Typy zapínání náušnic
Stejně jako existuje velké množství typů a stylů náušnic, existuje i celá řada způsobů, jak šperk uchytit v ušním lalůčku. Některá zapínání jsou bezpečnější, s jinými se zas snáze manipuluje. Zapínání může záviset na designu náušnic, ale například u pecek se dá vybírat z několika druhů.
Abyste si mohli svůj výběr správně promyslet, připravili jsme si pro vás přehledného průvodce.
Puzety (push / stud)
Oblíbený typ zapínání se využívá především u pecek a dalších náušnic menší velikosti, kde by snad ani nic jiného použít nešlo. Mechanismus spočívá v tom, že na dřík (tyčku) náušnice, který se protáhne ušní dírkou, se vzadu nasune puzeta. Ta mívá nejčastěji tvar motýlka (butterfly) nebo disku (post).
Výhody:
- Dostupnost – velmi časté zapínání náušnic, které je dostupné i cenově
- Snadná a rychlá manipulace
Nevýhody:
- Riziko ztráty puzety – především při špatném nasazení puzety na dřík, nebo při opotřebení způsobeném časem
Tip: puzety se hodí u náušnic, které často odkládáte.
Šroubky (screws)
Zapínání se podobá puzetám a někdy se oba typy slučují a prezentují jako jeden. Hlavní rozdíl však spočívá v tom, že dřík doplňují na konci závity, na které se našroubovává tzv. balonek (matička), který zabraňuje ztrátě náušnice. Toto pevné zapínání si vydobylo oblibu i u dětských náušnic.
Výhody:
- Bezpečnost – především u dražších kousků se nemusíte obávat ztráty, vhodné pro aktivní lidi, majitele domácích mazlíčků a rodiče malých dětí
- Dostupnost – finanční náklady na šroubovací uzávěr jsou podobné jako u puzet
Nevýhody:
- Nasazování šperku je pomalejší a náročnější
- Pro citlivější lidi může být šroubek nepohodlný a tlačit
- Závity šroubků se můžou po letech opotřebit
Dámský patent (leverback closure)
Jeden z nejznámějších a nejčetnějších typů zapínání v Evropě se používá u delších visacích i kratších náušnic. Po nasazení do ušní dírky se háček uzavře mechanickou klipsou, a tím se zabrání vypadnutí šperku. Většina zlatníků dokáže na požádání zvýšit bezpečnost už tak bezpečného zapínání vypracováním pojistky (zámku).
Výhody:
- Rychlost nasazení
- Bezpečnost a spolehlivost
- Elegantní vzhled
Nevýhody:
- Vyžaduje víc materiálu, což se může odrazit v ceně
- Může se zaseknout do oblečení nebo lákat malé děti k zatahání a vytržení z ucha
Zajímavost: Tento uzávěr se objevuje i pod dalšími názvy: zapínání kontinentální, klasické, patentové, klapkové, klasický závěs, páčka nebo klapka.
Africké háčky (French / fish hooks)
Africké háčky se využívají primárně u visacích náušnic, které zatíží ušní lalůček tak, že šperk nevypadne. Příležitostně se ještě háček zajišťuje silikonovou koncovkou.
Výhody:
- Snadná a rychlá manipulace
- Vhodné pro výraznější náušnice
- Minimalistické provedení
Nevýhody:
- Vyšší riziko ztráty
Ruský patent / francouzské zapínání (latch back)
Ruský patent lze označit za obdobu dámského patentu a někteří výrobci a ženy mu dávají přednost. Vhodnější je u kratších náušnic a dalo by se říci, že působí elegantněji, protože zapínání je zcela skryto ušním lalůčkem a nezasahuje do podoby šperku. Základem mechanismu je kolíček zakončený jemným žlábkem, do něhož se zaklapne pohyblivá část.
Výhody:
- Snadná a rychlá manipulace
- Při zaseknutí do vlasů nebo šály se lehce uvolní
Nevýhody:
- Když nemají náušnice kvalitní kloub, můžou se uvolnit a ztratit
Tip: Nikdy náušnice s ruským patentem neotevírejte silou. Hrozí vám poškození zapínání. Před nasazením šperku do ucha si ho zkuste párkrát otevřít a zavřít.
Zapínání kloubem (hinge closure)
U malých kroužků zvaných objímky se nejčastěji přistupuje k použití kloubového zapínání, které funguje na principu lámání v kloubu a zacvakávání tyčinky do protější části šperku.
Výhody:
- Spolehlivost a bezpečnost
Nevýhody:
- Namáhavější manipulace, která vyžaduje trochu zručnosti
Kruhové zapínání (loops closure)
Zúžená strana náušnice se protáhne ušní dírkou a vsune do protilehlé strany kruhu nebo malého očka. Někdy se drátek zaklapává do vidlice na druhé straně náušnice.
Výhody:
- Bezpečnost a malé riziko otevření a ztráty náušnic
Nevýhody:
- Náročnější manipulace, kdy hrozí deformace přílišným roztažením kruhu
Klenotnická klipsa (French back / omega clip closure)
Ne moc časté zapínání se hodí především pro těžší náušnice. Mechanismus funguje na bázi dříku, který se provlékne ušní dírkou a následně se zajistí klapkou.
Výhody:
- Praktické a bezpečné řešení
- Jednoduchost
Nevýhody:
- Může v uchu někdy tlačit
- Před spaním je nutné náušnice sundat
Dětská brizura (front fastening)
Dětská brizura vznikla přímo pro dětské náušnice. V Čechách a na Slovensku toto zapínání výrazně dominuje a objevuje se jak u šperků pro miminka, tak u náušniček pro holčičky do 6–8 let. Na ozdobné části náušnice se nachází očko, do kterého se vpředu jednoduše uchytí pohyblivá část s háčkem. Šperk tak v dětském oušku drží a nehrozí, že vypadne. Pro jistotu ještě můžete nechat na zapínání vyrobit malý zámeček.
Výhody:
- Bezpečnost
- Náušnice se nemusí před spaním sundat
- Ideální i u dámských náušnic pro menší a jemnější ušní boltce
Nevýhody:
- Náročnější manipulace
Upozornění: při nevhodném zacházení hrozí deformace háčku.
Zajímavosti
- U bižuterie a levných šperků se můžete setkat s dalšími typy zapínání (např. magnetickým), které se ale pro svou nízkou spolehlivost u dražších klenotů nedoporučují.
- Ženy, které nemají propíchnuté uši, mohou nosit náušnice se zapínáním na klipsu nebo anglický šroubek. I klipsů ale hrozí ztráta šperku.
- Klipsy byly velmi populární v 70. letech 20. století.
- Nejstaršími typy zapínání náušnic jsou kruhové zapínání z doby bronzové a afro háčky z časů antického Říma. K nejmladším způsobům uchycení náušnic patří puzety a klipsy.