Moissanit
Svůj název získal tento karbid křemíku a vzácný minerál po svém objeviteli francouzském chemikovi Henrim Moissanovi, který na něj narazil náhodou už v roce 1893 při zkoumání vzorků hornin z meteorického kráteru v arizonském kaňonu Diablo a nejprve ho mylně identifikoval jako diamant – teprve zhruba o deset let později si uvědomil, že se jedná o karbid křemíku. Krátce před Moissanovým objevem se karbid křemíku podařilo vyrobit chemicky Edwardu G. Achesonovi. Vzhledem k tvrdosti (na Mohsově stupnici 9,25), optickým vlastnostem a tepelné vodivosti se pokoušeli tzv. karborundum laboratorně syntetizovat už koncem 18. století.
Moissanit je drahokam, který nám daly hvězdy.
Přírodní vs. laboratorně vytvořený
Moissanit ve své přírodní podobě je velice vzácný. Nalezen byl pouze v malém množství na různých místech svrchního pláště země a meteoritů. Výzkumy prokázaly, že se tento minerál přirozeně vyskytuje jako inkluze v diamantech a několika řídce se objevujících vyvřelých horninách. V současné době se moissanit tvoří v kontrolovaném prostředí, které důsledně napodobuje přírodní síly, jež vedly ke vzniku tohoto velmi tvrdého drahokamu. Výrobní proces má minimální ekologický dopad a neovlivňuje negativně krajinu, jak tomu činí těžba drahých kamenů.
Jedinečné vlastnosti
Vysoká tvrdost řadí moissanit mezi nejtvrdší látky na zemi – hned za diamant. Moissanit nelze zlomit, poškrábat nebo naťuknout. Brilance, která charakterizuje způsob, jímž se odráží bílé světlo od kamene, a tedy jak moc se onen blyští, je ve skutečnosti u moissanitu ještě vyšší než u klasického diamantu. Moissanit navíc méně přitahuje nečistotu a mastnotu, proto ho lze nechat čistit méně často.
Základní informace
- Drahokamová rodina Minerál
- Tvrdost (Mohsova stupnice)
- Naleziště USA, Jakutsko, Izrael, České středohoří.
- BarvaBezbarvá, žlutozelená, namodrale zelenavá, zelená, modrozelená, modrá, šedá, černá.
Gemologické parametry moissanitu
- Chemické složení SiC
- Relativní hustota 3,218 až 3,220
- Krystalografická soustava Šesterečná
- Index lomu 2,65 až 2,69
- Dvojlom 0,2 až 0,3
- Vryp zelenkavě šedý
- Absorpční spektrum 415, 425, 430, 478
- Fluorescence zřídka
Kupujeme moissanit
Škála 4C GIA nevznikla primárně k hodnocení moissanitu, ale vzhledem k tomu, že tento zajímavý minerál se nejtvrdšímu kameni na světě v různých ohledech podobá, rozhodli jsme se pro srovnání využít hodnocení dle 4C.
Barva (color)
Přírodní moissanit se na barevné škále pohybuje od sytě modré po bledě zelenou. Laboratorně vytvořený moissanit však bývá vyráběn tak, aby co nejefektivněji substituoval diamant. Hodnocení barvy moissanitu vždy záleží na konkrétním kameni a dodavateli. Běžně se používají písmena D-K, která odpovídají analogické stupnici pro hodnocení barvy diamantů podle GIA.
Vzhledem k tomu, že moissanit lze laboratorně vyrobit v jakékoliv barvě, lze v obchodě i mezi zákazníky očekávat (snad i díky obrovskému zájmu na čínském trhu) velký nárůst nejen klasických bezbarvých, ale také fancy zbarvených moissanitů.
Čistota (clarity)
Podle stupnice GIA odpovídá čistotou moissanit zhruba stupni VS u diamantu. Inkluze jsou tedy stěží viditelné i pod velkým zvětšením. Pro srovnání: pouze méně než 10 % broušených diamantů se může pochlubit takovouto čistotou.
Brus (cut) a tvar (shape)
Moissanity se brousí a tvarují tak, aby co nejlépe vynikl jejich oheň a brilance.
Výroba moissanitu
Proces laboratorní výroby je dlouhý, komplikovaný a drahý: trvá to zhruba 2-3 měsíce, než vyroste jediný moissanit. Krystal roste na základě patentovaného tepelného procesu, který vyžaduje určitá specifika podléhající výrobnímu tajemství. Patent na produkci, který vlastnila od roku 1998 jako jediná společnost Charles and Colvard, vypršel v USA v roce 2015, ve zbytku světa v roce 2016.
Moissanit vs. diamant
Moissanit se na první pohled diamantu podobá, ale složením a některými vizuálními vlastnostmi se od něj liší.
Moissanit | Diamant | |
---|---|---|
Tvrdost | Tvrdost nerostů se měří na Mohsově stupnici tvrdosti, kde moissanit dosahuje neuvěřitelné hodnoty 9,25. Patří tak k nejtvrdším látkám na zemi a hodí se do šperků určených ke každodennímu nošení. Zásnubní prsteny s moissanitem jsou tak při výběru zásnubního kroužku právem oblíbenou volbou. | Diamant proslul jako nejtvrdší nerost s hodnotou 10 na Mohsově škále. Je tak velmi odolný a vhodný pro každodenní nošení. |
Brilance | Moissanit vyniká vyšší a lepší brilancí než diamant. Ohnivé duhové záblesky, které jsou pro moissanit tak typické, někteří obdivují, jiným hlavně na slunci připomínají diskokouli. Čím větší kámen, tím patrnější bude mezi moissanitem a diamantem rozdíl v brilanci. | Slavnou jiskru diamantu tvoří brilance (způsob odrazu bílého světla), rozptyl (duhový lom světla) a jiskření (typ odrazu světla při pohybu diamantu). |
Barva | Moissanit se nehodnotí podle barvy. Klasický kámen není bezbarvý a na barevné stupnici GIA se v závislosti na typu připodobňuje barvě diamantu D až K. Menší moissanity však vypadají bezbarvěji. | Bezbarvý diamant, ať už přírodní, nebo laboratorně vytvořený, mívá přirozenou barvu těla beze stop žluté, hnědé nebo šedé, výsledkem čehož je jasně bílý vzhled. |
Cena | Cena moissanitu se určuje podle jeho velikosti a typu. Tvoří pouze zlomek ceny diamantu. | Cena diamantu se určuje podle 4C (barva, čistota, brus a hmotnost v karátech). |
Proč milujeme moissanit?
Vzácnost
Moissanit se v přírodě vyskytuje opravdu vzácně, proto se zpravidla vyrábí laboratorně.
Ekologičnost
Vzhledem k výrobě v laboratoři se moissanit netěží a nezatěžuje tak životní prostředí. Zároveň není předmětem krvavých bojů a důvodem zotročení lidí.
Tvrdost
Moissanit je jedna z nejtvrdších substancí na zemi a lze jej poškrábat pouze jiným karborundem nebo diamantem. Podle Mohsovy škály tvrdosti je to 2. nejtvrdší kámen.
5 důvodů, proč koupit moissanit
- Optické vlastnosti: Moissanit nad diamantem vyniká ohněm, brilancí a leskem.
- Fyzikální vlastnosti: Moissanit je odolnější než diamant: snáze se vyrovná s teplotním šokem a není tak křehký. Ač nedosahuje tvrdosti diamantu, je velmi tvrdý a vydrží několik generací. Označuje se za 2. nejtvrdší kámen na světě.
- Čistota a kvalita brusu: Diamanty se v této oblasti od sebe značně liší, kdežto všechny moissanity používané ve šperkařství mají vzhledem k laboratorní výrobě konstantně vysokou čistotu a kvalitní brus.
- Barva: Diamanty se výrazně barevně liší a nejkvalitnější bezbarvé variace jsou velice drahé. Moissanity dosahují nejžádanějších odstínů za dostupnou cenu.
- Odolnost vůči mastnotě a nečistotám: Čistý uhlík mastnotu přitahuje, proto se používá v diamantových dolech k oddělení skály a diamantů. Přimíchání křemíku v moissanitu tuto vlastnost uhlíku potlačuje, proto tento kámen není třeba tak často čistit.
Zajímavosti o moissanitu
- Moissanit byl po H. Moissanovi pojmenován už za jeho života, a to na návrh známého klenotníka George Kunze od společnosti Tiffany and Co.
- Objev moissanitu v kaňonu Diablo dlouho zdůvodňovali kontaminací karborundem odštěpeným z brusných nástrojů.
- Analýza zrnek karbidu křemíku, který byl nalezen v Murchinsonově meteoritu, odhalila abnomální poměr mezi uhlíkem a křemíkem, což svědčí o původu mimo sluneční soustavu.
- V roce 1998 představila moissanit na šperkařském trhu jako první firma Charles and Colvard poté, co obdržela patent na výrobu a laboratorní pěstování karbidu křemíku.
- Moissanit se snaží produkovat i jiné společnosti, nejen Charles and Colvard. Tento diamantu podobný drahokam se na trhu objevuje i pod obchodními názvy jako Amora nebo Berzelian.
- Moissanit se nakupuje na milimetry, ne karáty. Tradiční vážení na karáty bylo vytvořeno pro diamanty. Moissanit je však o zhruba 10 % lehčí, proto se u většiny prodávaných moissanitů uvádí velikost v mm a DEW (váhový ekvivalent diamantu) v ct.
- Moissanit lze rozpoznat od diamantu i prostřednictvím jeho fyzikálních vlastností: má vyšší elektrickou vodivost a dvojlom. Termoluminiscence navíc dokáže změnit barvu moissanitu – a to už při zhruba 66 °C.
- Moissanit nachází využití i v průmyslu, kde často nahrazuje diamant, který by byl příliš drahý. Tento laboratorně vytvořený kámen najdete v diamantových komorách, které se používají při vědeckých experimentech. Nachází se rovněž v elektronických přístrojích, které se uplatňují při ochraně obvodů v motorech a energetických pulzních systémech, využívá se při výrobě žáruvzdorných cihel a polovodičů.
- Moissanit má lepší lesk než diamant o 18 %, a než kubický zirkon dokonce o 50 %.
Pokud máte zájem o šperky s moissanitem, kontaktujte nás.
Zdroje obrázků: moissaniteco.com