Apatit

Apatitem se označuje druh fosfátového minerálu, který se v přírodě vyskytuje v široké škále barev v závislosti na chemické příměsi. V současnosti se pod tímto názvem rozumí celá skupina nerostů, které spojuje podobné chemické složení. Jmenujme nejznámější hydroxylapatit, fluorapatit a chlorapatit. Apatit patří k nejčastějším typům fosfátů na světě a zůstává hlavním zdrojem fosforu, látky nezbytné v bioenergetice a pro fotosyntézu.

Název drahokamu pochází z řeckého slova „apatein“, které znamená „oklamat“. Mineralogové totiž často zaměňovali apatit s jinými kameny.

Základní informace

  • Drahokamová rodina Minerál
  • Drahokam znamení Blíženci a Vodnář
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Rusko, Německo (modré až purpurové), Rakousko a Portugalsko (bezbarvé), Brazílie (modré), Mexiko (žluté), USA (purpurové a zelené), Madagaskar (modrozelené)
  • Drahokam měsíce Červen
  • Barva
    Bezbarvá, odstíny modré, zelené, žluté, červené, fialové, hnědé a šedé.

Gemologické parametry apatitu

  • Chemické složení CA5(PO4)3(F,OH,CL)3, Fosforečnan vápenatý s příměsí fluóru, chlóru nebo vody; vápník často nahrazuje stroncium (Sr) a mangan (Mn)
  • Relativní hustota 3,16-3,22
  • Krystalografická soustava šesterečná
  • Index lomu 1,634 až 1,638
  • Dvojlom 0,002 až 0,008
  • Vryp bílý
  • Absorpční spektrum 5 200, 5 800 (žluté apatity), 5 120, 41´910 A 4 640 (modré apatity)
  • Fluorescence Žlutý apatit: purpurově růžová; zelený apatit: inertní až zelenožlutá; modrý apatit: modrá.

Kupujeme apatit

Apatit vzniká v podobě krystalů v žulových pegmatitech, metamorfovaných horninách a sopečných vyvřelinách. Krystal se může lišit složením v závislosti na množství hydroxidu, fluoru nebo chloru a dalších prvků.

Barva (color)

Apatit se vyskytuje od bezbarvé po růžovou, žlutou, zelenou, modrou a fialovou. Jednotlivé odstíny způsobují chemické příměsi jako mangan, stroncium, yttrium, cerium, lanthan, sodík nebo hořčík. Pro sběratele a klenotníky k nejzajímavějším zabarvením patří:

  • Modré apatity z Brazílie
  • Neonové modrozelené apatity z Madagaskaru, které se podobají paraíba turmalínům
  • Sytě purpurové apatity z Maine, USA
  • „Chřestové“ drahokamy, jež vynikají specifickým žlutozeleným odstínem
  • Apatity, jež zaujmou jevem zvaným chatoyancy (vzhledem připomínajícím kočičí oko)

Čistota (clarity)

Broušené a leštěné kameny osloví skelným leskem. Apatity v drahokamové kvalitě se jeví průhledné, vyskytují se však i průsvitné kousky. V téměř všech apatitech je možné spatřit inkluze. Okem čisté kameny jsou ve větších velikostech velice vzácné. Mezi tradičními kazy jmenujme uzavřené fraktury a růstové trubičkové dutinky. Často ale bývají inkluze maskovány výrazným zbarvením.

Brus (cut) a tvar (shape)

Tento drahokam lze pořídit v různých tvarech a brusech. Průhledné kameny se brousí do typických designů, zatímco fancy tvary bývají vzácnější, hlavně ve větších velikostech. Některé modré a žluté apatity zaujmou jevem chatoyancy (kočičí oko) a leští se do kabošonu. Zmíněný brus se hodí i pro drahokamy s rovnoběžně umístěnými krystalickými vlákny.

Opracování apatitu

Apatit málokdy prochází dalšími úpravami. Občas se vylepšuje odstín u modrých kamenů (tzv. moroxitů) zahříváním, zelených se to ale zpravidla netýká.

Kameny apatitu

Cena

K nejvyhledávanějším a nejcennějším drahokamům patří ty ve vzácných sytých odstínech, jako je modrozelená. Vysoké částky rovněž zaplatíte za neupravené brazilské modré apatity nebo jejich purpurovou variaci z Maine. Hodnotu drahokamu samozřejmě ovlivňuje i karátová hmotnost: pokud roste, roste i cena. Vzhledem ke křehkosti a měkkosti kamene si připlatíte už za kousky nad 1 ct.

Proč milujeme apatit?
Drahokam tvořivosti a intelektu

Apatit byl vždy označován jako kámen kreativity a rozumu. Tyto vlastnosti dokáže podporovat a dále rozvíjet.

Dostupnost

Apatit patří k přirozeně se vyskytujícím drahokamům. Ačkoliv široké veřejnosti není dosud dobře znám, svými rozličnými odstíny a formami je mnohem dostupnější než kameny, s nimiž bývá zaměňován.

Krásné barvy

Nachází se nejčastěji v chřestově zelené barvě, ale objevuje se i v dalších tónech od bezbarvé po růžovou, žlutou modrou a fialkovou. Syté odstíny se cení více.

Modrý apatit

Mýty a legendy

Podle řeckých bájí byla mezi duchy, kteří unikli z proslulé Pandořiny skříňky, i Apaté, bohyně klamu a podvodů. Modrá variace drahokamu pro zajímavost uctívá řeckou bohyni země Gaiu. Ačkoliv je apatit rozšířeným a starým minerálem, nespojují se s ním téměř žádné mýty ani legendy.

Apatit a jeho účinky

Drahokam obecně zlepšuje schopnost učení, zvyšuje sebevědomí a podporuje kreativitu. Rovněž pomáhá k dosažení hlubšího stavu meditace a bystří mozek. Dále mírní vysoký tlak a snižuje chuť k jídlu neboli apetit. Prý dokáže odblokovat jakoukoliv z čaker. Věří se také, že v mentální oblasti projasňuje mysl.

Apatit se jakožto kámen elementu ohně využívá při překonávání strachu a pro proměnu myšlenky v čin. Uzdravuje kosti, chrupavky, zuby a napomáhá absorpci vápníku. Ulehčuje od bolesti spojené s artritidou a kloubními onemocněními.

Modrý apatit: kámen koresponduje s krční čakrou, usnadňuje tedy mluvení při veřejných projevech a vše spojené s komunikací. Podporuje nezávislost a ambice.

Zelený apatit: drahokam především léčí, čistí energetické pole a otvírá srdce. Zlepšuje tak bytí a pohybování se v lidské společnosti. Zároveň přispívá k regulaci stravovacích návyků a udržení si ideální hmotnosti.

Žlutý apatit: minerál aktivuje čakru solar plexu, sídlo osobní síly. Povznáší ducha a zlepšuje soustředěnost. Zbavuje nepotřebné energie a přináší vitalitu.

Apatit se spojuje v rámci zvěrokruhu s živlem vzduchu, a proto je blízký hlavně Blížencům a Vodnářům. Pro Blížence představuje kámen, jenž podporuje jejich řečnické nadání, tlumí neklid a úzkost. Dodává jim energii potřebnou nejen k jejich tvůrčí práci, ale i k udržení pozornosti. Vodnáři si cení jeho schopnosti otevřít srdce a navázat kontakt s dalšími lidmi. Přináší jim i snazší vyjadřování a formulaci myšlenek a odstraňuje uzavřenost a emoční chlad.

Nejznámější apatit

Roeblingův purpurový apatit

Drahokam je pojmenován po newyorském sběrateli minerálů, který zakoupil nejhezčí purpurový apatit z mainského lomu Pulsifer. Krystal o rozměrech 3 x 3,8 x 4,3 cm a karátové váze 500 ct se dnes nachází v Přírodovědeckém muzeu Smithsonian.

Roeblingův purpurový apatit

Další slavné apatity

Modrý apatit v Přírodovědeckém muzeu Smithsonian

V jednom z nejslavnějších muzeí Spojených států nesmí chybět ani modrý apatit. Největší broušený apatit z Madagaskaru ve Smithsonianu má sytě modrou barvu docílenou zahříváním přírodního zeleného kamene. Při detailním pohledu lze spatřit řadu obvyklých inkluzí.

Modrý apatit v muzeu Smithsonian

Zelený apatit od Opalic

V roce 1983 byl u Opalic na Českokrumlovsku nalezen ojedinělý krystal apatitu co do velikosti i vybarvení v rámci České republiky. Zaujme hmotností přes 700 gramů i množstvím krystalických ploch. Z horniny se jej navíc podařilo vyjmout bez poškození. Krystal má trávově zelenou barvu a prosvítá na hranách.

Zelený apatit od Opalic

Modrý apatit s jevem zvaným kočičí oko

V soukromé sbírce se nachází krásný drahokam o váze 56,5 ct. Pochází z Brazílie, je vybroušen do kabošonu a vyniká působivým přechodem modrých odstínů, od světlejších po tmavší. Kámen ozvláštňuje i kočičí oko.

Apatit s jevem zvaným kočičí oko

Zajímavosti o apatitu

  1. Striktně mineralogicky se termín apatit vztahuje pouze na minerální skupinu. V ní najdete mnoho drahokamů, které se běžně označují jako apatit bez další klasifikace.
  2. Apatit se nachází mimo jiné i v České republice: na Písecku (modré sloupečky v pegmatitech), Dolní Bory, Krupka, Horní Slavkov a Bobrůvka.
  3. Apatit je důležitým zdrojem fosforu, který se běžně používá v hnojivech, výbušninách, ohňostrojích, pesticidech, zubních pastách, detergentech a farmaceutických výrobcích.
  4. Krystalky apatitu (fosforečnanu vápenatého) patří mezi složky zubů a kostí všech obratlovců, tedy i člověka.
  5. Apatit se obvykle zaměňoval s berylem, olivínem a turmalínem.
  6. Většina drahokamů označovaných jako apatit patří k nejběžnějšímu druhu – fluorapatitu. K dalším patří hydroxylapatit, mimenit, moroxit, vanadinit, wilkeit a vzácnější chlorapatit.
  7. Na Sibiři se nachází lazurapatit, zajímá směs lapis lazuli a apatitu.
  8. Před nálezem madagaskarských neonových modrozelených apatitů se málokdy objevily tyto minerály v kolekcích šperků. Nicméně od té doby se cení jak pro jejich krásné barvy, tak pro úchvatnou fluorescenci.
  9. Největším nalezeným zlatozeleným apatitem je kámen o 147 ct z Keni.
  10. Věří se, že apatit pomáhá navázat spojení s mimozemskými civilizacemi.

Zdroje obrázků: mineralogicalrecord.com, ids.si.edu, mineraly.org, images.squarespace-cdn.com, ebay.it, jaipurgem.com, drahekameny.cz, gemadventurer.com

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky