Jak naplánovat svatební hostinu
Máte krátce po zásnubách, je téměř rok do svatby a ve svatebním plánovači je třeba odškrtnout položku „svatební hostina“. Možná vám to přijde docela brzo, ale vězte, že pohoštění bývá jednou z nejdražších položek na svatebním seznamu. Proto není na škodu nastínit si v dostatečném předstihu všechna vaše přání a porovnat je s rozpočtem, aby vám zbyl dostatek času na případná alternativní řešení.Ale co vlastně vlastně znamená naplánovat svatební hostinu? Kromě sestavení slavnostního menu je potřeba také zvolit vhodné místo a objednat svatební dort. Přečtěte si, jak postupovat a na co si dát pozor.
Jak vybrat místo svatební hostiny?
To, kde se svatební pohoštění uskuteční, je stejně důležité jako výběr data samotného sňatku. Právě zde se většinou odehrává převážná část slavnostního dne, mnohdy se kolem tohoto místa točí celá veselka.
Pokud nemáte na začátku jasnou představu o tom, kde by se hostina měla konat, pravděpodobně se budete rozhodovat na základě vašeho rozpočtu. Podle toho se můžete rozhodnout buď pro restauraci, catering nebo přípravu pohoštění svépomocí.
Restaurace
Cena svatebního občerstvení v restauracích se pohybuje okolo 1 000 až 2 000 korun za osobu. Za tuto cenu nakrmíte své hosty jak v rámci svátečního obědu, tak večerního rautu. Pokud v tuto chvíli začíná být váš rozpočet napjatý, rozdělte hosty do dvou skupin: rodinní příslušníci s vámi poobědvají a teprve večer se k vám přidají přátelé a známí, kteří si pochutnají na rautu. Možná i tak jste stále na vysoké sumě, ta však v sobě zahrnuje jak slavnostní a reprezentativní prostory pro hostinu, tak odpadnuvší starosti s následným úklidem místa oslavy.
Catering
Výhodou cateringu je, že za vámi přijede kdykoliv a kamkoliv. Navíc, pokud plánujete například venkovní svatbu, je tato služba schopna zajistit potřebné vybavení, jako jsou altánky, osvětlení a mobiliář. V některých případech na cateringové agentuře můžete ponechat i dekoraci prostor. Přizpůsobí se stylu svatby nejen úborem personálu, ale i občerstvením. Nezřídka bývá také o něco levnější než restaurace, zhruba od 700 korun „na hlavu“.
Avšak určitým negativem této varianty je fakt, že první den vašeho manželství pravděpodobně strávíte úklidem prostor po bujarém veselí. Tento úkon totiž většinou cateringová společnost nezajišťuje.
Pozor na past jménem nápojový lístek
S nápoji je to v obou případech trochu složité. Někdy cena za občerstvení zahrnuje i určité množství nealkoholických nápojů, jindy za výše uvedenou cenu dostanete pouze slavnostní přípitek a kohoutkovou vodu. Navíc si mnohdy jak restaurace, tak catering kladou podmínku, že například alkohol si musíte koupit výhradně od nich. Vždy se proto zajímejte také o tuto položku, třeba vám usnadní výběr, až budete váhat mezi dvěma zařízeními.
Home made občerstvení
Tato varianta je vhodná hlavně pro menší, například zahradní svatby, nebo naopak pro novomanžele, kteří mají velké příbuzenstvo, ochotné při přípravách pomoct. Dále bude potřeba domluvit někoho, kdo se zhostí tak trochu netradiční svatební role a na samotné hostině se postará o servis (například doplňování čistého nádobí). Nízká cena je tak v tomto případě vykoupená poměrně velkou časovou a organizační náročností.
I tak lze ale za málo peněz udělat „spoustu muziky“. Místo tradičního svatebního oběda můžete vsadit na grilované maso se zeleninovými nebo míchanými saláty. Slané menu doplňte o slaďoučký ovocný salát a svatební koláčky. Jejich příprav se určitě milerády zhostí maminky či babičky. K zapití můžete podávat domácí limonády a pro plnoleté obstarejte soudek piva, slivovici nebo víno od známého vinaře.
I když budou mít finance důležité slovo při výběru místa hostiny, nezapomeňte, že se tento den (snad) nebude opakovat, a tak byste měli volit také srdcem. Vyberte takové místo, kde vám bude dobře. Třeba vaší duši a stylu svatby nejlépe odpovídá venkovní svatební hostina, i když vás od ní ostatní odrazují, protože co když bude náhodou pršet?
Pokud ještě stále tápete a hledáte i racionální důvody, zkuste se poohlédnout po takovém prostoru, kde budete mít vše „při ruce“ – nebudete muset dlouze přejíždět z místa obřadu, okolí je ideální pro svatební focení a ubytování je co by kamenem dohodil (to ocení zejména v nočních hodinách hosté s malými dětmi).
Jak sestavit svatební menu?
Jestli už máte jasnou představu, kde hostinu uspořádat, sestavení svatebního menu už půjde jako po másle!
Lámete si hlavu, co svým hostům nabídnete? Nechte se inspirovat svatebním menu svých kamarádů nebo požádejte vybranou restauraci či catering, zda vám mohou sestavit vzorovou nabídku.
Svatební pohoštění se většinou dělí do dvou částí. Tu první tvoří oběd, který si novomanželé zpravidla užívají v rodinném kruhu, na tu druhou – raut – pak zvou přátele, známé a případně i kolegy.
Svatební oběd
V rámci oběda se většinou podává jeden druh polévky a hlavního chodu. Spousta novomanželů se snaží volit českou klasiku, kterou se zavděčí všem babičkám a strýčkům. Pokud ale nejste fanoušky šunkové rolky s křenem, hovězího vývaru s nudlemi a svíčkové na smetaně (případně vepřové panenky), a víte, že mezi rodinnými příslušníky je pár gurmánů, můžete vyzkoušet také něco netradičního:
- jako předkrm nechte servírovat například mandlovou paštiku s marmeládou z lesních plodů, uzeného lososa na opečeném toustu nebo třeba grilované krevetky
- favoritkami mezi moderními svatebními polévkami jsou krémové zeleninové, například chřestová nebo hrášková
- v rámci hlavního chodu si mlsné jazýčky mohou pochutnat na steaku z tuňáka či zvěřiny nebo na frikasé z perličky či kachny.
Svatební dort
Říkáte si, zda jsme v rámci hostiny nevynechali zákusek? Nevynechali. Sladkou tečkou ke kávě bývá právě svatební dort. Zapomeňte však na velká spojená srdce nebo podkovy s těžkým máslovým krémem. Stejně tak odzvonilo fondánovým kreacím. Dnes frčí tzv. nahé dorty, tedy dorty s přiznanými vrstvami korpusů a krémů, případně lehce potřené krémem z mascarpone a zdobené čerstvým ovocem. Dort může být také nádhernou (byť dočasnou) dekorací svatby, když jej místo ovoce zdobí stejný druh květin, které má nevěsta ve své kytici. Hledáte-li však něco opravdu originálního, můžete místo klasického dortu zvolit variantu několika malých cupcakes na patrovém podnose.
Pokud si pravidelně neobjednáváte dorty k narozeninám, asi právě přemýšlíte, kolik může takový svatební dort stát. Jeho cena je opět závislá na počtu hostů, ale také na použitých surovinách. V průměru se pohybuje okolo 300 až 500 Kčna kilogram dortu. A teď se možná ptáte, kolik kilo dortu potřebujete? Obvykle se počítá se 150 gramy na 1 porci. Takže pokud budete chtít dortem pohostit např. 40 svatebčanů, počítejte zhruba s 6kilovým kouskem.
Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou
Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.
Raut
Večerní občerstvení na veselce bývá obvykle formou rautu. Na rozdíl od banketu nevyžaduje obsluhu, navíc je korzování mezi lahůdkami společenským prvkem, který pomáhá s navazováním konverzace mezi dosud neznámými rodinnými příslušníky.
Rautové možnosti jsou téměř nekonečné. Obyčejně jej tvoří zeleninové mísy (se syrovou nebo grilovanou zeleninou, různé druhy salátů), sýrové mísy (několik druhů sýrů, včetně tepelně upravených), masové talíře (salámy, miniřízečky, paštiky, špízy, šunka od kosti), pečivo a přílohy (těstovinový a bramborový salát, bramboráčky). Dále můžete vybírat z několika druhů kanapek a fingerfoods. Evergreenem je pak půlnoční svatební guláš, který prý chutná ze všech gulášů nejvíce.
Máte-li chuť opět na něco extra, doplňte švédský stůl například o okurkové a rajčatové gazpacho, hummus nebo sushi. Pokud je jeden z novomanželů cizinec, raut skvěle oživí také cizokrajná pochoutka z jeho domoviny.
Součástí rautu bývá tzv. sweet bar, speciální stůl, ráj milovníků všeho sladkého. Zde je prostor pro všechny pannacoty, creme brulee, cupcakes, profiterolky, muffiny, dortová lízátka, sušenky, brownies nebo třeba čokoládovou fontánu s ovocem. Milým detailem jsou také makronky v barvě svatby.
Klasičtější verzí sweet baru pak bývají různé zákusky, řezy a svatební cukroví, které jsou celou dobu k dispozici přímo na stolech.
A co by to bylo za svatbu bez pořádné výslužky? Na některých místech v Česku slouží tato krabička plná sladkého jako pozvánka na veselku, jinde se s ní zase novomanželé loučí se svými hosty a je určitou formou poděkování. Ať tak či tak, při objednávce cukroví nezapomeňte navýšit jeho množství o tuto položku. Součástí svatební výslužky může být také slivovice či víno v památečních lahvích s vlastní etiketou ve stylu vašeho svatebního oznámení.
Při sestavování menu nezapomeňte také na občerstvení pro hosty před obřadem. Většina hostů přijíždí na dané místo s dostatečným předstihem, obzvlášť, pokud se pak odjíždí na obřad kolonou aut. Zpříjemněte jim čekání na příchod nevěsty něčím k zakousnutí, třeba svatebními koláčky nebo chlebíčky. Ty se budou také hodit jako poděkování pro hosty, kteří vás přijdou podpořit pouze na místo obřadu.
Neopomeňte si nachystat (nebo tímto úkolem někoho pověřit) také něco k snědku vy, budoucí manželé. Pro samou nervozitu nemusíte mít na jídlo pomyšlení, tak ať se vám pak nezatočí hlava ještě před tím, než vyslovíte „ano“.
Nápojový lístek
Svatba je většinou ta pravá chvíle, kdy se tatínci novomanželů mohou pochlubit svým archivním kouskem domácí ovocné pálenky. To je tak srdeční záležitost, že například i v restauracích, kde je jinak vlastní alkohol zakázán, bývá domácí slivovice obvykle povolena. Mimo slivovici se pak většinou podává pivo, víno a jiné destiláty, záleží na preferenci vaší a vašich hostů. Určitě své hosty překvapíte, pokud se na večírku objeví barman, který kromě barmanské show namíchá i koktejly na přání.
V dnešní době už dokonce ani není výjimkou naprosto nealkoholická oslava. Na baru zde najdete několik druhů domácích limonád, čerstvých ovocných šťáv či nealko variant známých míchaných drinků. Určitě nezapomeňte do nápojového lístku zařadit také nabídku kávy a čaje, v parném létě pak i jejich ledové varianty.
Svatební tabule
Máte-li jasno v seznamu hostů, promyslete také uspořádání stolů. Protože jste nejdůležitějšími osobami celého dne, patří vám, vašim rodičům a případně vašim svědkům čestné místo u hlavního stolu. Podle toho, jak velkorysý je prostor a jak rozvětvenou rodinu a okruh přátel máte, existují tyto možnosti uspořádání:
- Svatební tabule ve tvaru T – je vhodná pro menší až střední svatby.
- Svatební tabule ve tvaru U – v případě, že je vás jak „Hujerů“. Nevýhodou této možnosti je, že lidé sedící uvnitř, jsou k sobě zády.
- Hlavní stůl s několika menšími kulatými stolky – tato varianta je velmi elegantní, ale prostorově poměrně náročná.
Po volbě rozmístění stolů nastává ta kreativnější část, zdobení tabule. Pokud nejste fanda dlouhé, nařasené, táhnoucí se organzy s rozsypanými kamínky, stačí, když po stolech rozmístíte drobné vázičky, svícny nebo misky s plovoucími svíčkami. Ozdobným prvkem mohou být také kreativně dotvořené jmenovky zasedacího pořádku nebo jídelní a nápojový lístek či program svatebního dne.
Harmonogram hostiny a s ním spojené tradice
S příchodem na místo hostiny je většinou spojena také tradice prvního přípitku novomanželů pálenkou a vodou. Pozor! Nelekejte se! Ani nestihnete polknout a už o zem řinčí talíř, který „náhodou“ upadl vítajícímu personálu. Nezbyde vám tak nic jiného než se chopit nabízeného smetáčku s lopatkou, přece nebudete kličkovat mezi střepy k prahu jídelny, když tento práh by měl ženich překročit s nevěstou v náručí.
Poté, co se všichni usadí, nastává velmi emotivní chvilka – přípitek novomanželům a proslovy buďto rodičů (zejména otce nevěsty), nebo svědků. Doporučujeme schovat si někam kapesníček. Pokud nebudete slzet dojetím, určitě budete plakat smíchy, až svědci vytáhnou peprné historky z dob vašeho společného mládí.
Ani si nestihnete usušit slzičky a už jste spolu s drahou polovičkou šňěrováni do obřího bryndáku. Nelibost stranou, pokud vás čeká vzájemné krmení, určitě jej oceníte. Ono totiž najíst se polévky, která vám utíká dírou ze lžičky, není nic jednoduchého a záhy můžete připomínat děti v jídelně mateřské školky.
Hlavní chod si vychutnejte. S jeho konzumací nebývá spojena žádná svatební tradice, takže po vybryndané polévce konečně dostanete něco do žaludku.
Po vydatném obědě je většinou čas na kávu a zákusek. Tím bývá tradičně právě svatební dort a na vás novomanžele se opět upnou zraky všech hostí. Nyní se můžete předvést, jak vám to jde v kuchyni s ostrými nástroji. Pokud máte hostinu mimo restauraci, při plánování opět nezapomeňte na tuto činnost alokovat pomocníka, aby se nestalo, že si celý několikapatrový dort budete muset nakrájet sami.
Při plánování nezapomeňte…
...ověřit si, který z vašich hostů má nějaké alergie, speciální diety, případně jeho stravovací návyky podléhají náboženským zvyklostem. Podle toho jim nechte připravit porce zvlášť. Pamatujte také na ty nejmenší svatebčany, a kromě dětských stoliček jim zajistěte i dětské menu.
…zařídit hudební podkres v průběhu hostiny. Přece jen je ještě brzo na to, aby byly ledy mezi hosty prolomeny a určitě si oběd vychutnáte lépe, když bude hrát v pozadí vhodná hudba než reklama na ticho.
…na fotografa. Je to člověk, který je s vámi od ranních příprav a pravděpodobně od něj budete chtít i krásné fotky z odpolední zábavy. Zahrňte ho proto do seznamu hostů.
…vzít v potaz roční období, ve kterém svatbu plánujete, a tomu přizpůsobit své menu. Obzvlášť náročné bývají letní svatby. Zvažte, jestli ve 30stupňových vedrech zvládnete trávit svíčkovou a pamatujte také na to, že máslové krémy v zákuscích se se sluníčkem zrovna nekamarádí.
…ochutnávat. Ať už si plánujete hostinu v restauraci nebo zvažujete catering, rozhodně trvejte na tom, že se chcete přesvědčit o kvalitě jejich služeb. Přece nebudete kupovat zajíce v pytli?! Také ochutnávka svatebního dortu je dnes už věcí běžnou.
Plánovač svatební hostiny
- 12 měsíců před svatbou si promyslete, co od svatební hostiny očekáváte.
- 12–6 měsíců před svatbou si vyberte a zarezervujte místo pro hostinu. Pokud však plánujete svatbu v období června až září, proveďte rezervaci ještě dříve. V těchto měsících bývá nejvíce svateb, a tak se vám může stát, že ve vašem termínu bude spousta míst obsazených.
- 5 měsíců před svatbou dofinišujte svůj seznam hostů.
- 5 až 3 měsíce před svatbou objednejte svatební dort a cukroví.
- 3 měsíce před svatbou zajistěte DJ nebo živou hudbu na svatební hostinu.
- 1 měsíc před svatbou dolaďte s restaurací či cateringem skladbu menu.
- 1 den před svatbou vydekorujte prostory.
Přejeme vám co nejméně zádrhelů při plánování hostiny a dobrou chuť. Snad si i svatebčané budou ještě po měsících vyprávět, že nevěsta měla nádherné šaty a jídlo bylo famózní!