Jak připravit nezapomenutelný a originální svatební proslov
Chystáte se v brzké době na svatbu a čeká vás pár důležitých úkolů? Možná se od vás kromě jiných svatebních povinností očekává také proslov – řeč, při které pozvednete skleničkua věnujete novomanželům několik slov do jejich společné budoucnosti. Obvykle však toto vystoupení neobnáší jen přání všeho nejlepšího. Perfektní svatební proslov by měl v lidech okolo vás především probudit emoce. Rozesmát je, dojmout je, vyvolat v nich hrdost. Na vaše slova se pak bude s radostí vzpomínat. Jak toho docílit si povíme v následujících řádcích.
Rádi bychom na úvod zdůraznili, že není výslovným pravidlem, kdo musí řeč na svatbě pronést. Vždy záleží na společné domluvě a na tom, zda vyvolená osoba promluvit chce. Obvykle však bývá zvykem, že má svatební proslov otec nevěsty, ženich (někdy společně s nevěstou) a svědek ženicha. V článku proto vycházíme z této tradice, pokud však na chystané svatbě bude pronášet řeč kdokoli další, věříme, že i on tu najde užitečné tipy. Dnes už není neobvyklé, že na svatbě mluví i otec ženicha, matky novomanželů, svědkyně nevěsty, družičky nebo blízcí rodinní přátelé.
Jako první se slova ujímá někdo z hostitelů, nejčastěji tedy otec nevěsty. Po něm většinou mluví ženich, případně oba novomanželé. Až poté následuje proslov svědka, který má především navodit uvolněnou atmosféru.
Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou
Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.
Jak napsat proslov na svatbu
Abyste svatební proslov zvládli bez zbytečného stresu a vzbudili ve společnosti tu správnou míru emocí, je třeba se na něj dobře připravit. Netvrdíme, že musíte večer co večer trénovat svou řeč doma před zrcadlem, rozhodně vám však nedoporučujeme přístup „něco si vymyslím až na místě“. K proslovu byste měli přistupovat s úctou a dobře si ho promyslet také s ohledem na to, v jakém vztahu k novomanželům jste.
Jak začít
Uvést samotný proslov může být často tím nejnáročnějším bodem, neboť všechny zraky se najednou upřou k vám a vaše nervy začnou pracovat na plné obrátky. Není však třeba se předem děsit – uvidíte, že ten největší stres z vás opadne právě ve chvíli, kdy začnete mluvit.
Vždy svou řeč zahajte tím, že svatebčany požádáte o pozornost, představíte se a uvedete, jakou roli na svatbě zastáváte (např. svědek). Na malých svatbách můžete od této formality upustit, jelikož se obvykle všichni navzájem znají. V případě větších událostí na to však nezapomínejte, neboť ne každý z hostů musí vědět, že se jmenujete Honza a jste tu dnes za svědka.
Pokud jste rodičem nevěsty či ženicha, je vhodné na úvod hosty na svatbě uvítat a poděkovat jim za účast. Jste-li svědkem, zdůrazněte, jaká je pro vás čest zastávat tuto roli.
O čem mluvit
Jistě toužíte po tom, aby byl váš svatební proslov originální a nezapomenutelný. Vyvarujte se proto ohraným klišé, které jste slyšeli již nesčetněkrát, a zkuste být osobitější. Pokud přemýšlíte o tom, že si na internetu najdete nějaký vzor svatebního proslovu, rovnou na tenhle nápad zapomeňte. Vždyť máte jedinečnou příležitost novomanželům dokázat, jak dobře je znáte, tak toho využijte! Uvidíte, že na takový proslov budou všichni vzpomínat mnohem raději. V následujících řádcích se můžete inspirovat tím, co do něj zahrnout.
Otec nevěsty
Jako otec nevěsty byste měl svatební řeč zavést především na svou dceru. Mluvte o její osobnosti, jaká je a proč jste na ni pyšný. Vypíchněte její jedinečné vlastnosti a nebojte se zavzpomínat, jaká byla jako dítě. Zaměřte se na vtipné, ale i chvályhodné zážitky, které spolu jako rodina máte. Můžete říci i pár hezkých slov o manželství jako takovém. Samozřejmě se obraťte také na ženicha – promluvte o tom, při jaké příležitosti jste se seznámili a proč si ho vážíte. Zmiňte, jak skvělý pár s vaší dcerou tvoří a proč jste rádi, že ji můžete „odevzdat“ právě jemu.
Ženich
Řeč ženicha obvykle začíná projevem díků za to, že se všichni svatebčané na veselce sešli. Rodině poděkujte za jejich podporu, přátelům dejte najevo, jak jste rádi, že tu s vámi v tak důležitý den jsou. Speciální vděk vyjádřete také svědkům, družičkám a všem, kteří se na organizaci svatby podíleli. Nezapomeňte taktéž poděkovat za svatební dary. Následně můžete pronést pár slov o tom, jak jste se se svou polovičkou seznámili nebo vyprávět třeba příběh o žádosti o ruku. Dejte své novomanželce najevo, co pro vás znamená a jak se těšíte na společně strávený život.
Svědek ženicha
Od ženichova svědka se většinou očekává, že jeho řeč svatebčany pobaví. Vtipný svatební proslov je proto určitě na místě, vyvarujte se však žertíkům, které by ostatní hosté nemuseli pochopit. S humorem to také nepřehánějte a buďte i trochu sentimentální – řekněte něco o vašem přátelství, kdy jste se poznali, jaký ženich z vašeho pohledu je a co na něm obdivujete. Svatební proslov svědka by se měl obracet také směrem k nevěstě – můžete pronést pár slov o tom, jak ženicha láska k ní změnila (samozřejmě k lepšímu :)) a proč je zrovna ona pro něj tou nejlepší partií. Jistě jste toho spoustu prožili i dohromady, čerpejte proto ze společných zážitků a o originální svatební proslov máte postaráno.
Co říct na závěr
Na závěr se vždy sluší novomanželům popřát hodně štěstí do společné budoucnosti. Jste-li otcem nevěsty, uvítejte ženicha v rodině (stejně tak nevěstu, pokud jste otcem ženicha). Nakonec už jen stačí popřát krásný a užitý zbytek svatebního dne všem příchozím a pozvednout skleničku.
Nezapomínejte na řeč těla. Správnou gestikulací můžete dodat svým slovům na důležitosti, neuspořádaným mácháním rukama však výstup naopak pokazit. Pokud jste nervózní a ruce vás v takové chvíli moc neposlouchají, nebo je jen zkrátka nechcete mít podél těla, vezměte si do ruky třeba skleničku se šampaňským.
Abyste svatební proslov zvládli levou zadní
Pokud se trochu stresujete tím, jak tak důležité vystoupení jako svatební proslov zvládnout, nenechte si ujít následující tipy, které vás na řeč lépe připraví. Teď už vás nezaskočí žádné trapné situace či nepříjemné pohledy svatebčanů.
- V případě svatebního proslovu často platí, že méně je více. Nepřehánějte to proto s jeho délkou. Půlhodinová řeč zahrnující všechny vaše společné zážitky bude pro ostatní svatební hosty zdlouhavá a nudná.
- Pokud se obáváte, že byste v proslovu mohli na něco zapomenout, důležité body si sepište na papír či na kartičky. Občasný pohled do papíru vám každý svatebčan jistě mile rád odpustí. Nikdy však nečtěte proslov z papíru od začátku až do konce.
- Ačkoliv je humor často nedílnou součástí svatebního proslovu, nepřehánějte to s ním. Být za každou cenu vtipným řečníkem je většinou spíše ke škodě než k užitku. Vyvarujte se také jakýmkoli historkám, které by některého z novomanželů zesměšňovali nebo je stavili do nepříjemné situace.
- Buďte především přirození. Trocha trémy je normální a nejste-li řečníkem z povolání, nikdo od vás neočekává, že podáte proslov roku. Do ničeho se proto nenuťte, buďte uvolnění a sami sebou.
- Zkuste si svůj proslov doma natrénovat alespoň jednou nahlas a před zrcadlem. Nejlépe tak poznáte, na čem byste měli ještě zapracovat a seznámíte se s řečí svého těla.
- Vyvarujte se nevhodných informací. Do svatebního proslovu za žádnou cenu nepatří bývalí partneři, staré neshody nebo rodinné problémy.
- Nikdo ze svatebčanů nemá výslovnou povinnost řeč pronést. Jestliže jste v roli nevěsty či ženicha, nikoho k ní nenuťte, pokud samotná osoba nechce. Jste-li člověkem, od kterého společnost proslov očekává, ale z nějakého důvodu se vám do něj nechce, řekněte to novomanželům předem. Věříme, že se nebudou zlobit a vaše rozhodnutí pochopí.
- A nakonec: inspirujte se, ale nekopírujte. Jak už jsme zmínili výše v článku, zapomeňte na jakékoli vzory svatebních proslovů, které si vytisknete a na svatbě přetlumočíte. S řečí, která zazněla už na desítkách svateb, moc dojmu neuděláte. Originální svatební proslov postavíte mnohem lépe na společných zájmech a zážitcích.
Na závěr bychom rádi dodali, že pod tím nejlepším svatebním proslovem si každý představí něco trochu jiného. Zatímco pro některé je na prvním místě humor, jiní si potrpí na konzervativnější projev. Vždy byste se měli zamyslet především nad nevěstou a ženichem a nad tím, co by se líbilo jim. Proslov se stane nedílnou součástí svatebních vzpomínek, dejte si na něm proto záležet.