Jaký kov je nejvhodnější

Na výrobu kvalitních šperků se může použít mnoho různých materiálů. Je důležité vybírat z nich důkladně na základě zvláštních vlastností daného kovu, ale také je potřeba vzít v úvahu preference obdarovávané či obdarovávaného. Mezi nejčastější typy kovů používaných při výrobě klenotů patří zlato, stříbro a platina. Dnes se pomalu do módy dostávají i další méně tradiční kovy jako kupříkladu palladium, ale nejsou zdaleka tolik rozšířené a populární jako zmíněná trojice.

Zlato

Zlaté šperky jsou v klenotnictví stále číslo jedna. Je nejčastější volbou zejména proto, že je dostupné v různých cenových relacích a také ve více barvách. Ze zlata se vyrábí mnoho prstenů, včetně těch zásnubních, snubních a koktejlových a velké procento náušnic, přívěsků, náhrdelníků, náramků nebo třeba manžetových knoflíčků. Investiční zlato se navíc může stát velmi dobrým způsobem, jak uložit peníze.

Podrobnější informace o zlatě naleznete v našem článku Zlato: poznejte krále kovů.

Proč právě zlato?

Už od počátku věků si lidé zlato cenili pro jeho přirozenou krásu a zářivost, a proto pro mnoho kultur reprezentovalo slunce. Dnes si ho obvykle vybírají pro jeho kvalitu a tvrdost. Jde o kov vhodný ke každodennímu nošení, proto i prsteny byly v minulosti převážně zlaté, ačkoli dnes již máme nové trendy. Zlato je nejčastěji používaným a kupovaným kovem, má mnoho podob a barev. Jeho vysoká hodnota je všeobecně známá. Před koupí zlatého šperku určitě vezměte v úvahu:

  • výdrž kovu při každodenním nošení
  • různé počty karátů zlatého kovu
  • různé barvy zlata

Kolik karátů?

Karáty vyjadřují podíl zlata v kovu. Čím vyšší počet karátů, tím nižší obsah nezlatých příměsí a tím hodnotnější kov.

Pozor! Nejen u investičního zlata si nepleťte karáty! V karátech vyjadřujeme také váhu diamantů a drahokamů, ale karáty používané k vyjádření váhy drahých kamenů jsou zcela jiné než karáty používané při určování zlata. Pro zlato se používá značka "kt", která označuje podíl zlata v kovu (celek se dělí na 24 dílů). Pro drahokamy se používá značka "ct", která označuje jejich váhu (přibližně 1 ct = 0,2 g).

Ryzí zlato má plný počet karátů (tedy 24 kt), ale je příliš měkké na to, abychom ho běžně nosili jako šperk. Proto k němu musíme přimíchávat jiné slitiny. Zlato nejčastěji známe jako:

  • 9kt zlato 375/1000 – nejlevnější forma zlata s 37,5 % ryzího zlata, šperky z tohoto kovu je o něco těžší ohnout, zároveň jsou však pružnější než kovy ve šperkařství s vyšším obsahem zlata; v České republice se šperky z 9kt zlata nemohou prodávat
  • 14kt zlato 585/1000 – obsah zlata tvoří 58,5 %, jedná se o nejčastější, „klasickou“ formu ušlechtilého kovu, která je ideální volbou v poměru ceny a kvality
  • 18kt zlato 750/1000 – punc zlata 18k obsahuje 75 % ryzího zlata, je ideální pro náročné a má fantastickou barvu

Můžeme se setkat také s 22kt a 24kt zlatem. Na evropském trhu se šperky s tímto počtem karátů příliš nevyskytují, ale těší se velké oblibě v Indii, na Arabském poloostrově, v jihozápádní Asii apod. Mohou být nejen skvělou a hodnotnou ozdobou, ale také typem investičního zlata. Ve Spojených státech amerických se kvůli zavedené klenotnické tradici používá zlato s 10 kt, které má velmi blízko k tomu 9kt.

Jakou barvu zlata zvolit?

Nejpopulárnější variantou zlata je žluté zlato, kterému v poslední době výrazně konkuruje zlato bílé, a třetici doplňuje zlato růžové barvy. Může se stát, že při hledání šperků narazíte i na jiné barvy zlata, ale tyto tři jsou nejrozšířenější a nejčastěji používané. Mnoho šperků se také vyrábí z kombinace různých barev zlata – o těchto špercích pak říkáme, že jsou vyrobeny z dvou-, tří- nebo vícebarevného zlata.

Co se týče zásnubních prstenů, u našich klientů jednoznačně vedou ty z bílého zlata.

Karátové vlastnosti zlata platí stejně pro všechny jeho barvy – 18kt bílé zlato bude obsahovat 75 % čistého zlata, stejně jako například 18kt zlato žluté barvy. Rozdíl mezi jednotlivými barvami zlata je v tom, co se k čistému zlatu přimíchá jako příměs. Na této příměsi pak závisí i mnohé vlastnosti výsledného kovu.

Žluté zlato

Žlutá variace zlata se vyrábí přimícháním různých kovů, většinou mědi či zinku, které zaručují, že barva časem nezajde. Nádherně dokáže podtrhnout majestátnost smaragdů a rubínů i dalších zeleně a červeně zbarvených kamenů.

  • Zlaté náušnice se smaragdovými slzami Reata
    Zlaté náušnice se smaragdovými slzami Reata
  • Zásnubní prsten s diamantem Delzi
    Zásnubní prsten s diamantem Delzi
  • Zlatý přívěsek s oválným rubínem a diamanty Tamatha
    Zlatý přívěsek s oválným rubínem a diamanty Tamatha

Růžové zlato

Tento kov se vyrábí převážně přimícháním mědi, která dodává šperku načervenalý nádech, a tato barva se také časem neztratí. Tradiční růžové zlato obsahuje 75 % zlata, 22,25 % mědi a 2,75 % stříbra, kdežto tzv. „červené zlato“ tvoří 75 % zlata a 25 % mědi a má výraznější narudlý odstín – růžové zlato tedy barevně variuje podle složení. Tomuto odstínu kovu sluší stejně zbarvené drahokamy jako morganit, zároveň však lze experimentovat i se zelenými nebo modrými diamanty, jež v této kombinaci krásně vyniknou. V poslední době u našich klientů ale vede kombinace tohoto kovu s bílými drahokamy.

  • Zlatý zásnubní prsten s morganitem Mahiya
    Zlatý zásnubní prsten s morganitem Mahiya
  • Přívěsek matka a dítě s londýnským topazem a diamantem Ella
    Přívěsek matka a dítě s londýnským topazem a diamantem Ella
  • Zlatý náramek se znamením a safírem Býk
    Zlatý náramek se znamením a safírem Býk
  • Diamantové kruhové náušnice Yvon
    Diamantové kruhové náušnice Yvon

Bílé zlato

Zlato v bílém odstínu se vyrábí smícháním čistého zlata a bílých kovů jako například stříbra nebo palladia. Do složení bílého zlata se v některých zemích přidává i nikl, ten je však ve většině států zakázán. Šperky z bílého zlata se běžně potahují rhodiem, které dodává zlatu tvrdší povrch a ještě bělejší nádech; pokud chcete svému šperku z bílého zlata vrátit jeho jiskru, můžete jej po roce nošení nechat opět potáhnout rhodiem. Bílé zlato působí neutrálně, proto nepotlačí barvu žádného drahého kamene, přesto nejzajímavěji vypadá s modrými odrůdami topazů, safírů a s akvamaríny. Bílé zlato je také velmi oblíbený materiál pro snubní prsteny.

  • Zlaté náušnice s akvamaríny a diamanty Azura
    Zlaté náušnice s akvamaríny a diamanty Azura
  • Zlatý minimalistický náramek Bar
    Zlatý minimalistický náramek Bar
  • Komfortní snubní prsteny ze zlata Ygyn
    Komfortní snubní prsteny ze zlata Ygyn
  • Zlatý přívěsek s cushion opálem Rafyna
    Zlatý přívěsek s cushion opálem Rafyna

Barevné rozdíly v rámci téže barevné skupiny zlata můžeme pozorovat u šperků obsahujících rozdílné množství karátů. Zde jsou typy zlata podle jejich počtu:

  • 18kt 750/1000 žluté zlato bude žlutější než 14kt 585/1000 žluté zlato, protože obsahuje větší podíl ryzího zlata a menší podíl příměsí, proto se mnozí při výběru žlutého zlata rozhodnou pro variantu s puncem zlata 18kt 750/1000, a to zejména při volbě zásnubních a snubních prstenů
  • 14kt 585/1000 růžové zlato bude mít tmavší odstín červené než 18kt 750/1000 růžové zlato, protože jeho složení má vyšší podíl mědi a jiných příměsí
  • 14kt 585/1000 bílé zlato a to 18kt 750/1000 jsou většinou zhruba stejné barvy (vzhledem k potažení rhodiem)

Pro koho je zlato ideální volbou?

Vzhledem k tomu, že zlato se nabízí v chladných i teplých odstínech, je nutno pojednat o každém typu zlata zvlášť. Klasické žluté zlato si vyberou tradiční ženy: vždyť první barva, která nás při zmínce o zlatě napadne, je žlutá. Výrazné a osobité dámy, jisté si samy sebou, se tak nemusí bát nepřehlédnutelného třpytu žlutého zlata. Tento typ drahého kovu navíc sluší jarním a podzimním typům, jejichž světlou až nazlátlou pleť dokáže podtrhnout. Blondýnkám a všem, které se pyšní vlasy kaštanovými či s nádechem do zrzava, polichotí měkká záře růžového zlata. Po něm sáhnou romantické duše a jemné a křehké víly, jež rády sní a mají bohatou fantazii. Chladivé bílé zlato rozzáří letní a zimní typy, nádherně vynikne na bledé pleti s nádechem do růžova a zaujme všechny ženy, které touží po decentním, snadno kombinovatelném šperku vysoké kvality. Bílé zlato je určeno úspěšným ženám v mužském světě, které nechtějí ztratit svoji ženskost.

  • Zlatý přívěsek se znamením a rubínem Beran
    Zlatý přívěsek se znamením a rubínem Beran
  • Zlatý prsten s rubínem a diamanty Tubiah
    Zlatý prsten s rubínem a diamanty Tubiah
  • Náušnice s motivem nekonečna Infinity
    Náušnice s motivem nekonečna Infinity

Jak poznat mosaz od zlata?

Rozeznat mosaz od zlata nemusí být bez lupy a předchozích zkušeností vůbec jednoduché. Dobře vyleštěná mosaz se totiž velmi podobá zlatu s 18kt puncem, protože je více žluté. Pakliže si tedy nejste jistí, zda se vám někdo nepokouší prodat napodobeninu, vezměte si zvětšovací sklo a podívejte se, zda má šperk státní punc, který zaručuje jeho pravost. Padělatelé se často snaží vytvořit vizuální napodobeninu, která je ale rozpoznatelná, protože ji nelze přečíst. Nenechte se ošálit ani tím, že šperk byl zakoupen v zahraničí či že jsou ryzostní značky jen špatně naražené.

Platina

Platina je nejvzácnější a nejdražší z ušlechtilých kovů. Její nepřekonatelná pevnost a odolnost z ní činí velice vyhledávaný šperkařský materiál. Vzhledem k jejím vlastnostem a luxusnímu a elegantnímu vzhledu se dostává do centra pozornosti širší klientely. I naši klienti postupně objevují kouzlo a odolnost platiny, proto se například pro platinový prsten rozhodnou často ještě raději než např. pro ten z 18k 750/1000 bílého zlata.

Podrobnější informace o zlatě naleznete v našem článku Luxusní platina: nejvzácnější kov na zemi.

Proč právě platina?

Platina je extrémně odolná vůči každodennímu nošení a je přirozeně bílá, takže nepotřebuje vybělování rhodiem jako bílé zlato. Ač ji lze objevit v různých předmětech starých téměř 3 000 let, jde o kov, který se začal ve velkém používat teprve před pár lety. K hlavním důvodům se řadí především vysoká teplota tání (u platiny je to kolem 1700 °C, zatímco u zlata je pouze kolem 1200 °C) a neuvěřitelná odolnost vůči korozi. Používá se zejména na výrobu platinových prstenů, a to hlavně snubních a zásnubních. Jiné typy šperků se z platiny nevyrábějí v takovém měřítku jako ze zlata. U nás však najdete zastoupení šperků v tomto materiálu jak u prstenů, tak i u náušnic a přívěsků. Platina symbolizuje sofistikovanost a je známá zejména ve vyšší společnosti.

  • platina je ceněná – patří k nejvzácnějším a nejryzejším ušlechtilým kovům na zemi
  • platina je pevná – platina je odolná vůči prasknutí
  • platina je ryzí – ve šperkařském průmyslu její slitiny obsahují 95 % čistého kovu, kdežto zlaté slitiny mívají pouze kolem 75 % nebo 58 % zlata; rovněž je hypoalergenní a nekoroduje
  • platina je vzácná – na získání jediné unce platiny se musí vytěžit 10 tun rudy (u zlata to jsou pouze 3 tuny)
  • platina je přirozeně lesklá – její bohatý bílý lesk dokonale doplňuje diamanty a drahokamy a neutrální barva prohlubuje brilanci a hloubku kamene
  • platina je módní – platinu dnes lidé vyhledávajíc stále více, protože je láká svojí krásou a elegancí, ale i budoucí návratností

Ryzí platina?

Platina se zpravidla ve špercích nevyskytuje zcela ryzí, ale obsahuje různě vysoké procento příměsí. Aby bylo možné označit klenot jako platinový, musí obsahovat alespoň 95 % tohoto ušlechtilého kovu – zbytek tvoří ruthenium, které zvyšuje tvrdost kovu. Platinové šperky nesou označení 950/1000. Z tohoto materiálu jsou vyrobeny všechny naše platinové šperky. Kromě toho existují i platinové slitiny, v nichž už je drahého kovu méně – obvykle populární bývá i kombinace 90 % platiny a 10 % irridia. Na trhu se objevují i slitiny s nižším množstvím platiny.

Platina vs. zlato

Platina je bílý kov na první pohled podobný bílému zlatu. Na rozdíl od zlata se však ve špercích používá v téměř ryzí (950/1000) formě. Na druhou stranu je o něco těžší. Pokud si tedy koupíte platinový prsten, určitě bude těžší než například 18kt 750/1000 zlatý prsten stejných rozměrů. Při nošení to ale není vůbec cítit. Platina je také výrazně dražší než zlato. Platinový prsten bude mít zhruba dvojnásobnou cenu než stejný prsten z 18kt 750/1000 zlata, pakliže tedy chcete ušetřit například na své svatbě, místo platinových snubních prstenů raději vybírejte snubní prsteny z bílého zlata.

Pro koho je platina ideální volbou?

Luxusní kov králů lichotí svou barvou opět spíše chladným typům pleti: světlé pokožce s narůžovělým nádechem, sněhurkovsky bledé pleti či té s olivovým podtónem. Platinové šperky jsou primárně určeny ženám, které vyhledávají tu nejvyšší kvalitu. Stříbrošedému ušlechtilému kovu podlehnou silné a výrazné osobnosti, jimž jejich outfit stačí podtrhnout přepychovým decentním doplňkem a které nemusí hledat okázalost, aby potvrdily svoji cenu a vkus. Platina je odolná, nezlomná a vytrvalá a taková bývá i její nositelka.

  • Decentní náušnice s 0.22ct diamanty Fox
    Decentní náušnice s 0.22ct diamanty Fox
  • Oválné platinové manžetové knoflíčky s černými diamanty Obert
    Oválné platinové manžetové knoflíčky s černými diamanty Obert
  • Minimalistický přívěsek s diamantem Tilda
    Minimalistický přívěsek s diamantem Tilda

Stříbro

Stříbro se stejně jako zlato používá na výrobu šperků už od nepaměti. Bílošedý kov je výrazně levnější než zlato a platina. Je však také o něco měkčí a poddajnější. Často se používá k výrobě přívěsků, náušnic, náhrdelníků, náramků a prstenů na běžné nošení. Nemělo by se dlouhodobě nosit každý den, proto se obvykle nedoporučuje jako vhodný kov pro snubní a zásnubní prsteny. Stříbro navíc také oxiduje, tedy černá působením sirných par a sirovodíku ve znečištěném ovzduší, někdy k zčernání vede i příliš kyselé pH pokožky. Na druhé straně se ale dá jednoduše vyčistit prostředky na čištění stříbra nebo hadříky napuštěnými speciální tekutinou.

Stříbro se proto zpravidla potahuje tenkou vrstvou rhodia, která zvyšuje jeho odolnost vůči okolním vlivům a brání tak jeho oxidaci a poškrábání. Vzhledem k tomu, že se kov během nošení odírá a vrstvička se ztenčuje, je třeba nechat stříbrné šperky v pravidelných intervalech znovu u klenotníka potáhnout.

Podrobnější informace o zlatě naleznete v našem článku Stříbro: dopřejte si luxus za rozumnou cenu.

Všechny stříbrné šperky, které najdete v naší nabídce, jsou porhodiované, abychom mohli zaručit co nejvyšší kvalitu. Pokud u nás takový šperk zakoupíte a vrstva rhodia se začne časem ztenčovat, rádi vám ji v rámci naší doživotní záruky bezplatně obnovíme. Stačí, když nám šperk zašlete nebo přinesete.

Proč právě stříbro?

Stříbro je levný a přitom kvalitní kov, který se výborně hodí jako dárek k malým příležitostem a pro radost či vyznání lásky. Nejlákavější je na něm poměr ceny a kvality. Stříbro také výborně vypadá, jeho barva je příjemná a jemná a z dálky si ho lze snadno splést s mnohem dražšími kovy. V souboji s platinou nebo bílým zlatem by však neobstálo.

  • stříbro je lesklé
  • stříbro se dobře kombinuje s formálními i volnočasovými outfity
  • stříbro lichotí všem tónům pleti
  • stříbro je cenově dostupné

Co je to ryzost?

Ryzost uvádí a garantuje výrobce, případně ji určuje pečlivá chemická analýza puncovního úřadu či spektrální rozbor. Ryzost neboli také čistota stříbra uvádí, kolik ryzího stříbra je v určitém kovu obsaženo. Nejčastější je ryzost stříbra 925 a v této podobě ušlechtilý kov využívají zlatníci při výrobě šperků. Uvedené číslo znamená, že vše označené puncovním číslem 925 je z 92,5 % ryzí.

Ryzost stříbra se udává v tisícinách nebo jako promile, např. 0,925, Ag925 nebo 925/1000. Váha stříbra se zapisuje a sleduje se na setiny gramu, např. 236,58 g. V praxi se ale počítá s celými gramy.

Jaký typ stříbra?

Ryzí stříbro je velmi měkké a jako takové i snadno poškoditelné. Proto se často mísí s dalšími kovy, které zlepšují jeho vlastnosti – především tvrdost. Do bílošedého drahého kovu se zpravidla přidává měď a na základě poměru stříbra a mědi se určuje ryzost kovu. Šperk následně nese puncovní značku, jež číselně vyjadřuje kvalitu stříbra.

Vedle nejčastěji se vyskytujících punců 925 a 999 se objevuje i stříbro s puncem 900, které se dříve používalo na výrobu klenotů. Číslo 800 označuje stříbro na předměty denní potřeby (například příbory).

Mezi nejobvyklejší typy stříbra patří:

  • ryzí stříbro (fine silver): jeho ryzost se pohybuje na úrovni .999 a je výjimečně lesklé. Na výrobu pravidelně nošených šperků se nehodí, protože je měkké a snadno se ohýbá. Využívá se spíš jako investiční stříbro a na výrobu pamětních mincí a medailí. Ryzostí stříbra Ag 999 se označují stříbrné cihly, které jsou určeny pro nákup a výkup
  • sterlingové stříbro (sterling silver): co je sterlingové stříbro? Slitina kovu, která obsahuje 92,5 % ryzího stříbra a 7,5 % příměsi. Nejčastěji přidávaná měď vytváří lehké zakalení a občas červenou nebo purpurovou patinu. Korozi stříbra způsobuje ve vzduchu přítomný sirovodík, proto by se nenošené šperk měly vždy bezpečně uložit do krabičky nebo šperkovnice. Bez ohledu na to se sterlingové stříbro používá ve šperkařství na výrobů prstýnků, náhrdelníků, náušnic a náramků, které lze běžně nosit, aniž by došlo k jejich výraznému poškození. Puncovní značka 925 je velice známá. Z tohoto typu stříbra jsou vyrobeny všechny šperky, které najdete v naší nabídce
  • niklové stříbro (nickel silver): není vlastně vůbec stříbro. Pod tímto názvem se skrývá slitina mědi, niklu a zinku. Někdy se mu také říká německé stříbro (German silver)
  • niello (niello): černá slitina stříbra, mědi a olova se používá na smaltování šperků. Málokdy je z ní klenot celý vyroben
  • elektrum (electrum): slitina stříbra a zlata se stopovým množstvím dalších prvků se nachází v přírodě, a proto v ní poměr drahých kovů značně variuje. Ve starověkém Egyptě bylo velice oblíbené na výrobu šperků

Vedle šperků ze stříbra a stříbrných slitin existuje i bižuterie z neušlechtilých kovů (nejčastěji mosazi), která se upravuje postříbřením (silver plate), což je tenká vrstvička ryzího stříbra natažená na šperk z obyčejného materiálu. Takový kousek je velmi levný, ale vrstva stříbra se rychle ošoupe.

Jak poznat bílé zlato od stříbra nebo platiny

Jak již bylo několikrát zmíněno, stříbro je na rozdíl od platiny a bílého zlata mnohem dostupnější. Cenový rozdíl se pohybuje v tisících. Přesto má stejně krásnou bílošedou barvu a výjimečný lesk. To, zda se jedná o stříbro, nebo bílé zlato rovněž poznáte tak, že stříbrný šperk je lehčí než zlatý nebo platinový.

Pro koho je stříbro ideální volbou?

Bělostná šeď stříbra sluší zimním a letním typům s tmavě modrýma či hnědýma očima a havraními, sytě hnědými nebo naopak popelavými vlasy. Sáhnou po něm spíš mladší dívky, které rády plní svoje šperkovnice různými typy šperků a které si přejí každý den vypadat jinak. Stříbrné klenoty si zamilují všechny ženy, které náušnice, náramky, náhrdelníky i prstýnky rády střídají. Stříbrné šperky osloví hravé a zábavné osobnosti se smyslem pro humor a touhou po dobrodružství.

Proč zvolit zlacený stříbrný šperk?

Především z finančních důvodů. Pokud kupujícím vyhovuje cena stříbrného šperku, ale touží po kousku jiné barvy, jistě jejich očekávání naplní klenot ze stříbra potažený tenkou vrstvou žlutého nebo růžového zlata. Účelem zlacení je mimo jiné nejen snaha docílit dekorativně a luxusně vypadajícího povrchu, ale také získání povrchu, jenž lépe vzdoruje korozi a povětrnostním podmínkám. Již od antiky se zlatí kultovní a ozdobné předměty.

  • pozlacený šperk je levnější než zlatý
  • pozlacený šperk může mít buď barvu žlutého, nebo růžového zlata
  • pozlacený šperk je hypoalergenní a odolnější vůči korozi

Dnes k nejběžnějším technikám patří galvanické zlacení, kdy se předmět zavěsí do zlaticí lázně a průchodem proudu se na něm nechá usadit vrstvička zlata, která může mít libovolnou tloušťku.

  • Pozlacený stříbrný přívěsek z kolekce #ZaNormalniHolky s gravírem I shine
    Pozlacený stříbrný přívěsek z kolekce #ZaNormalniHolky s gravírem I shine
  • Stříbrný pozlacený eternity prsten s rubíny a zirkony Anise
    Stříbrný pozlacený eternity prsten s rubíny a zirkony Anise

Rhodium

Rhodium patří mezi drahé kovy a příbuzné platiny. Není zrovna staré, objeveno bylo až na počátku 19. století a svůj název získalo podle růžově zbarvených sloučenin, které tvoří (rhodon = řecky růže). V přírodě se vyskytuje zpravidla ryzí a ve společnosti dalších ušlechtilých kovů, například platiny (Ural) nebo zlata (Jižní Amerika).

Proč právě rhodium?

Rhodium je zcela bílý platinový kov, který se využívá k potažení šperků ze stříbra nebo bílého zlata k vylepšení jejich vlastností. Rhodiování, které je dražší než zlacení, zvyšuje tvrdost a odolnost klenotů a chrání je před korozí. Šperky potažené tímto drahým kovem:

  • vynikají svým leskem
  • méně se opotřebovávají běžným nošením
  • pomaleji stárnou
  • jsou hypoalergenní

Stříbrné a zlaté šperky potažené rhodiem jsou na první pohled k nerozeznání od těch takto neupravených. Rozdíl je viditelný až po pár měsících nošení. Rhodiovaný šperk je třeba si nechat pravidelně každé 2–3 roky zkontrolovat a znovu potáhnout tenkou vrstvou kovu. Šperky čistě z rhodia se nevyrábějí.

Zkontrolujte si punc – z čeho je můj šperk?

Punc je úřední označení výrobků vyrobených z drahých kovů. U zlata punc vyjadřuje pouze počet karátů, nikoli však jeho barvu. 18kt prsten z bílého zlata bude proto mít stejnou puncovní značku jako prsten z 18kt žlutého zlata. Puncovní úřad má za úkol podrobně prozkoumat vše vyrobené ze zlata, stříbra či platiny, a tyto předměty pak musí být i patřičně označeny. Existuje malá skupina produktů, které punc nemusí mít, například zlaté mince, šperky s obsahem méně než 0,5 g zlata nebo méně než 0,3 g stříbra.

Zlato bez puncu poznáte tak, že mu chybí vyražený počet karátů. Tento šperk pak pravděpodobně nebude kvalitní. Pro jistotu jej však můžete zanést k odborníkovi, který ryzost kovu zjistí.

Staré puncovní značky zlata

Podle puncovního zákona a jeho novely jsou na špercích platné všechny staré puncovní značky zlata i jiných kovů, které kdy na našem území v historii platily a nevyjadřují nižší ryzost než 580/000. Platí tedy staré puncovní značky rakousko-uherské, československé, protektorátní i značky Slovenského Štátu. Neplatí ale puncy, které byly během 2. světové války zavedeny na československém území obsazeném cizími státy – značky rakouské, polské a maďarské. To reprezentuje téměř 100 platných punců.

Podívejte se, jakým puncem se označují šperky u nás.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky