota diamantu poukazuje na množství inkluzí uvnitř diamantu. Nejvyšší stupeň čistoty (IF) se ve špercích většinou nevyužívá, diamanty tohoto stupně jsou investičními diamanty. GIA - Americký gemologický institut - vytvořil na třídění čistoty diamantů tabulku, která je světově uznávaným kritériem pro určování kvality diamantů.
Brus (cut) a tvar (shape)
Brus diamantu výrazně ovlivňuje jeho cenu. Máme na mysli zejména kvalitu brusu, ne zvolený tvar. Existují specifické proporce a úhly, které jsou pro diamanty ideální. Pokud je diamant správně broušený, jiskří a odráží barvy duhy. Hůře řezané diamanty nejsou vždy výsledkem špatného broušení. Broušením se totiž diamant zmenšuje, jeho karátová váha klesá a diamant tak ztrácí i na hodnotě. Proto se při broušení diamantu často snažíme zachovat maximální karátovou hmotnost na úkor dokonalého brusu.
Opracování diamantu
Mnoho let se vyvíjely různé metody na zlepšení gemologických vlastností přírodních diamantů (obvykle těch již broušených a leštěných). Patří mezi ně například vylepšení čistoty, kdy se laserem odstraňují vnitřní inkluze a vyplňují se malé trhliny uvnitř diamantu. Barva se vylepšuje ozařováním, tepelným ohřevem nebo úpravou za vysokého tlaku. Každá taková procedura však musí být zaznamenána v diamantovém certifikátu.
Cena
Cena diamantů se odvíjí od těchto čtyř základních vlastností: barva, čistota, brus a karátová váha kupovaného diamantu. Více si můžete přečíst v našem diamantovém průvodci.
Zajímavosti o diamantu
Mezinárodní jazyk
Pro srovnávání kvality diamantů vytvořila GIA systém 4C (clarity, cut, color, carat), kterým se řídí celý svět.
Čistý uhlík
Diamant je jediným drahokamem, který je tvořen pouze z jednoho chemického prvku, a to uhlíku.
Miliarda let
Většina přírodních diamantů vznikla před více než miliardou let hluboko pod povrchem země.
Mýty a legendy
Diamanty byly od svého objevení ve středu pozornosti všech mýtů a legend. Středověcí rytíři je nosili ve svém brnění v domnění, že díky nim budou neporazitelní. Mýtus nepochybně souvisí s tolik proslavenou tvrdostí diamantu. Existují také legendy, které tvrdí, že čistota diamantu poukazovala na charakter a nevinnost osoby, která diamant vlastnila. Diamanty se v minulosti používaly i při vyhánění ďábla a při léčbě řady nemocí, protože odjakživa byly symbolem čistoty. Ještě výrazněji byl ale diamant vnímán jako symbol čisté a upřímné lásky. Už po staletí je oblíbeným darem mezi milenci, a proto je i nejtypičtějším drahokamem zásnubních prstenů. Z astrologického hlediska se diamant přiřazuje ke Slunci, zejména pro svou nezničitelnost a lesk.
Chcete se o diamantech dozvědět další zajímavosti? Pročtěte si tento samostatný článek.
Diamant a jeho účinky
Podle tradičních léčitelů diamant podporuje funkce metabolismu a zlepšuje zrak. Posiluje také vnitřní harmonii a zbavuje nás hněvu. Zintenzivňuje všechny tělesné, myšlenkové a duchovní energie a tím pomáhá organismu sladit se s takzvaným "vyšším já". Je také využíván v kombinaci s dalšími kameny, které díky diamantům zvyšují svou energii. V minulosti se také tradovalo, že diamant pomáhá lidem hromadit bohatství.
Král všech drahokamů vládne silným Beranům a neohroženým Lvům . Berani s jeho pomocí zaměřují svoji energii správným směrem a učí se pracovat s různými stránkami své osobnosti. Do osobního života jim kámen vnáší rovnováhu a posiluje jejich vztahy a sebedůvěru. Značí jejich společenskou prestiž. Lvi pod jeho pohledem pracují na odstranění domýšlivosti a posilují svoji vytrvalost. Nejtvrdší drahokam je vede cestou radosti a štěstí. Býci diamant vyhledávají, když zatouží po harmonii a sladění psychické i fyzické stránky. Raky zas chrání před citovými výkyvy a nabízí jim odolnost vůči změnám. U Vah kámen posiluje jejich toleranci a porozumění. A Kozoroh? Ten se k diamantu obrátí, jestliže se potřebuje hluboce soustředit jen na to podstatné.
Nejznámější diamant
Největším nalezeným surovým diamantem světa byl Cullinan, který vážil více než 3100 ct. Cullinan I., někdy také nazývaný Velká hvězda Afriky, je největším broušeným diamantem získaným z tohoto surového diamantu. Váží neuvěřitelných 530,40 ct a je součástí britských korunovačních klenotů, konkrétně korunovačního žezla a kříže.
O dalších známých diamantech si můžete přečíst v samostatném článku zde. Pokud se chcete inspirovat slavnými osobnostmi a jejich šperky, přečtěte si náš článek na téma Celebrity a diamanty.
Zdroje obrázků: wordpress.mrreid.org, jamescojewelryrepair.com