Proč používáme recyklované zlato, stříbro a platinu
Přemýšleli jste někdy o tom, že těžba drahých kovů, a to hlavně zlata, patří k nejvíc devastujícím typům těžby v přírodě?
I my můžeme negativní dopady těžby omezit používáním kovů, které jsou recyklované.
Následující tabulka reflektuje rozdíly mezi procentuálním množstvím vytěženého a recyklovaného zlata, stříbra a platiny, v letech 2018 - 2019.
U drahých kovů je recyklace ještě důležitější než u běžných materiálů, protože jsou v zásadě nenahraditelné, extrémně vzácné a mají hlavně vysoké nároky na životní prostředí.
- Jak můžu přispět k recyklaci drahých kovů já? Docela jednoduše. Budete překvapení, kolik věcí u vás doma jde recyklovat na stříbro, zlato nebo platinu. Třeba elektronika, nádobí, šperky, notebooky, telefony a fotky. Stačí je odnést do sběrného centra. Klenoty je možné po domluvě prodat do vybraných zlatnictví, kde je roztaví a promění v nové kousky.
- Které značky používají recyklované kovy? Každá značka, která usiluje o udržitelnost, se tím jistě ráda pochlubí na svých stránkách.
Recyklační cyklus
Zlato, stříbro a platina při procesu recyklace neztrácejí své chemické nebo fyzikální vlastnosti a jsou stejně kvalitní jako jejich nerecyklované varianty. Navíc to znamená, že je můžeme recyklovat nekonečně mockrát.
- Sběr: kovy se sbírají a prodávají do sběrných dvorů nebo klenotnictví.
- Třídění: kovy se třídí buď pomocí magnetů, senzorů, nebo manuálně.
- Zpracování: kovy jsou rozdrcené kvůli usnadnění tavení a ušetření vynaložené energie.
- Tavení: kovy se taví ve velkých pecích.
- Čištění: kovy se čistí, aby bylo jisté, že neobsahují nechtěné příměsi a mají nejvyšší kvalitu.
- Tuhnutí: kovy jsou zchlazené a vytvarované.
- Transport: kovy se přivezou na místo, kde se z nich vyrábí nové produkty.
Recyklované kovy se distribuují do různých odvětví. V tabulce níže si můžete udělat lepší představu o tom, jak velké množství materiálu míří do šperkařského průmyslu.
Zachrání recyklované stříbro životní prostředí?
Recyklace stříbra produkuje asi jen 14 % emisí, které vznikají jeho těžbou.
Těžba stříbra výrazně ovlivňuje životní prostředí. Způsobuje erozi a kontaminuje spodní vodu vysokou hladinou rtuti a kyanidu. Protože je stříbro relativně levné na výrobu, bývá těžké přesvědčit horníky k využívání udržitelnějších procesů.
- Odkud získat stříbro k recyklaci? Samozřejmě z použitých výrobků. Jakmile se zbaví kov příměsí, roztaví se a znovu se použije na výrobu nových předmětů.
- Je recyklované stříbro stejně kvalitní jako vytěžené? 100%. Při opětovném zpracování kov neztrácí na své čistotě. Pořád má stejnou kvalitu.
- Jak se stříbro recykluje? Podle odborníků existují dva způsoby:
- V malém měřítku: dělníci získávají z výrobků stříbro tradiční cestou. Proces je to náročný na čas i pečlivost a dělá se manuálně.
- Ve velkém měřítku: recyklace probíhá na komerční úrovni a stříbro se extrahuje především z průmyslových výrobků a následně se vrací do oběhu.
- Jak recyklace stříbra ušetří energii a sníží emise skleníkových plynů? Při těžbě kovů se používá neuvěřitelné množství elektřiny a energie, nemluvě o probíhajících tavicích a zpracovatelských operacích, které emitují skleníkové plyny. Recyklace kovu může snížit škodlivé emise od 300 do 500 milionů tun.
Znamená recyklované zlato zelenější budoucnost šperků?
Recyklované zlato produkuje až o 99,8% méně emisí skleníkových plynů než vytěžené zlato.
Normální těžba zlata znamená, že musíme stále objevovat jeho nové zdroje. A všichni víme, že ty zdaleka nejsou neomezené.
- Odkud pochází recyklované zlato? Primárně z výrobků a šperků, které se už nepoužívají. Může ale pocházet z mnoha zdrojů, včetně spotřebního zboží, odpadu, nebo nepoužitého kovu.
- Je recyklované zlato stejně kvalitní jako nerecyklované? Zlato je přirozeně obnovitelný zdroj, což znamená, že ho můžeme znovu a znovu roztavit a recyklovat, aniž by v průběhu času ztratilo svou čistotu nebo hodnotu.
- Jak se zlato recykluje? V rámci recyklace se kov roztaví a rafinuje, dokud nedosáhne své nejčistší podoby. Ve srovnání s pravidelnou těžbou zlata snižuje recyklace zlata negativní dopady na životní prostředí a může být nákladově efektivnější pro všechny zúčastněné.
- Je recyklované zlato etičtější? Obecně můžeme recyklované zlato popsat jako etičtější než běžné zlato. Je to proto, že běžné zlato se často získává těžebními praktikami, které poškozují místní prostředí, komunity a někdy i místní obyvatelstvo. Například méně důvěryhodní maloobchodníci se zlatem mohou získávat levné zlato z neetických dolů, které využívají dětskou práci a nebezpečné pracovní postupy.
Pomůže recyklovaná platina snížit množství emisí?
Průměrný obsah platiny v hornině je totiž asi jen 4,4 gramu na tunu, což extrémně zvyšuje produkci odpadní horniny a hlušiny. Proces recyklace platiny produkuje zhruba jen dvacetinu emisí, které produkuje její těžba.
- Jde platinu recyklovat? Ano, ale je to obtížný a komplikovaný proces. Už najít účinné rozpouštědlo je náročné. Přesto to za to stojí a vědci hledají efektivní způsoby recyklace platiny.
- Je recyklovaná platina stejně kvalitní jako nerecyklovaná? Samozřejmě. Vyrábí se z existujících šperků a kovového šrotu a během recyklace se z ní odstraní případné nečistoty.
- Odkud získat platinu k recyklaci? Asi největším zdrojem jsou dnes katalytické konvertory. Dále pak platinové termočlánky z klimatizací, turbín, lékařských monitorovacích systémů apod. Nesmíme zapomenout ani na šperky.
- Jak se platina recykluje? K oddělení platiny od průmyslového šrotu se používá elektrochemická reakce vyvolaná zředěnou kyselinou. O něco méně šetrná k přírodnímu prostředí je metoda pyrometalurgie, kdy se kovy oddělují pomocí vysokých teplot.
Zajímavosti
- Podle Světové rady pro zlato představovalo recyklované zlato v roce 2020 28 % z celkové globální dodávky zlata ve výši 4 633 metrických tun.
- Dell se v roce 2018 se stal prvním výrobcem počítačů, který ve svých produktech používá recyklované zlato z elektronického odpadu.
- Přibližně 90 % recyklovaného zlata pochází ze šperků a zbývajících 10 % recyklovaného zlata se získává z technologického odpadu, jako jsou notebooky a telefony.
- V roce 2017 tvořila jen Evropa 38 % celosvětové celkové nabídky stříbrného šrotu.
- Klenotnický průmysl už přes deset let podporuje používání recyklovaného zlata.
- Zlato můžeme ze všech materiálů recyklovat nejdůsledněji. Kov je dostatečně cenný na to, aby se recykloval už od svého objevu ve starověké Thrákii.