25 zajímavostí ze světa šperků
- V některých kulturách lidé běžně jedli perly, aby se zbavili bolestí břicha či jiných trávicích potíží. Perlový prášek je dodnes uznávanou čínskou medicínou, údajně lidi uklidňuje, přináší blahodárný spánek a zároveň má protizánětlivý a detoxikační účinek.
- Největší perla na světě váží téměř 6,5 kilogramu! Říká se jí také “Aláhova perla” a její odhadovaná hodnota je přibližně 800 000 korun.
- Šperkovnice anglické královny Alžběty II. je plná klenotů v celkové hodnotě přes 40 milionů eur! Královna uschovává všechny své klenoty ve speciální místnosti pod Buckinghamským palácem, která je velká asi jako běžný zimní stadion.
- Srdce oceánu, jediná věc, kterou na sobě měla Kate Winslet v nezapomenutelné scéně Titanicu, nebylo až tak smyšlené. Na obrovské lodi byl údajně opravdu jeden poměrně velký safír, který se zřejmě potopil spolu s ostatními věcmi.
- Všechny diamanty se časem přemění na grafit. Jen škoda, že to nefunguje naopak, jinak bychom si mohli místo zásnubních prstenů dávat obyčejné tužky.
- Diamanty jsou považovány za nejtvrdší přírodní látku a jediné, co je dokáže poškrábat, jsou zase jiné diamanty. Některé uměle vytvořené nanomateriály jsou však mnohem tvrdší.
- Diamanty jsou tvrdé, to ale neznamená, že jsou i pevné. Pokud byste do diamantu pořádně praštili kladivem, zcela určitě byste ho zničili.
- Říká se, že v opálech jsou ukryté celé světy, a možná je to pravda. Stejně jako náš svět i opál je z velké části tvořený vodou. Některé opály mohou obsahovat až 30 % vody.
- Platinu přinesl do světa šperků francouzský klenotník Cartier v roce 1896.
- Velmi kvalitní smaragdy jsou dražší než diamanty.
- Čisté zlato má vždy žlutou barvu, ta se změní jen přidáním dalších kovů. Zajímavé je také to, že dnes tak oblíbené bílé zlato se začalo vyrábět poměrně nedávno - po druhé světové válce.
- Až 20 milionů tun zlata se nachází v oceánech naší planety.
- Jen každá desetitisícá ústřice vytvoří perlu.
- Z milionu vytěžených diamantů se jen jeden jediný stane skutečným šperkem.
- Všechny diamanty jsou starší než 3 miliardy let.
- Náhrdelník, který na sobě měla Nicole Kidman ve filmu Moulin Rouge, je nejdražším šperkem, který byl kdy vytvořený pro filmové plátno. Jeho cena se odhaduje na 19 milionů korun.
- Dvanáct drahokamů podle znamení zvěrokruhu má svůj původ v 1. století našeho letopočtu, kdy židovský učenec Flavius Josephus přiřadil každému znamení jeden kámen. V daném měsíci měl takový kámen svému nositeli přinášet sílu a kouzelné schopnosti. Dvanáct kamenů je zmíněno i v bibli, kde symbolizují dvanáct židovských kmenů.
- Zásnubní prsteny nosíme na prsteníčku, protože tímto prstem levé ruky vede žíla přímo k srdci, alespoň to tak tvrdili naši předkové.
- Tradice půjčovat si drahé šperky od luxusních klenotnictví pro slavnostní předávání Oscarů byla zahájena v roce 1944, kdy si herečka Jennifer Jones půjčila klenoty od Harryho Winstona.
- Jeden z největších a nejznámějších dosud objevených opálů na světě našli na Slovensku. Kousek pojmenovaný Harlekýn má 607 gramů a byl objevený v 17. století v korytu řeky Dubník jen pár kilometrů od Prešova.
- Nejvíc zakázek mají klenotníci na Valentýna, přesto se většina párů zasnoubí koncem roku. Prosinec je nejčastějším měsícem pro zásnuby.
- Až tři ze čtyř nevěst dostanou před svatbou zlatý zásnubní prsten s diamantem.
- Nedávná studie ukázala, že víc než čtvrtina žen by byla schopna odmítnout nabídku k sňatku JEN kvůli tomu, že se jim nelíbí zásnubní prsten!
- V minulosti si snoubenci na svatbě prsteny nevyměňovali, prsten dostala jen žena. Prstýnek původně sloužil - celkem neromanticky - k označení ženy jako majetku muže. Romantickou tradici začal až Maxmilián I. Habsburský, který daroval zásnubní prsten své budoucí manželce Marii Burgundské.
- Z našeho Slunce bude za miliardy let pravděpodobně jeden obrovský diamant.