Průvodce světem svatebních písní
Co by to bylo za pořádnou oslavu manželství, kdyby při ní nehrála hudba? Muzika prostě ke každé správné párty patří. A nejenom k tanci a dovádění. Hudba má kouzelnou moc, kterou dokáže skvěle podpořit svatební atmosféru, umí povolit stavidla slzám dojetí nebo naopak uklidnit nervózní novomanžele. Co všechno se skrývá za položkou “hudba” ve svatebním plánovači?
Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou
Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.
Živá nebo reprodukovaná?
Tohle je základní otázka, od které se pravděpodobně bude odvíjet všechno ostatní. Reprodukovanou hudbu můžete pouštět vy, vybraný kamarád nebo profesionální DJ. Živou hudbu pak obstará domluvený zpěvák, kapela nebo (pokud tomu charakter veselky odpovídá) folklórní soubor. Pokud chystáte svatbu v kostele, pravděpodobně vaše kroky k oltáři doprovodí kostelní sbor zvaný schola. A jak tedy vybrat vhodný hudební doprovod?
Vše má své plusy a mínusy
Každá varianta má dvě strany mince. A když už jsme u těch peněz, právě cena bude pravděpodobně prvním rozcestníkem. Živá hudba je obvykle dražší než hudba reprodukovaná. Cena produkce se pohybuje přibližně mezi 500 až 2 000 korunami za hodinu hraní. Záleží však na velikosti kapely (čím více členů, tím bývá dražší), její známosti, kvalitě a taky jak daleko bude muset za vámi cestovat. Reprodukovaná hudba, jestliže si ji budete zajišťovat svépomocí, vás nebude stát téměř nic, vyžaduje pouze zajištění si aparatury. Pokud byste rádi, aby váš den ozvučil DJ, připravte si průměrně od 6 000 do 10 000 korun, což je cena za celou akci. Opět platí, že pokud si vyberete DJe, který není místní, je potřeba k této ceně připočítat také jeho dopravu.
Dalším faktorem, který zasahuje do výběru hudby, je styl svatby a místo, kde se veselka odehrává. Zatímco malé tajné svatbě bude pravděpodobně stačit přehrávač, velká svatba bude vyžadovat trochu více. K obřadu na zámku se skvěle hodí třeba smyčcové těleso, venkovní přírodní svatba snese i uvolněnější tóny, které mohou znít z reproduktoru nebo je může zpívat a cappella sbor. Případně můžete všechny možnosti libovolně kombinovat. Tedy při obřadu vám může zpívat malý sbor, večerní zábavu pak rozjede DJ. V neposlední řadě zohledněte při výběru také velikost prostoru, kde se bude svatební veselí odehrávat. Živá hudba totiž zabere více místa než třeba diskžokej.
A teď si to shrňme. Určitými negativy živé hudby může být její vyšší cena, požadavek na větší prostor, nutnost přestávek a relativně omezený repertoár. Atmosféra, kterou však na svatbě dokáže kvalitní kapela vytvořit, je nezapomenutelná. Pozitivem také je, že se dokáže dobře přizpůsobit a reagovat na náladu svatebčanů. DJ je oproti kapele levnější záležitost, stačí mu malé místo v koutku, pustí vám cokoliv a dokáže hrát, dokud se budete bavit. Ti zkušenější také mohou převzít roli moderátora a mohou vám pomoci moderovat svatební den a večerní zábavu. Další nespornou výhodou obou variant je, že se dále nemusíte o nic starat. Jak kapela, tak DJ má vlastní aparaturu, většina vlastní také párty osvětlení, což vám usnadní práci při dekorování. Obě možnosti je však potřeba promyslet poměrně brzy, protože rezervovat si dobrou kapelu či DJe je nutné alespoň 6 měsíců předem. U těch vyhlášenějších počítejte klidně i s 12 měsíci.
Pokud si nestihnete muzikanty včas zamluvit nebo plánujete malou svatbu, stále si můžete vystačit svépomocí. Obstarejte si aparaturu a sestavte si několik playlistů (skladby taneční, pomalé, české, ke svatebním hrám apod.). A pokud můžeme radit, domluvte si kamaráda, který tuhle práci obstará. Ať si můžete svůj velký den užívat naplno a nemusíte se starat o přepínání písniček.
A ještě trocha legislativy
Možná vás napadlo, že každá větší událost, na které vyhrává hudba, musí platit tzv. licenční poplatky. Máme pro vás dobrou zprávu! Svatba není veřejná produkce, i když se odehrává na veřejném prostranství. Netřeba tedy licence od OSA.
Zařídit hudbu na svatbu však není pouze o rezervování kapely nebo DJe. Ruku v ruce s tímto jde také potřeba sestavit seznamy písniček pro konkrétní body dne, aby muzikanti věděli, co a kdy si přejete zahrát. Kdy a jaká hudba se bude hodit nejvíce?
S hudbou od rána do večera
Do svatebního rána se budí budoucí novomanželé většinou s motýlky v břiše. Není divu, události následujících hodin znamenají vykročení vstříc novému životu. Předtím, než se do tohoto rána probudíte, nachystejte si třeba do telefonu seznam písniček, o kterých víte, že vás dobře naladí a zaženou i případné chmury. Známé a optimistické tóny vám pomohou protančit svatebními přípravami s úsměvem na rtech.
Ať už ten životní krok uděláte v kostele nebo obřadní síni, určitě by u toho nemělo být ticho. Nevěsta kráčející k oltáři za doprovodu nějaké citlivě vybrané písničky chytí za srdce snad každého svatebčana. První manželský polibek při oblíbené skladbě je zážitek, který si budete pamatovat celý život. Ke společným již manželským krokům zvolte opět optimistickou hudbu, ať je chůze vaším společným životem ve stejném duchu.
A jaké skladby nejčastěji znějí u oltáře?
Církevní sňatek má určitá pravidla, která se vztahují mimo jiné i na hudbu. Hodně také záleží na schole, která vám bude hudební doprovod zajišťovat. V kostele ale pravděpodobně uslyšíte tyto skladby:
- A. Michna – Nebeští kavalérové
- M. A. Charpentier – Te Deum Prelude
- G. F. Händel – Hallelujah
Pravidla pro hudbu v obřadní síni už nejsou tolik striktní. Proto si můžete dovolit i mnohem odvážnější muziku:
- J. Lennon – Imagine
- A. Bocelli – Con Te Partirò
- L. Cohen – Hallelujah · Yiruma – Rivers Flows in You
Venkovní obřad bývá naopak velmi uvolněný. Pokud vás čeká veselka pod širým nebem, můžete využít třeba písně jako:
- Coldplay – Magic
- Israel Kamakawiwo’ole – Somewhere over the Rainbow
- Love Actually – All You Need Is Love
- Christina Perri – A Thousand Years
A napříč všemi styly, od letní po zimní svatbu, od boho po zámeckou veselku pak mnoho párů stále vyhledává nestárnoucí klasiku – Svatební pochodyod Richarda Wagnera a Felixe M. Bartholdyho.
Po obřadu se většinou svatebčané přesouvají ke společnému slavnostnímu obědu. Aby nenastaly nepříjemné chvilky ticha, kdy všichni hosté žvýkají svá sousta, nezapomeňte na vkusnou hudební kulisu. Vůbec se nemusíte bát klasické hudby. Pokud však nejste její fanoušci, nechte z reproduktorů znít spíše melodie bez textů.
Hudba se vám může hodit také v případě focení. Obzvlášť pokud se před objektivem moc necítíte. Vyberte s vaší drahou polovičkou skladby, u kterých se dokážete uvolnit nebo dokonce odvázat. V tom případě máte originální svatební fotky zaručeny!
Večer pak přichází hudební třešnička na dortu. Večerní zábava a první manželský tanec. K tanečnímu sólu mladých manželů se ještě dostaneme, ale teď si pojďme říct, co musí zaznít snad na každé svatební zábavě. Jsou to „pecky“, které roztančí a rozezpívají většinu, ne-li všechny svatebčany:
- P. Janů – Už nejsem volná
- P. Nagy – Jsme svoji
- K. Černoch – Láska prý
- P. Rezek – Jsi
Určitě se také nebojte lidových písní. Byť nad nimi normálně většina z nás ohrnuje nos, v rozprouděné zábavě si rádi všichni společně zazpíváme, třeba:
- Vysoký jalovec
- Nedaleko od Trenčína
- Nepij Jano, nepij vodu
- Ešče som sa neoženil
- Rež, rež, rež
- Macejko, Macejko
- Když jsem šel z Hradišťa
Za výběr lidových písní budou vděčné určitě také starší generace svatebčanů. A pokud je vaše svatba mezinárodní a budou pozváni také zahraniční hosté, pamatujte také na ně a playlist tomu uzpůsobte.
Svatební tanec
Svatební tanec novomanželů je tradice, která obvykle otevírá večerní zábavu. Jeho kořeny sahají pravděpodobně do Anglie. Zde totiž tradičně královna zahajovala bál společným tancem se svým manželem. A až vás obestoupí hlouček hostů, určitě si budete připadat jako král s královnou i vy.
Nejvhodnější hudba na novomanželský tanec
Je ta, na kterou se dá tancovat v páru. Pro mnoho dvojic to bývá většinou zamilovaný „ploužák“ nebo skladba, která má pro dvojici speciální význam. Tato hudba se hodí hlavně tehdy, pokud nejste nijak extra pohybově nadaní a tanec vám nic moc neříká. Pokud se při tancování cítíte jako ryba ve vodě, rozhodně se nebojte s partnerem či partnerkou vystřihnout parádní waltz nebo valčík. A jestli ve vás dřímá bavičský duch, můžete se postarat o nezapomenutelný zážitek sobě a svým hostům, když si spolu nacvičíte vtipnou taneční kreaci. Většinou se jedná o vybraný sestřih známých písniček, na které můžete vtipnými gesty nebo známými choreografiemi reagovat. Inspirace na internetu najdete určitě spoustu. Než se však váš obývák promění v taneční sál, mějte na paměti, s jakým prostorem budete nakládat na místě oslavy a vezměte v potaz také oblečení, které budete mít jako nevěsta a ženich na sobě. Svatební šaty a oblek obvykle nebývají tak pohodlné jako tepláky.
Jímá vás hrůza při představě, že byste měli před někým tancovat? Nezoufejte. Dnes existuje spousta tanečních studií a kurzů, které se specializují přímo na svatební tanec. Zkušení lektoři vám pomohou jak se základními kroky, tak s choreografií na míru.
Možná teď máte brouka v hlavě, protože takhle komplikovaně jste si objednávání hudby na svatbu nepředstavovali. Věřte ale, že pečlivý výběr písní je jedna z nejlepších věcí, kterou můžete udělat pro zachování vzpomínek na tento velký den. Lidský mozek je fascinující. Kdykoli v následujících letech uslyšíte skladbu, která hrála v den D přímo pro vás, vybaví se vám celá událost. A to je ještě lepší než fotografie.