Jednoduché tipy a triky, jak vyčistit stříbro

Moje stříbrné šperky zčernaly! Co teď? Přemýšlíte, co se vlastně stalo? Pak vězte, že černání tohoto kovu je přirozeným procesem. Jedná se o oxidaci, již dokáže zpomalit správná péče a skladování. Začernání tvoří tenká zkorodovaná vrstva stříbra, která způsobuje nežádoucí tmavý povlak šperku. Jde o chemickou reakci na sloučeniny síry v atmosféře nebo na látky obsažené v lidském potu. V momentě, kdy vaše klenoty potáhne tenounká vrstva zoxidovaného stříbra, je třeba konat. Ptáte se, čím šperk vyčistit? Pak si s námi projděte pár vyzkoušených tipů a zvolte ten, který vám nejlépe vyhovuje.

Jak na čištění stříbra doma

Uvědomujeme si, že když šperk ztratí svůj půvab a lesk, toužíte po nápravě co nejdříve. Nemusíte mít vždy čas vyrazit za odborníkem. Už naše babičky si uměly samy poradit. S pár maličkostmi, které doma našly, dokázaly učiněné zázraky. Podívejte se na nejoblíbenější rady, které se dědí z generace na generaci. Zjistíte, že domácí čištění stříbra může být hračka.

Pokud toužíte po jednoduchém pravidle, jak vyčistit stříbro s kamínky, pak platí, že se musíte vyhýbat kyselým a zásaditým látkám, jako je ocet, pivo, citron a další.

Prášek na pečení nebo jedlá soda a alobal

Nekovovou misku vyloženou alobalem naplňte vodou ohřátou na zhruba 80 °C, již smíchejte s polévkovou lžící prášku na pečení nebo jedlé sody. Do roztoku vložte zašlý šperk, který pravidelně obracejte. Po 1–3 minutách jej opět vyjměte, opláchněte pod studenou vodou a do sucha vysušte měkkým hadříkem. Během lázně proběhne chemická reakce, která v několika chvilkách zkorodovanou vrstvu odstraní.

Čištění stříbrných šperků sodou nebo kypřicím práškem a alobalem pokládáme za nejefektivnější. Klenot se opět rozzáří, a to pomocí věcí, které máte běžně doma a které jsou za pár korun.

  • Drobné stříbrné náušnice s diamanty Linus
    Drobné stříbrné náušnice s diamanty Linus
  • Elegantní stříbrný náramek se zirkony Terrell
    Elegantní stříbrný náramek se zirkony Terrell
  • Stříbrné náušnice ve tvaru lístků s lab-grown diamanty Jooa
    Stříbrné náušnice ve tvaru lístků s lab-grown diamanty Jooa
  • Stříbrné náušnice s tmavě modrými safírovými srdíčky Ila
    Stříbrné náušnice s tmavě modrými safírovými srdíčky Ila
  • Náhrdelník ve tvaru holubice s diamanty Dove
    Náhrdelník ve tvaru holubice s diamanty Dove

Sůl a alobal

Do skleněné nebo porcelánové misky nalijte šálek vroucí vody a rozmíchejte v ní lžíci kuchyňské soli. Do roztoku vložte hliníkovou folii a na pár vteřin do něj ponořte stříbrný klenot. Až ho vyndáte, osušte ho hadříkem.

Tento způsob čištění šperků osloví především prakticky smýšlející ženy. Přestože používáte ty nejobyčejnější prostředky, výsledek vás příjemně překvapí. Na druhou stranu si dejte pozor, elektrochemická reakce totiž nesvědčí drahým kamenům, zirkonům a perlám.

Prostředek na mytí nádobí

Do teplé vody kápněte prostředek na mytí nádobí a ve vytvořených mýdlových bublinkách namočte kousek textilie. Klenot jemně otírejte. Když se vám zdá čistý, opláchněte jej ve studené vodě a vyleštěte speciální tkaninou. Takto lze udržovat i modely osazené kameny, jejichž okolí můžete vyčistit měkkým kartáčkem.

Jestliže šperk ztrácí lesk a nepozorujete u něj silnější korozi, vyzkoušejte uvedený postup. Při využití kartáčku však buďte velmi opatrní, abyste se vyvarovali poškrábání klenotu. Odměnou vám bude nablýskaný kousek.

Čištění šperků jarem
Stříbrné šperky vyčistíte pomocí několika docela obyčejných pomůcek
Jak vyčistit stříbro
Šperk vždy vyleštěte do sucha vhodným hadříkem

Prášek na pečení

Smíchejte tři díly prášku na pečení s jedním dílem vody. Navlhčete stříbrný přívěsek či náušnice a vzniklou pastu na ně aplikujte pomocí látky, která nepouští nitě. Textilii dle potřeby měňte, dokud šperk není čistý. Pak jej opláchněte a otřete do sucha.

Prostřednictvím této šetrné metody dosáhnete skvělých výsledků. Jen pozor na to, abyste opravdu vymyli všechnu čisticí kaši a ve špatně dostupných místech žádná nezůstala.

Citron a sůl

Do nádoby s horkou vodou vymačkejte citron a přisypte tři polévkové lžíce kuchyňské soli. Následně do koupele vložte klenot, který by však neměly zdobit drahokamy. Po pěti minutách jej vyjměte a vysušte měkkým hadříkem.

V tomto případě doporučujeme k osušení použít speciální tkaninu na čištění stříbra. Obyčejný kousek látky by vám i při vynaložení velké námahy nemusel přinést kýžené výsledky.

Coca cola

Napadlo by vás, že se lze pustit do čištění stříbra coca colou? Pak věřte v sílu bublinek a kyseliny fosforečné obsažených v nápoji. Nalijte trochu tekutiny do misky a šperk v ní nechte 10 minut namočený. Hadříkem jej zbavte nečistot, opláchněte a otřete.

Tento způsob nepokládáme za příliš účinný, efekt neodpovídá vynaloženému úsilí. U kousků ozdobených drahými kameny navíc hrozí jejich poškození zmíněnou kyselinou.

Čistič na okna

Na měkkou látku nastříkejte čisticí prostředek na okna a pusťte se do leštění.

Stříbru se vrátí jeho lesk, začernání se však nezbavíte. Tuto metodu využijte spíše k naleštění klenotu, ne však k čištění. Šetrná je rovněž k diamantům a rubínům, ne však k opálům, tyrkysům či perlám, jež odbarvuje.

Pivo

Nalijte do misky šálek piva (pozor, rozhodně se vyhněte tmavému ležáku) a na 5–10 minut do něj ponořte šperk. Po vyjmutí jej očistěte hadříkem.

Ačkoliv se pivo považuje za velmi účinné, podle nás oxidací způsobený odstín pouze zesvětlí. Původní vzhled klenotu nenavrátí. Navíc není vhodné na šperky s drahokamy.

Začernání šperků
Začernání šperků tvoří zkorodovaná vrstva stříbra na povrchu klenotu
Čištění stříbra
Správnou péčí dosáhnete dlouho lesklých a třpytivých šperků

Ocet

Šperk bez kamínků ponořte do misky s dostatečným množstvím octa a namočenou tkaninou ho omyjte. Samozřejmě nezapomeňte na oplach a vysušení.

I tuto metodu naše babičky hodně doporučovaly. Ač po použití octa patrně nějaký rozdíl spatříte, klenot zpět svoji původní podobu nezíská.

Vodka

Na pět minut vložte stříbrný šperk do šálku s vodkou. Pak ho vyjměte a hadříkem namočeným v alkoholu vydrhněte.

Lépe takto vyčistíte stříbrné prsteny, u řetízků a klenotů s nerovným povrchem se s vytouženými výsledky nesetkáte. Vodka je ale ideální u šperků zdobených diamanty a smaragdy, jež perfektně odmastí a rozzáří.

Tekutý prací prostředek

Do misky s horkou vodou nalijte šálek tekutého pracího prostředku a nechte působit na šperk celých pět minut. Po vyjmutí použijte k očištění měkkou látku.

Pěnivá lázeň připomíná reakci kypřicího prášku s vodou, proto účinkuje obdobně. Pomocí této metody se zbavíte pouze nejsilnějšího znečištění.

Zubní pasta a houbička na nádobí

Trošku zubní pasty velikosti hrášku vymáčkněte na houbičku a šperk jemně očistěte. Nezapomeňte opláchnout v teplé vodě a osušit. Rozhodně se však vyhněte pastám s abrazivními částicemi nebo bělicími účinky.

Zubní pasta zašlost částečně odstraní. Pro větší úspěch lze místo houbičky použít kartáček na zuby. Mějte však na paměti, že ten by mohl šperk poškrábat. Podle našeho názoru byste se měli rozhodnout pro jiný způsob údržby. Ačkoliv spousta zdrojů uvádí tuto metodu jako spolehlivou, zkušení klenotníci ji krajně nedoporučují.

Jak na čištění stříbra za pomocí profesionálních prostředků

Výše uvedené domácí výrobky nepovažujete za příliš bezpečné a důvěryhodné? Pak tedy vyzkoušejte některý z běžně dostupných prostředků na čištění zoxidovaného ušlechtilého kovu. Ukážeme vám, jak vyčistit stříbrné šperky pomocí určených produktů, jež jsou snadno k sehnání.

Speciální roztoky

Český trh dnes nabízí na údržbu zašlých šperků širokou škálu zpravidla tekutých čisticích prostředků, jež na tmavé skvrny fungují jako rozpouštědla. Speciální lázně dokáží spolehlivě odstranit šedivý povlak z povrchu klenotů, bohužel však negativně působí na drahé kameny. Znečištěný klenot vnořte na pár sekund do kapaliny, nejlépe zavěšený na niti. Pak ho rychle opláchněte.

Vždy se řiďte přiloženým návodem, abyste se nedočkali nemilého překvapení v podobě poničeného šperku. Speciální čisticí roztoky zakoupíte již za pár stovek.

Čisticí hadříky

Ve většině drogerií pořídíte speciální čisticí hadříky na stříbro. Textilní ubrousky bývají napuštěné čisticím prostředkem a zůstávají účinné, dokud je nenamočíte. Jejich použití je velice jednoduché, stačí šperky, a to i ty s drahokamy, jemně třít do vysokého lesku. Jejich cena se pohybuje v řádech stokorun.

Čistící hadřík na šperky
Čisticí hadříky na stříbro seženete téměř v každé drogerii
Čistící lázeň na šperky
Využít můžete i speciální čisticí roztoky od ověřených značek

Ultrazvukové čističky

Mezi moderními domácími způsoby čištění zčernalého stříbra musíme zmínit především ultrazvukové čističky. Ty pomocí nízkofrekvenční délky vytvářejí miliony malinkých bublinek, které proniknou i k nejhůře dostupným místům a šperk tak vyčistí.

Pro klenoty ozdobené kamínky nepředstavují nejvhodnější alternativu, neboť mohou drahokam z lůžka uvolnit a zvýšit tak riziko jeho ztráty. Neblaze působí i na porézní materiály (např. perly) a barevné přírodní kameny.

Při výběru ultrazvukové čističky se vyplatí porovnat více modelů a pečlivě si pročíst recenze uživatelů. Většinou se totiž jedná o větší investici.

Klenotnictví

Jestliže se nechcete pouštět do žádných domácích experimentů, vložte svoji důvěru do rukou zkušených zlatníků. Řada z nich vlastní přístroje, které zašlé stříbro dokonale vyčistí. Mnozí dokonce nabízejí opětovné porhodiování vašeho šperku. Tato úprava povrchu zabraňuje oxidaci a uchovává klenot déle třpytivý. Připravte se však na to, že si za podobné služby většinou připlatíte.

V Eppi poskytujeme na naše výrobky doživotní záruku. Ta zahrnuje mimo jiné i bezplatnou profesionální údržbu vašich Eppi šperků, poskytovanou jednou za rok. Chcete-li šperk vyčistit častěji, tuto službu provádíme za 300 Kč. Standardní doba zpracování je 2–4 týdny, za expresní příplatek je možné vyčištění do 5 pracovních dní (500 Kč) nebo na počkání (700 Kč). Pokud chcete některou službu využít, nejdřív nás kontaktujte.

  • Stříbrné cluster náušnice se salt and pepper diamanty Kerrie
    Stříbrné cluster náušnice se salt and pepper diamanty Kerrie
  • Stříbrný přívěsek ve tvaru psa s gravírem Labrador Retriever
    Stříbrný přívěsek ve tvaru psa s gravírem Labrador Retriever
  • Stříbrný něžný eternity prsten s lab-grown diamanty Talita
    Stříbrný něžný eternity prsten s lab-grown diamanty Talita
  • Stříbrné náušnice se smaragdy s výběrem velikosti Franci
    Stříbrné náušnice se smaragdy s výběrem velikosti Franci
  • Stříbrný přívěsek Malý princ s růží a gravírem
    Stříbrný přívěsek Malý princ s růží a gravírem
  • Stříbrný náramek se 2 písmenky podle vaší volby Annika
    Stříbrný náramek se 2 písmenky podle vaší volby Annika
  • Stříbrné visací náušnice s lab-grown diamanty Jonas
    Stříbrné visací náušnice s lab-grown diamanty Jonas
  • Přívěsek se slunečnicí Sunflower
    Přívěsek se slunečnicí Sunflower

Prohlédnout si stříbrné šperky

Pár tipů proti černání stříbra

Propagujete spíše prevenci než vymýšlení způsobů, jak minimalizovat vzniklé škody? Pak věnujte svým stříbrným šperkům dostatek pozornosti a řiďte se několika jednoduchými doporučeními.

  • Potřete stříbro trochou kondicionéru a otřete měkkým hadříkem. Materiál tak naleštíte a ochráníte.
  • Do šperkovnice nebo zásuvky, kde skladujete své šperky, vložte křídu. Pohlcuje totiž ze vzduchu vlhkost a brání pronikání sirných sloučenin do ušlechtilého kovu a tím i jeho černání.
  • Uchovávejte stříbrné klenoty v hedvábných či flanelových pytlíčcích, které skryjete v krabičce bez přístupu vzduchu.
  • Své šperky pravidelně čistěte. Snížíte tak riziko, že změní svoji barvu a ztratí lesk.
  • Vyhýbejte se bazénům se silně chlorovanou vodou a používání čisticích prostředků obsahujících amoniak nebo bělidlo. V takových případech vždy klenot odložte do krabičky.

Jak vidíte, způsobů, jak zbavit stříbrné šperky začernání, existují spousty. A to jsme vás seznámili pouze s nejběžnějšími metodami. Je jen na vás, pro kterou se rozhodnete. Kombinace čisticích prostředků se vyznačují různou účinností a některé mohou napáchat více škody než užitku, pokud nedodržíte správný postup. Neobávejte se proto nechat údržbu v rukou profesionálů. Z krásy svých oblíbených kousků z ušlechtilého kovu se tak budete moci těšit mnohem déle.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky