Zapínání náhrdelníků a náramků pod lupou
Při výběru šperku pro vás jistě velkou roli hraje jeho design. Pak se zaměřujete na cenu, kov a zdobení. Aby vám zakoupený kousek dlouho přinášel radost, věnujte pozornost taky typu zapínání. Tahle drobnost vám usnadní život při nošení šperků, ušetří čas a dodá jistotu, že o oblíbený model nepřijdete. V některých případech je zapínání skoro neviditelné, v jiných zas tvoří výrazný designový prvek.
Ale dost už úvodu a pojďme se podívat, jaké typy zapínání se nám nabízí u náhrdelníků a náramků.
Nejběžnější typy zapínání
Většina řetízků, náhrdelníků a náramků, které objevíte v nabídce klenotnictví, se zapíná pomocí karabinky nebo pérového kroužku. Seznamme se blíž s klasickými uzávěry a poznejme jejich klady a zápory.
Karabinka (lobster clasp)
Název uzávěru odkazuje na jeho karabinový vzhled. Zapínání využívá pohyblivou páčku, která karabinku otevře, uchytí v ní koncovku náhrdelníku nebo náramku a zase uzavře. Karabinka může být jak pevně spojená s částí šperku, tak otočná
o 360 °.
Výhody:
- Bezpečnost
- Perfektní pro větší šperky a dětské šperky
- Pohyblivé a otočné karabinky jsou ideální pro náramky na zápěstí i kotníky
- Ideální pro nastavitelné zapínání
Nevýhody:
- Pro někoho může být náročnější si zapnout náramek s karabinkovým uzávěrem
- Při neopatrném zacházení může dojít k poškození mechanismu
- Masivnější než pérový kroužek
Pérový kroužek (spring ring)
Zapínání pochází z počátku 20. století. Tvoří ho dutý kruhový kovový uzávěr s pohyblivou částí ovládanou malou páčkou na pružinu. Zmáčknutím páčky se pružina stlačí, kroužek otevře a zahákne se do něj koncový kroužek.
Výhody:
- Malý a účinný uzávěr
- Vysoce bezpečný typ zapínání
- Velmi oblíbený a univerzální
- Ideální pro nastavitelné zapínání
Nevýhody:
- Při neopatrném zacházení může dojít k poškození mechanismu
- V menších velikostech náročnější pro manipulaci
Americké zapínání (toggle clasp)
Tento uzávěr tvoří z jedné strany náhrdelníku nebo náramku kroužek a z druhé dekorativní tyčinka ve tvaru T, která se pootočením na bok kroužkem provleče a šperk zajistí a spojí. Uzávěr drží klenot pohromadě, protože tyčinka je delší, než je průměr kroužku. Už i na českém trhu můžete narazit na řetízky s americkým zapínáním.
Výhody:
- Zapínání je samo o sobě ozdobné
- Univerzální typ
Nevýhody:
- Pro někoho se může jednat o náročnější typ zapínání
- Tyčinka musí být delší, než je průměr kroužku, jinak by prokluzovala
Magnetické zapínání (magnetic clasp)
Jak už napovídá název, uzávěr využívá vlastnosti magnetu, který drží oba konce šperku při sobě. Hodí se pro lehčí a levnější šperky.
Výhody:
- Snadné a rychlé zapínání i rozepínání
Nevýhody:
- I když jsou magnety silné, můžou slábnout a nejedná se o nejbezpečnější typ zapínání
- Nevhodný uzávěr pro lidi s kardiostimulátorem
Méně časté typy zapínání
Kromě výše uvedených čtyř druhů uzávěru můžete ve světě šperků narazit na další způsoby, které náhrdelník nebo náramek spojí a udrží zapnutý.
- Kuličkové zapínání (ball clasp, bead clasp): uzávěr v podobě koule někdy zdobí drahokamy, někdy textura a představuje dekorativní zapínání, které ladí s designem šperku. Do kuličky zacvakne háček, který kousek drží pohromadě.
- Barelové zapínání (barrel clasp): drobný uzávěr ve tvaru válečku tvoří dva díly, které se spojují pomocí šroubování, zacvaknutí nebo zaháknutí malým háčkem ukrytým uvnitř. Je vhodné pro lehké až středně těžké kousky. Kvůli náročnějšímu uzavření se nehodí na náramky.
- Sponové zapínání (box clasp): bezpečný uzávěr se skládá z poutka, které se vloží a zaklapne do ozdobné spony. Zapínání je oblíbené u tenisových a kloubových náramků.
- Zapínání na háček (fishhook clasp): jednoduché, ale elegantní zavírání funguje na principu háčku, který se vkládá a zasunuje do oválného pouzdra s lištou. Háček se za lištu zachytí a zůstane na místě. Hodí se spíš pro lehké náhrdelníky, protože není tak bezpečné jako jiné typy.
- Esovitý háček (hook clasp): velmi jednoduché zapínání využívá esovitý tvar, kdy jedna část je pevnou součástí šperku, kdežto druhý zahnutý konec se zahákne do ukončovacího očka nebo kroužku. Uzávěr není tak spolehlivý jako jiné typy, ale velmi snadno se s ním manipuluje.
- Zacvakávací zapínání (push button clasp): jedna část zapínání se zacvakne do druhé, přičemž mechanismus uzávěru spoléhá na páčku nebo tlačítko, které se musí stisknout, aby se náramek nebo náhrdelník rozepnul. Jde o velmi bezpečný typ zapínání. Uzávěr bývá zdobený.
- Přezkové zapínání (buckle clasp): u kožených nebo textilních náramků najde uplatnění zmenšená variace na klasickou opaskovou přezku. Děrovaná část šperku se protáhne přezkou a zajistí sklopným zobáčkem, který se zasune do dírky.
- Posuvné zapínání (slide clasp): uzávěr funguje na principu dvou tyček, které se zaklesnutím do sebe a posunutím uzamykají.
- Knoflíkové zapínání (button clasp): na jednom konci šperku se vyskytuje knoflík, na druhém očko, do kterého knoflík pasuje. Uzávěr se snadno zapíná i jednou rukou a je poměrně bezpečný.
- Posuvný uzlík (sliding knot): nejčastěji náramek se lehce navlékne na zápěstí a pomocí posuvných uzlíků se utáhne na požadovanou velikost, která brání sklouznutí šperku. Jedná se o klasické posuvné zapínání náramků.
Náhrdelníky a náramky bez zapínání
Jsme si jistí, že pro vás není překvapením, že existují i šperky, které zapínání nepotřebují. A zajímá vás, o jaké se jedná?
- Nekonečný šperk (endless): náhrdelník nebo náramek nejčastěji z korálků nebo perel tvoří jednolitá šňůra, kterou lze okolo krku nebo zápěstí libovolně omotat. Získáte neotřelý vrstvený šperk a nemusíte se bát selhání zapínání.
- Navlékací šperk (slip-on): náramek má zpravidla vzhled otevřené manžety. Stačí skrčit palec a schovat ho dlaně, náramek navléknout a palec zase uvolnit. Šperk zůstane bezpečně na zápěstí.
- Pružný šperk (stretch): základ náramku tvoří pružná šňůrka, kterou snadno navléknete i stáhnete ze zápěstí.