Svatební tradice aneb jak si pojistit lásku a štěstí v manželství
Ať už se považujete za pár moderní nebo naopak klasický, pověrčivý či nepověrčivý, svatební tradice a zvyklosti si najdou cestu na každou veselku. Podle stylu svatby jich je buďto poskrovnu, nebo naopak jedna tradice přechází plynule v druhou; do určité míry jsou svatební zvyklosti také pod tíhou stylu vaší veselky trochu ohýbány. V dřívějších dobách si pomocí těchto zvyklostí novomanželé přivolávali a pojišťovali lásku, štěstí nebo plodnost, a naopak se snažili uchránit zlých duchů a jejich působení. Dnes je řada zvyků neodmyslitelnou součástí svatebního dne, která se později mění na milou a úsměvnou vzpomínku. Dokázali byste si představit svatbu bez jediné zvyklosti? Troufneme si tvrdit, že v českém prostředí de facto neexistuje veselka, na které byste žádnou svatební tradici nenašli. Vždyť hlavní symbol, snubní prsteny, jsou tradicí, která novomanžele provází již od dob starověkého Egypta.
Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou
Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.
Předsvatební tradice
Zásnuby
Prvním předpokladem pro rozhodování, kterou svatební tradici do svatby zařadíte, jsou zásnuby. Dnešní muži jsou mnohem přímější a místo květin pro budoucí tchyni a svolení otce nevěsty poklekají rovnou před svou nastávající, doufajíc v kladnou odpověď.
Pečení svatebních koláčků
Pokud je pravděpodobnost potenciálního nevěstina odmítnutí zažehnána, je čas začít s prvními přípravami. Ke svatbě neodmyslitelně patří svatební koláčky. Ty by si v žádném případě neměla nevěsta péct sama. Kromě toho, že už tak má spoustu jiných věcí k zařizování, mohla by si tímto zadělat na nedostatek financí v manželství nebo by měla uplakané děti. Každopádně tuto milou povinnost určitě ráda převezme maminka nevěsty s babičkami a kamarádkami, které se tak mohou potkat a vesele zavzpomínat na vlastní veselku. S ořechovými, makovými a tvarohovými koláčky pak snoubenci chodí po domácnostech a zvou své blízké na hostinu, jinde je zas schovávají až do výslužky.
Rozlučka se svobodou
Velmi oblíbenou tradicí u některých snoubenců je loučení se svobodou. Dříve se nastávající pár scházel noc před svatbou s přáteli, kteří jim pomohli se zdobením svatebního sálu. Když bylo vše hotovo, byl prostor pro předsvatební veselici. Dnes se většinou každý z páru loučí se svým starým životem zvlášť. Někteří novomanželé navíc i dnes dodržují tzv. noc odloučení – tedy noc před svatbou spí odděleně.
Výběr svatebních šatů
Samotné nevěstiny svatební šaty jsou velkým sborníkem svatebních zvyklostí. Rozhodně by si je neměla šít sama nevěsta, aby si nezašila cestu ke štěstí. Dále by měla pamatovat na jejich barvu. Tradiční bílá značí čistotu snoubenky a její vyřešenou minulost. Naopak modrá, zelená či fialová mohou být předzvěstí modřin v manželství.
Součástí svatebních šatů je pak něco nového (jako symbol nového začátku), něco starého (co odkazuje na zachování rodinných tradic), něco půjčeného (pro štěstí) a něco modrého (jako symbol věrnosti v manželství). Takový podvazek je poměrně šalamounským doplňkem, který může reprezentovat hned několik zmíněných požadavků. Kromě toho má tento kousek spodního prádla další symboliku – má vnést do manželství lásku, štěstí i bohatství. Více o tradici něčeho nového, starého, modrého a půjčeného si můžete přečíst v našem speciálním článku.
Neodmyslitelnou součástí nevěsty je určitě svatební závoj. Dříve se jím nevěsta zakrývala nejen před svým nastávajícím, aby mohl její krásu spatřit až u oltáře, ale také před zlými duchy. Tím, že nevěsta byla tak trochu inkognito, nemohlo dojít k jejímu únosu.
Jste-li nastávající nevěstou a nerada byste v manželství třela bídu s nouzí, nezapomeňte si do levé boty vložit minci. Případně čtyřlístek, pokud je pro vás šťastné manželství přednější.
Výběr ženichova obleku
Také ženichův oblek podléhá symbolické módní policii. Byť je dnes téměř běžnou součástí mužova svatebního obleku motýlek, v dobách dřívějších byl naprostým tabu. Nevěsty si svého chotě takto pojišťovaly, aby jim na poslední chvíli neuletěl.
První pohled na nevěstu
Šťastné manželství si podle zvyku lze pojistit i tím, že nevěsta zůstává ženichovi skryta do poslední chvíle. Až ten správný čas nastane, měla by nejprve vidět nevěsta ženicha, poté ženich ji. Právě v těchto okamžicích vznikají ty nejkrásnější a nejdojemnější fotografie překvapených snoubenců.
Květinová výzdoba
V tuto chvíli je také prostor pro svatební květiny. Dříve ženich přivážel nevěstě svatební kytici, kterou ona viděla vůbec poprvé. Dnes si ji nevěsty převážně vybírají samy, ale jejich nastávající je alespoň vyzvedávají v květinářství. Poté, co svůj květinový doplněk obdrží nevěsta, připne ženichovi na klopu tzv. korsáž. Ostatní svatebčané jsou ozdobeni vývazky, buď z myrty nebo rozmarýnu. Dnes jej často nahrazují různé mašličky či placky. I takováto drobnost má však svá pravidla – zadaným svatebčanům se vývazky připínají na pravou stranu, svobodným na levou. Takto se mohou vzájemně rozpoznat a případně se i seznámit.
Ve stejném duchu jako květinová výzdoba celé svatby se nese také výzdoba svatební brány, která se staví před nevěstiným domem. Tou prochází nevěsta a je symbolem vstupu do nového, neznámého života. Čím více a barevněji zdobená brána, tím veselejší bude tento vstup mít.
Poděkování rodičům
Před odjezdem na obřad se také děkuje rodičům, a to za výchovu, podporu, lásku, pomoc a vyprošuje se jejich požehnání. Tento akt je určen většinou pouze pro snoubence a jejich rodiče a odehrává se v soukromí. Pokud jste fanoušky tohoto zvyku, můžete poděkovat pomocí malé kopie vašeho svatebního dortu a menších kytic pro maminky.
Zvyky doprovázející svatební obřad
Svatební kolona
Odjezd do obřadní síně nebo kostela je doprovázen velkým rámusem. Je to opět z toho důvodu, abychom zahnali negativní nadpozemské síly. Zatímco dříve se práskalo bičem, dnes jako náhodní kolemjdoucí žasneme nad troubící kolonou aut a čekáme na poslední auto nevěsty doufajíc, že ji zahlédneme.
Okvětní lístky
Každá nastávající nevěsta se nemůže dočkat chvíle, kdy se všechny zraky upnou jenom na ni a ona se jako víla bude vznášet uličkou po okvětních lístcích, které jsou symbolem plodnosti. Zvykem je, že jej rozhazují družičky, což by měla být zejména svobodná děvčata, navíc oděná v podobných šatech jako nevěsta. Nejenže to na fotkách hezky vypadá, ale traduje se, že tímto se opět chrání nevěsta před zlými duchy, kteří se takto matou, aby pravou nevěstu nepoznali.
Hořící svíce
Pokud budete mít svatbu v kostele nebo vám u obřadu bude hořet svíčka, dobře pozorujte její plamen. Říká se, že čím bouřlivěji se mihotá, tím bouřlivější bude váš společný manželský život.
Snubní prsteny
Zvyk, který vám bude vaši svatbu připomínat každý den. Snubní prsten jakožto symbol kruhu, nejdokonalejšího tvaru, představuje nerozlučnou lásku, slib věrnosti bez začátku a konce. Zatímco dnes je hledání těchto památečních šperků společnou záležitostí, dříve byl výběr snubních prstýnků pouze ženichovým úkolem.
Špalír
Až budete tvořit manželský pár, budete se muset cestou z kostela nebo obřadní síně nejdříve prodrat špalírem. Tím vás vaše rodina a přátelé vyprovodí na společnou životní cestu a určitě vám popřejí i bohatství a zdravé děti, takže očekávejte rýžovou spršku (případně konfety či bublinky, jste-li ekologicky smýšlející nebo to místo obřadu nedovoluje).
Zatahování
Pokud navíc máte akční kamarády, můžete se pravděpodobně těšit také na tzv. zatahování. Jako ženich se budete muset se svou milou dostat přes nějakou překážku a vykoupit se tak z hříchů mládí. Nejčastěji to bývá provaz zdobený předměty představujícími právě mladickou nerozvážnost – lahve od vína apod. Stejnou symboliku má také železná koule na noze nebo nasazování chomoutu.
Vypouštění holubic
Symbolem vykročení na společnou životní cestu je také vypouštění bílých holubic. Směr jejich letu by měl napovídat, zda budete jako manželé kráčet bok po boku, nebo se vaše cesty rozejdou.
Tradice během hostiny a veselice
Přípitek
Ještě než vkročíte do hodovní místnosti, pravděpodobně vás přijde přivítat personál a s přáním hodně štěstí vám nabídne dvě štamprličky. V jedné je slivovice, v druhé voda. Traduje se, že ten, kdo sáhne po skleničce se slivovicí, bude následně holdovat alkoholu.
Zametání střepů
Po přípitku budou řinčet střepy. To zrovna personál „náhodou“ upustil na zem talíř. Novomanželům je ze zvyku podáván smetáček s lopatkou a na znamení toho, že i v životě budou muset problémy překonávat společně, střepy zametou. A protože střepy přinášejí štěstí, nezapomeňte si pár kousků schovat!
Společné pojídání polévky
Svatební hostina je pak zahájena přípitkem a proslovem, který pronáší obvykle tatínek nevěsty, případně některý ze svědků. Pak už tradice velí dát novomanželskému páru společný bryndák a postavit před ně jeden talíř polévky s jednou děrovanou lžící. Vzájemné krmení symbolizuje opět manželskou spolupráci a rovnoměrné dělení.
Krájení dortu
Dezertem na svatebních hostinách bývá svatební dort, který je manželům přistaven k prvnímu zakrojení. Podle toho, kdo se nože chopí později a má tak svou ruku nahoře se údajně pozná, kdo bude mít v životě navrch. Jinde je však zvykem, aby první uchopila nůž nevěsta a teprve potom ženich, na znamení jeho opory. Ať tak či tak, svatební dort by se měl dostat ke každému svatebčanovi, jinak jsou novomanželé ochuzení o štěstí.
První tanec
Ženský sen, pro některé muže v roli ženicha noční můra. V rámci prvního tance byl měl ženich kromě své manželky totiž protočit také svou maminku a tchyni (stejně jako nevěsta svého tatínka a tatínka manžela). Přitom hlouček svatebčanů, tančících okolo, pozorně sleduje každý jeho krok.
Házení svatební kytice a podvazku
Následuje očekávaná chvíle pro nezadané svatebčany. Nejprve se za nevěstou shromáždí hlouček svobodných děvčat, aby mohly ulovit hozenou svatební kytici a měly tak předpoklad, že se do roka vdají. To stejné se děje i s nevěstiným podvazkem. Ten nejprve ženich nevěstě sundá, ovšem bez pomoci rukou, a následně jej vystřeluje mezi svobodné pány. Některé zvyky naopak tvrdí, že hozený podvazek, tedy kus nevěstina oděvu, představuje pro všechny svatební hosty štěstí.
Čepení nevěsty
Konec svatebního veselí je spjat s tzv. čepením nevěsty. Podoba této tradice je proměnlivá, úzce spjatá s konkrétním místem, kde se svatba odehrává, případně odkud manželé pocházejí. Poukazuje na to, že z dívky se stala žena, z chlapce muž. Svobodné dívky přicházejí k nevěstě a za doprovodu krajových písní jí sejmou závoj a vdané ženy jí pak nasadí čepec nebo šátek. Ženichovi je zase nasazen klobouk.
Jenom pro novomanžele
Svatební noc
A konečně tradice určená pouze pro oči samotných novomanželů. :) Svatební noc by měla začít přenesením nevěsty přes práh, údajně proto, aby se tímto zmátli domácí duchové, kteří by nevěstu, jakožto cizince, vyhnali. Samotný děj svatební noci pak vychází z křesťanství, pro které teprve první oddání se sobě navzájem dělá manželství právoplatným.
Pověry související s počasím
Máte-li problém s rezervací vašeho vysněného místa pro svatbu z důvodu velké poptávky, zkuste si jej zarezervovat na květen. Tedy pokud nejste pověrčiví. Staré přísloví, které z května dělá pro svatbu nepřátelský měsíc, totiž praví „Svatba v máji, nevěsta na máry“. Vycházelo ze skutečnosti, že ženy provdané v květnu záhy po svatbě otěhotněly, v únoru porodily a vzhledem ke krutým zimám a slabým zásobám ve spíži častokrát v šestinedělí ony nebo miminko zemřely. Posuďte sami, zda pro vás tato pověra představuje i dnes nějaké ohrožení…
Další legendy o počasí ve svatebním dni tvrdí:
- bude-li slunečno, stejně jasné bude vaše manželství
- bude-li pršet, možná zmoknete, ale prší vám štěstí
- budou-li protínat oblohu blesky, očekávejte bouřky i v manželství
- bude-li sněžit, můžete se těšit na bohatství a požehnání.
Vtipné svatební zvyklosti
Falešná nevěsta
Pokud jste s kamarády veselá kopa, pravděpodobně se můžete těšit i na další tradiční zábavná překvapení, která jsou často v jejich režii. Ještě před obřadem se provádí jakási zkouška ženicha, kdy mu je dovedena falešná nevěsta, obvykle převlečený kamarád, který testuje, jak moc pevný vztah spolu snoubenci mají.
Únos nevěsty
Další oblíbený, ale trochu sporný zvyk je únos nevěsty. Parta kamarádů v nestřeženém okamžiku sbalí nevěstu a odjedou s ní do blízké restaurace. Ženich ji musí nejprve najít a následně ji vykoupit zpět. Háček je v tom, že svatební hosté, kteří na oslavu dorazili právě kvůli novomanželům, zůstanou najednou sami (obzvlášť pokud se jedná o malou svatbu) a mohou se nudit.
Příspěvek do rodinného rozpočtu
Existují také tradice, jejichž účelem je vybrat na svatbě nějaké peníze, a tím tak finančně podpořit nově vzniklou rodinu. Tancechtiví muži musí přispět do střevíčku za tanec s nevěstou; ti, kterým učaroval nevěstin podvazek, jej mohou zkusit získat v dražbě. Tyto zvyky mají kořeny v dobách minulých, kdy oba snoubenci žili odděleně až do svatby a teprve po sňatku se sestěhovali k sobě a zařizovali si společnou domácnost. Dnes má většina párů svou bytovou otázku vyřešenou dávno před svatbou, ale získané peníze z těchto tradic či svatebních darů mohou použít na zaplacení svatebních účtů.
Ne všem jsou svatební tradice a zvyky příjemné. Pokud vám jsou proti srsti, taktně to před svatbou kamarádům naznačte. Nebudete tak ve svůj velký den nepříjemně zaskočeni.