Gravírování snubních prstenů a jiných šperků
Přemýšlíte, jak personalizovat šperk, který jste si vybrali z naší nabídky nebo který jste si u nás nechali vyrobit na míru? Krásný a velmi originální způsob nabízí gravírování. Na řádcích níže vám vysvětlíme, co přesně gravírování znamená, jaké jsou jeho možnosti, a které šperky se pro rytinu hodí nejvíce.
Co je to gravírování
Jedná se o unikátní technologii, která ve všeobecném pojetí umožňuje zdobit různé výrobky, zaznamenávat do nich nesmazatelné stopy a jinak je označovat. Technologie je založená na principu odebírání jednotlivých vrstev materiálu z výrobku.
Trocha historie
Gravírování patří mezi starodávné řemeslo, které je dodnes stále populární v mnoha oblastech, svět šperků nevyjímaje. Pokud se podíváme do minulosti, zjistíme, že se primitivní rytí do kamene, kostí nebo dřeva objevuje už v době pravěku. Rytinou se opatřovaly posvátné předměty, šperky, zbraně, a později také výrobky ze skla. Rytí do kovu se pak začalo hojně využívat v 15. století pro grafiku a tvorbu knižních či novinových ilustrací.
V dnešní době se gravírování využívá při výrobě tiskařských štočků pro tisk známek, kolků, bankovek a grafických listů, raznic pro ražbu mincí či medailí, pečetítek, jmenovek nebo také kovových firemních tabulí. Gravírem jsou rovněž opatřené i psí známky nebo šperky.
Gravírování šperků aneb co všechno lze v Eppi vygravírovat
Zcela nejčastější požadavek je na gravír písmenný nebo číselný u zlatých anebo stříbrných šperků.
Co se týče materiálů, zlaté šperky jsou pro gravírování nejvhodnější, neboť zlato je tvrdé, odolné, ale přesto se do něj dobře gravíruje. Stříbrné šperky je také možné opatřit gravírem, ale vzhledem k tomu, že se jedná o měkčí materiál, gravír nemusí vydržet v čitelné podobě po stejný čas jako u zlata.
Nejnáročnějším materiálem ke gravírování je platina, neboť je ze všech šperkařských kovů nejtvrdší a zlatník s ní má největší práci. Rytec se nedostane tak hluboko pod povrch a některé šperky jsou kvůli své povaze ke gravírování opravdu náročné. Z těchto důvodů vše konzultujeme s naší zlatnickou dílnou, než vám potvrdíme, zda váš šperk dokážeme opatřit gravírem.
Pokud to shrneme, nelze říci, že některý materiál by byl pro gravírování nevhodný. Vše záleží na celkové stavbě konkrétního šperku. Především na tom, zda je na šperku dostatek místa, kam by se dala rytina umístit, a zda se do tohoto místa dostane sám rytec.
Gravírování snubních a jiných prstenů
Typicky se gravírem opatřují vnitřní strany snubních prstenů, kam si klienti nechávají vyrýt datum svatby, svá jména, přezdívky anebo jiná symbolická hesla, která spojují jejich životy. V nedávné době jsme do prstenů ryli například i číselnou GPS místa, kde se snoubenci poprvé potkali. Dále je do prstenů možné vyrýt různé minimalistické symboly – nejčastěji se jedná o srdce, kola, trojúhelníky atd.
Většina klientů upřednostňuje gravírování do vnitřních stran prstenů, jelikož tato strana bývá hladká. Pokud ale máte zájem o vnější gravír, také jej rádi provedeme. Tento typ gravíru se hodí pro jednoduché obroučky s hladkým povrchem bez kamenů a jiných ryteckých zásahů. Je však třeba myslet na to, že gravír po vnějším obvodu bude náchylnější na vnější vlivy a časem by se mohl opotřebovat, z tohoto důvodu vždy doporučujeme spíše vnitřní gravír, který je lépe chráněn. Navíc o něm víte pouze vy anebo vaše drahá polovička.
Stále více klientů zajímají i netradiční formy gravírování – konkrétně možnost rytiny otisku prstů. Ano, i tuto variantu máme vyzkoušenou a vypadá velmi originálně. V poslední době jsme na snubní prsteny nechávali vyrýt i světadíly, kde severní polokoule byla na dámském snubním prstenu a jižní na pánském.
Po snubních prstenech jsou hned druhými nejčastěji gravírovanými šperky zásnubní prsteny. Proč? Odpověď je jednoduchá. Zásnubní prsten v sobě nese velké sdělení. Spolu se slovy “Vezmeš si mě” se podílí na tak magickém aktu, jakým je vstup do další fáze vztahu. Zásnubní prsten je tedy sám o sobě velkým symbolem. Pokud ale tento symbol ozvláštníte ještě informací navíc, originál je hned na světě. Do zásnubních prstenů nejčastěji ryjeme jména, přezdívky, srdce nebo data, která mají svůj význam.
Další typy šperků
Gravírování se netýká pouze prstenů. De facto každý šperk, který má na sobě dostatečný prostor, může být ogravírován. Některé zlaté přívěsky jsou hned pozvednuty na originál, pokud jej na zadní straně opatříme rytinou v podobě data či iniciál.
Na stříbrné šperky ryjeme nejčastěji text do zadní strany medailonů, které jsou už samy o sobě velmi symbolickým artiklem.
Gravírování nemusí být pouze v podobě textu nebo čísel. Mnohé šperky z naší výroby nebo přímo na míru můžeme opatřit ornamentálním gravírem ve vintage stylu. Jedná se o rozsáhlejší a nákladnější krok, ale díky tomuto estetickému zásahu povýšíte svůj šperk na opravdový originál.
Velmi oblíbeným je také gravír souřadnic oblasti, kterou chcete nosit neustále u sebe. Místo zásnub, svatby nebo seznámení, je to jen na vás.
Jak souřadnice vyhledat?
- Jděte na adresu https://www.google.com/maps.
- Do horní kolonky vlevo zadejte adresu nebo místo, u kterého chcete souřadnice zjistit.
- Jakmile Google najde přesnou polohu, označí ji červeně. Na červeně označené místo následně klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte možnost “Co je tady?”, jak vidíte na obrázku zde.
- V dolní části se vám zobrazí rámeček se základními údaji včetně souřadnic.
- Po kliknutí na tyto souřadnice se vám vlevo vygeneruje přesné znění souřadnic ve formátu 50°04'54.8"N 14°25'32.2"E (pro ukázku jsme použili souřadnice naší pražské pobočky Eppi).
Jak postupovat při žádosti o gravírování
V případě písmenného nebo číselného gravírování si stačí vybrat font z naší nabídky a dát nám vědět, jaký text si budete na svém šperku přát. Vybrali jsme pro vás čtyři fonty, které patří mezi nejoblíbenější a které se hodí pro různé typy šperků i různé příležitosti. Pokud však máte svého vlastního favorita mezi rozsáhlou škálou písem, neváhejte nám zaslat svoji představu. Všechny kroky výroby vždy konzultujeme s našimi zlatníky, včetně schválení písma. Určitě se vám rádi vyjádříme, zda je vaše představa realizovatelná. Pokud není, snažíme se najít co nejpodobnější písmo, které by vyhovovalo vašemu vkusu.
Pokud byste měli zájem o vygravírování nějakého symbolu, můžete nám zaslat jeho předlohu, což nám dá jasnou představu o tom, jak by měl výsledek vypadat.
Podle potřeby a v závislosti na složitosti gravírování vám nejprve vytvoříme návrh jeho výsledné podoby, který vám zašleme ke schválení. Pokud vše odsouhlasíte, návrh předáme našemu zlatníkovi.
Technologie zpracování
V Eppi gravírujeme dvojím způsobem – za pomoci laseru, nebo ručně. Obě metody mají své výhody i určitá omezení.
Gravírování laserem
V tomto případě se při gravírování využívá laserový přístroj FireScan, který má takřka neomezené možnosti. Jeho otočná hlavice umožňuje zlatníkovi gravírovat vně i uvnitř prstenu. Díky automaticky ovládanému hrotu je rytina naprosto přesná a odpovídá vámi zadanému požadavku.
Po konzultaci vaší představy předáme návrh gravíru zlatníkovi, který si text nebo symbol převede do vektorové podoby, a poté nahraje do počítače, který je napojen na laserový přístroj. Poté už přístroj pracuje plně automaticky a sám.
Nutno dodat, že ne všechny šperky je vhodné gravírovat laserem, neboť nástroj je trochu větší a nelze se s ním dostat do všech míst tak pohodlně jako při ruční rytině. Konkrétně zásnubní prsteny s centrálním kamenem je vždy lepší gravírovat ručně.
Ruční (mechanické) rytí
V případě ručního rytí rytec vytváří nápisy nebo různé ornamenty za pomocí ostrého nástroje, tzv. rydla, které je opatřeno dřevěnou rukojetí. Nejčastěji využíváme šikovných rukou našich zlatníků a rytců v jednom, kteří mají opravdový cit pro detail. S našimi rytci máme již dlouhodobou zkušenost, tudíž dokážeme naprosto přesně odhadnout, jaký šperk je ideální pro svěření do jejich péče a jaký šperk bude lepší pro laserovou rytinu. Ruční rytí vyžaduje nejenom dlouhodobou praxi, smysl pro detail, ale i fyzickou zdatnost. Čím tvrdší materiál, tím je gravírování náročnější.
V dávných dobách, kdy se ještě dědilo řemeslo z otce na syna, byla rydla velmi významnými dědičnými artikly. Ocelová rydla mají různé tvary – nejčastěji se používají špičatá rydla, jejichž drážkou se docílí trojúhelníkovitého profilu; jiná mají profil čtvercový, kosočtvercový s různými úhly nebo oválný. Existují i rydla plochá, nožovitá s bočním ostřím, matovací a další. Na rytí šperků se využívají rydla s nejmenším profilem, aby výsledná linie byla co nejtenčí.
Za pomoci ostrých přítlaků a jemných vibrací ruky rytec vytváří linie gravírování podle předlohy na papíře nebo v počítači. Ruka šikovného rytce dokáže touto technikou docílit měkkých kontur i oblých linií. Vzniká tak krásná podívaná, kde se mísí ostré linie s jemnými, hra stínování a šrafování.
Doba gravírování
Pokud si přejete svůj šperk opatřit jednoduchým gravírem, počítejte s tím, že celková doba výroby vašeho šperku se prodlouží většinou o 1–3 dny. Záleží opět na vašem přání, jak moc bude gravír rozsáhlý a náročný. Pokud si na své snubní prsteny přejete vygravírovat pouze datum či jména, určitě to výrobu příliš nezpozdí. Pokud však vyrábíme snubní prsteny s rozsáhlou povrchovou úpravou, kde je vintage gravír po celé vnější ploše, může se doba výroby prodloužit i o týden. Každý šperk má jinou povahu a každý gravír si vyžaduje jiný čas. Nicméně všichni si vždy přejeme, aby šperk vypadal přesně dle vašich představ, proto pro vás uděláme maximum.
Pokud na nás máte jakýkoliv dotaz, určitě se na nás obraťte na e-mailu otazky@eppi.cz nebo na telefonním čísle 606 604 777. Moc rádi s vámi prokonzultujeme veškeré možnosti.