Všechno, co jste kdy chtěli vědět o zásnubních prstenech, ale báli jste se zeptat
Zasnoubení se. Pravděpodobně nikdo nebude zpochybňovat fakt, že zásnuby jsou důležitým okamžikem v životě každého páru. Jedná se de facto o milník, který je předzvěstí svatby a doživotního spojení obou osob. Někteří by žádost o ruku a zásnuby označili jako rituál, a pokud se zamyslíme nad tím, že se jedná o opravdu pradávný proces, vlastně by ani nebyli daleko od pravdy. V následujícím článku se proto společně podíváme na jednotlivé aspekty etikety, která se zásnubních prstenů týká. Dozvíte se například, jak má zásnubní prsten vypadat, jak by měl probíhat jeho výběr, kdo by měl za zásnubní prsten pro ženu platit, zda se dají sehnat i zásnubní prsteny pro muže a mnoho dalšího. Tak pojďme na to!
Výběr zásnubního prstenu
Dnešní doba nabízí nepřeberné množství možností při výběru zásnubního prstenu pro ženu vašeho života. V tomto okamžiku je nezbytné uvažovat nad tím, jak má zásnubní prsten vypadat a jaký materiál, drahokam či styl šperku zvolit. Ptejte se sami sebe – nosí vaše vyvolená klenoty denně? Kombinuje je? Jaký materiál má nejraději? Co oblíbená barva? Jaký kámen zvolit? Tradice nošení zásnubních prstenů nám do jisté míry diktují, že klasikou, alespoň pro ženy, jsou zlaté prsteny s diamantem. Avšak nyní již není problém najít prsteny osázené libovolnými drahokamy či jejich kombinací. I když není tak důležité, jak bude zásnubní prsten vypadat, neboť primárně vyjadřuje lásku partnerů a vaše milá bude pravděpodobně nadšená z jakéhokoli šperku, je vhodné tímto gestem poukázat také na to, jak dobře svoji partnerku znáte.
Podrobnější tipy na výběr zásnubních prstenů si můžete přečíst zde.
Ale pozor, zásnubní prsten zároveň není nutnost!
Ano, čtete správně. Přestože u nás tak není zvykem, existují páry, které se zasnoubí a až posléze společně vybírají stříbrný, platinový či zlatý zásnubní prsten pro ženu. Není pochyb o tom, že se zpravidla jedná o spontánní rozhodnutí. Nespornou výhodou je fakt, že si dáma může vybrat takový prsten, který se jí bude líbit, avšak přemýšlejte také o tom, zda opravdu hodláte pokleknout, jak se říká, „s prázdnýma rukama“. Dalším důvodem, proč se prsten kupuje až dodatečně, může být také finanční situace páru.
Platba za prsten
Možná se ptáte sami sebe, o čem bude tato sekce pojednávat. Ačkoliv tradice našeptává, že za zásnubní prsten platí muž, nemusí tomu tak být vždy a některé páry se o náklady dělí. Než s tímto vyrukujete, zvažte nejprve možnou reakci své vyvolené. Obzvlášť ženy milující romantiku, ale dokonce i některé moderní a sofistikované ženy předpokládají, že muž dodrží tradici a zásnubní prsten zaplatí. Pokud se však rozhodnete podělit se o náklady s tímto související, může se jednat o dobrou příležitost jak získat přehled o ekonomické situaci obou ještě před vkročením do samotného manželství, a vytvořit tak základ pro zdravou finanční budoucnost. Pokud bude platba za prsten čistě mužskou záležitostí, může vám dále pomoct náš článek, který se zabývá tím, kolik je vhodné (a žádoucí) za takový prsten utratit.
Rodinné dědictví aneb prsten plný minulosti a vzpomínek
Rodina je neskutečně silným poutem. Zásnubní prsten, který zároveň představuje rodinné dědictví, dnes už není výjimkou. V takovém případě ale prsten nesymbolizuje pouze lásku, ale také tradice, rodinu, vzpomínky a historii. Pokud se to týká zrovna vás, ujistěte se, že všichni členové rodiny s použitím prstenu souhlasí, a ačkoliv se nám to neříká lehce, ujistěte se také, že proběhne vrácení zásnubního prstýnku vaší rodině v případě ukončení vztahu před svatbou.
Zásnubní prsteny pro muže?
Ačkoliv většina mužů nosí pouze snubní prsten, není to psaným pravidlem. Naopak někteří muži si přejí mít zásnubní prsten jako symbol budoucího sňatku. Přestože existují zlaté i stříbrné prsteny pro muže, svým provedením se jinak od těch dámských výrazně liší. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, počítejte také s tím, že rodina se vás na prsten bude pravděpodobně vyptávat, a to především z důvodu pochybností o tom, zda svatba již neproběhla.
Jaká jsou pravidla nošení zásnubního a snubního prstenu?
Není pochyb, že z hlediska etikety je vhodné vědět, jak by měl být prsten nošen před svatbou, během ní či po ní.
Tradice nám sice uvádí, že zásnubní a posléze i snubní prsten se nosí na levém prsteníčku, avšak je možné rozhodnout se také pro pravou ruku. I když konečné rozhodnutí spočívá na vás, nebojte se prosadit si to, co vám více vyhovuje. S levou rukou souvisí i otázka toho, jak prsteny nosit po svatbě. Podle pravidel nošení zásnubních i snubních prstenů je sice jedno, na které ruce se kroužky ocitnou, ale snubní prsten by měl být nošen před tím zásnubním, tedy blíže k srdci.
A jak se s prsteny vypořádat během svatebního obřadu, kdy ženich své budoucí manželce navléká snubní prsten? Je pouze na vás dvou, jak se k této situaci postavíte. Některé ženy si zásnubní prsten nechají i během obřadu, některé jej přemístí na pravou ruku. Některé páry mají dokonce zásnubní set, který obsahuje zásnubní i snubní prsten pro ženu a je určený k tomu, aby se oba kroužky nosily pohromadě.
Zásnubní prsteny mohou přinášet i problémy
Ačkoli by měl být výběr zásnubního prstenu příjemnou záležitostí a měly by s ním být spojené jen samé pozitivní zážitky a vzpomínky, ne vždy dopadne všechno podle našich představ. Můžeme se tak setkat s řadou obtíží a otázek, na které nebude jednoduché najít odpověď. Rozhodně vám nepřejeme, abyste některou z následujících situací museli řešit, ale pokud by se tak přeci jen stalo, rádi vám s nimi pomůžeme.
Co dělat, pokud se partner do vašeho stylu netrefil?
Tohle je ale zapeklitá otázka. Obzvlášť pokud si jste vědomy toho, kolik práce dalo vašemu protějšku vybrání onoho krásného prstenu! A teď zbývá řešit dilema – mlčet a být nadšená ze zásnub, nebo říci partnerovi pravdu a společně problém vyřešit? My doporučujeme upřímnost a citlivé sdělení faktu, než skrývat své pocity, které mohou přerůst přímo v averzi k prstenu. Ideálním řešením (samozřejmě pokud se nejedná o rodinné dědictví), je nechat prsten mírně upravit dle vašeho stylu, a pokud by to nebylo možné, společně se poohlédnout po prstenu jiném.
Opětovné použití prstenu?
V ideálním případě se každý zasnoubený pár ocitne za několik měsíců před oltářem. Ovšem ne každý k tomuto bodu dospěje. Je možné, že jedna ze stran z plánování svatby upustí. Co ale v tomto případě s prstenem? Je možné ho znovu použít? Rozhodnutí je individuální a záleží ve své podstatě jen na vás. Ať už si prsten ponecháte, protože se vám líbí, a v případě dalších zásnub již nový chtít nebudete, nebo se rozhodnete prsten nenosit z důvodu odpoutání se od své minulosti, zvažte pořádně všechna pro a proti. Vše samozřejmě záleží i na vašem novém partnerovi. Určitě je tu také vždy možnost nechat prsten přepracovat tak, aby vám nepřipomínal minulost, ale spíše upozorňoval na změnu a nový začátek.
Rozchod a navrácení prstenu?
Tato otázka je velmi diskutovaná a je úzce spjata s tou předchozí. Možná pro vás nebude překvapením, že názory na odpověď se značně liší. Zatímco v některých státech Ameriky je zásnubní prsten považován za jakousi zástavu, která má být v případě zrušení plánované svatby navrácena muži, legislativa jiných států říká, že se jedná o dar, který si žena může ponechat. Jelikož u nás není tato problematika právně upravena, je de facto pouze na vás, jak se k věci postavíte. Obecně lze však říci, že z pohledu ženy je vhodné nabídnout vrácení prstene zpět, a muž má naopak možnost prsten odmítnout. Pokud je prsten součástí rodinného dědictví, jeho vrácení je rozhodně na místě.
Ale přestaňme uvažovat takto negativně, protože rozchod před svatbou jistě nebude vaším případem. Jak je vidět výše, ačkoli nám tradice do jisté míry udávají směr, v dnešní době již není problém plavat proti proudu. Pokud nad kterýmkoli doporučením ohledně zásnubního prstenu uvedeném v tomto článku budete váhat, nebojte se obrátit na svého partnera. Však ne nadarmo pojmy zásnuby, svatba či manželství mají něco společného. Všechny symbolizují vás dva, závazek společné cesty životem a také společných rozhodnutí.