Vše o snubních prstenech
Plánujete svatbu a podle harmonogramu nastal ten správný okamžik na pátrání po ideálních snubních prstýncích? Věříte, že vás v téhle oblasti nemůže nic překvapit? Vždyť přece každé malé dítě ví, že se jedná o obroučky, které si snoubenci vymění během svatebního obřadu a následně je nosí po celou dobu trvání manželství. Jenže ve chvíli, kdy si máte prsteny vybrat, zjistíte, že se jedná o poměrně komplikovaný a komplexní proces. Inspirujte se naším ultimátním průvodcem snubními prsteny, ať vás při jejich hledání nic nezaskočí. Svatebním kroužkům se podíváme na zoubek z hlediska volby vhodného materiálu a zdobení a seznámíme vás s tím, na kterém prstu se prstýnky nosí a kde je nejlépe pořídit.
Zásnubní vs. snubní prsten
Zdá se vám naše otázka jednoduchá? Zásnubní a snubní prsten – rozdíl tkví v několika základních oblastech. Liší se primárně vzhledem a symbolikou. Podívejte se ale do naší tabulky, která vám v krátkosti hlavní odlišnosti přiblíží.
Zásnubní prsten | Snubní prsten | |
---|---|---|
Od kdy se nosí? | Zásnubní prsten je třpytivý kousek, který se používá při žádosti o ruku. Symbolizuje zaslíbení ženy muži a předzvěst sňatku. | K předání snubních prstenů dochází během svatebního obřadu ve chvíli, kdy k tomu vyzve oddávající, ať už v kostele, nebo na radnici. Následně se nosí až do konce života nebo manželství. |
Kdo ho nosí? | Zpravidla jej uvidíte na dámském levém prsteníčku, na který ho muži navlékají, aby vyjádřili svůj úmysl se s dotyčnou oženit. V některých kulturách zásnubní kroužek nosí i muži. V našich krajích se však jedná o výjimku. Tento trend oslovuje spíše páry, které hledají něco unikátního. | Tuto obroučku spatříte na ruce obou partnerů. Ženich s nevěstou si snubními prstýnky slibují lásku, věrnost a spojení svých životů. |
Jaký má design? | Vzhled zásnubních prstýnků vždy závisí na vkusu budoucí snoubenky a rozpočtu ženicha. Obecně však lze říci, že se jedná o kousek výraznější a propracovaný. Obvykle se vyrábí ze zlata nebo platiny, výjimečně i ze stříbra. Obroučky jsou nejčastěji zdobeny jedním, třemi nebo více kameny. Podle základní představy se jedná o diamanty nebo drahokamy. | Nejčastěji se jedná o sladěné hladké kroužky s profilem a designem, který vyhovuje oběma snoubencům. Prsteny by měly být z kvalitního materiálu, který odolá každodennímu nošení po desítky let. Ideální materiál tak představuje zlato nebo platina, případně kombinace kovů. |
Jak je zdobený? | Klasikou všech klasik je hladký kroužek se solitérním diamantem uchyceným ve 4–6 krapnách. Postupně se však prosazují i originální modely zdobené dalšími drahými kameny, a to v různém počtu i osazení. | Charakteristické je decentní zdobení dámské obroučky diamanty nebo drahokamy, pánové upřednostňují jednoduchost. Originálně působí moderní výřezy nebo gravír. Za oblíbený prvek lze považovat vyrytí data svatby na vnitřní stranu prstýnků. |
Kolik stojí? | Částka, kterou muž vydá za zásnubní prstýnek, se odvíjí od jeho rozpočtu. V mnoha případech však bývá dražší než snubní kroužek, a to především kvůli svému zdobení. | Vzhledem k jednoduššímu designu můžeme říci, že snubní prstýnky vás budou stát méně než ten zásnubní. Nejedná se však o pravidlo a vždy záleží na zvoleném materiálu a ozdobných prvcích. |
Jak vidíte, každý kroužek má svůj vlastní význam a určení.
Rozdělení snubních prstýnků podle typu
Představujete si snubní obroučky jako vyhlazené kroužky ze žlutého zlata bez jakéhokoliv zdobení? Pak vězte, že klenotnictví nabízejí mnohem širší a zajímavější škálu těchto výjimečných šperků. Každý si zajisté přijde na své, podívejme se však na základní dělení, které vám usnadní orientaci.
Klasické snubní prsteny
Milovníci minimalismu a tradice určitě neodolají klasickým obroučkám. Jejich jednoduchý a nezdobený design se dobře přizpůsobí každodennímu životu. Někdo by si pomyslel, že takovéto prstýnky budou nudné, opak je však pravdou. Kvalitní kov a symbolický kruh značící nekonečno a věčnost dokáže ozvláštnit i něco tak obyčejného jako profil šperku.
- Lehce zakřivený komfortní typ se snadno přetahuje přes kloub prstu a nezařezává se, proto je velice pohodlný a elegantní.
- Plochá variace při pohledu na průřez kroužku připomíná zrcadlově obrácené písmeno D a na ruce pěkně sedí. Její strukturovaný vzhled si zamilují především ti, kteří se zhlédli v minimalismu.
- Tradiční půlkulatý design ve svém profilu odkazuje na písmeno D, skvěle přilne k prstu a dokonale splyne se zásnubním prstýnkem. Plochá vnitřní ploška však může ztížit stahování obroučky.
- Nejméně obvyklý kulatý typ je zaoblený ze spodní i horní strany, z estetických důvodů se ale vyrábí jen velmi úzký (1,5–2 mm). Opět padne do oka všem, kdo si nelibují v opulentních a výrazných špercích.
Zdobené snubní prsteny
Jak již název napovídá, podíváme se na zoubek kouskům, které zvýrazňuje některý z ozdobných detailů. I v tomto případě hraje určitou roli profil kroužku, pozornost ale přitahují jiné prvky. Seznamme se tedy s těmi nejobvyklejšími, k nimž se řadí osazování diamanty anebo drahokamy, rozličné úpravy povrchu prstenu včetně jejich kombinování, rytí, vyřezávání, gravírování a míchání ušlechtilých materiálů. Jednotlivé možnosti vám přibližujeme zde. Povšimněte si, že zdobené prstýnky rovněž mohou působit minimalisticky.
Netradiční snubní prsteny
Hlavním znakem těchto obrouček je originalita. Jedná se o snubní prsteny „jinak“. Už na první pohled evokují odvahu, výjimečnost a snahu vymanit se z tradic a konvencí. U netradičních prstenůvás může oslovit nezvyklá úprava povrchu, a to nejen na dotek, ale i barevně. Jak často jste již spatřili hnědý nebo černý snubní prsten s rutheniem? A obroučky z kombinovaného různobarevného zlata? Unikátním jistě shledáte i gravír nebo vyříznutí, kdy spolu dva kousky tvoří romantický vzor nebo jen při bližším pohledu a zkoumání odhalíte tajemství v nich ukryté. Dámské modely v tomto případě bývají odvážnější, pánské se drží spíše klasiky, i když i zde existují výjimky. Klenotníci svoji nabídku pravidelně rozšiřují o nové atypické designy, jež uspokojí vkus i nejnáročnějších zákazníků.
Eternity snubní prsteny
Tradiční svatební obroučky mohou přijít některým dámám trochu obyčejné a nudné, proto mnohá zlatnictví obohatila svoji nabídku o zajímavý pár kroužků. Soupravu tvoří obyčejný pánský snubní prsten ve vybraném profilu, avšak novomanželky na prsteníček navlékají mnohem zajímavější prsten osázený kamínky po celém obvodu. Eternity snubní sety zdobí diamanty v oblíbených odstínech – od tradiční čiré po modrou anebo černou. Neotřelost vás u těchto kroužků čeká v případě, když se zkombinují diamanty s barevnými drahokamy.
Jestliže tedy novomanželé nepovažují za nezbytné nosit totožné prstýnky, pak je zajisté osloví eternity svatební kroužky. Eternity přece znamená věčný – jak symboličtěji začít novou životní etapu?
Set snubního a zásnubního prstenu
Pro ty, kteří touží po absolutní dokonalosti, existují zásnubní sety, které tvoří zásnubní a snubní prsten. Zdobnější zásnubní obroučku nejčastěji charakterizuje výraznější solitérní kámen a snubní kroužek jej perfektně doplňuje. Často pak nelze ani poznat, kde jeden z nich začíná a druhý končí. Neboť k sobě tak dobře pasují, že lze nosit zásnubní a snubní prsten dohromady bez jakýchkoliv komplikací. Koupí obou kroužků zároveň se muži vyvarují budoucích potíží, jelikož jim bude pořízený zásnubní a snubní prstenautomaticky ladit. Set neznamená pouze jedinou návštěvu obchodu, ale často i finanční úsporu. Drobnou nevýhodu mohou pánové spatřovat v tom, že si pak musí pořídit nebo nechat vyrobit svatební obroučku pro sebe. Tu však mohou koupit zároveň se zásnubní soupravou pro svoji vyvolenou.
Ulehčete si předsvatební přípravy a nezapomeňte blíže prozkoumat stále oblíbenější trend zásnubních setů.
Vintage snubní prsteny
Kořeny svatebního obřadu se musí hledat hluboko v minulosti, v dobách, kdy si lidé začali uvědomovat, že být dva je lepší než být sám. Těm, kterým je sepjetí s historií blízké, učarují snubní obroučky ve vintage designu. Podlehnout propracovaným modelům, jež vkusně doplňují drahokamy či decentní ornamentální rytiny, není vůbec těžké. Svůj půvab mají jak prstýnky, kdy pánská variace je hladká a dámská zdobná, tak ty, které vypadají jako dvojčata, ač různě velká a široká. Gravírované motivy mnohokráte odkazují do rostlinné říše a k neustále fascinující secesi.
Nebojíte-li se propojit svoji budoucnost s minulostí, pak si užijete výběr vintage snubních prstenů, které svým vzhledem dokáží vždy překvapit a potěšit.
Rozdělení snubních prstenů podle materiálu
Všichni snoubenci doufají, že je čeká spousta společně prožitých let a že spolu vydrží až do smrti. Proto předpokládají, že kroužky, jimiž symbolicky spojují své životy, se stanou jejich trvalými souputníky. Prvním kritériem při kupování snubních prstenů se tedy stává odolnost a kvalita materiálu, z něhož jsou vytvořeny. V následujících řádcích se blíže podíváme na jednotlivé kovy a jejich výhody a nevýhody.
Zlato
Nejoblíbenější materiál k výrobě snubních prstenů oslovuje svým snadným zpracováním (tvrdost na Mohsově škále: 2,5–3) a barevnými možnostmi. Ryzí zlato se kvůli svým vlastnostem ve šperkařství nevyužívá, nejčastější je, co se ryzosti týče, 14kt (585/1000) a 18kt (750/1000). Nezbytnou povinností zůstávají puncovní značky. K oblíbeným variacím patří zlato žluté, které obsahuje stříbro a měď, růžové, jež zbarvuje primárně měď, a bílé s příměsí stříbra a palladia.
- Snubní prsteny ze žlutého zlata milovaly už naše babičky a dodnes je spatříte na mnoha prsteníčcích.
- Snubní prsteny z růžového zlata se na svatebním trhu prosazují teprve několik posledních let a podmaňují si srdce romantických nevěst.
- Snubní prsteny z bílého zlata si získaly oblibu svým nevtíravým odstínem, který decentně ladí s oblečením i jinými klenoty.
Obvykle zdobí prsteníčky manželského páru snubní prsteny z bílého zlata s jedním nebo více diamanty. V posledních letech ale roste popularita mixování jednotlivých odstínů, jež obroučkám dodávají originalitu a neotřelost. Hledáte-li výjimečné snubní prsteny, bílé zlato doplněné žlutým nebo růžovým je sázkou na jistotu.
Plusy
- Chemická odolnost
- Barevná stálost
- Lze lehce upravit velikost prstenu
- Umožňuje úpravu povrchu podle vkusu snoubenců
Mínusy
- Alergie (na příměsi)
- Možné poškrábání
Platina
Zajímavý kov stříbrnošedé barvy se hmotností blíží zlatu, ale tvrdostí jej lehce překonává (Mohsova stupnice: 4–4,5). Přesto mu při běžném používání nehrozí poškrábání. Platina se hůře leští, proto je rozumné zvážit jiný typ povrchu než leštěný. Tento vzácný materiál podléhá kontrole státního puncovního úřadu a ze zákona musí obsahovat dvě puncovní značky, jež potvrdí jeho ryzost a kvalitu. Platinové snubní prsteny evokují luxus a kvalitu.
Plusy
- Chemická odolnost
- Hypoalergennost
- Velká odolnost vůči mechanickému poškození
- Vysoká ryzost
- Barevná stálost
Mínusy
- Kvůli tvrdosti nevhodná pro gravír
- Cena
Stříbro
Měkký kov (Mohsova stupnice: 2) vyniká bílošedou barvou, jež se více než dobře kombinuje s dalšími šperky a outfity. Jedná se o poměrně levný materiál, se kterým si kvůli jeho vlastnostem klenotníci dobře poradí; přesto nepatří k nejběžnějším kovům na výrobu snubních prstýnků a zlatníci doporučují zvolit si raději jiný ušlechtilý materiál s vyšší odolností. Při výběru svatebních kroužků ze stříbra se musí dbát na to, aby byly opatřeny puncovní značkou (za tradiční se považuje ryzost 925/1000). A ujistěte se, že zvolené kousky prošly rhodiováním, které zpevní jejich povrch a zamezí černání materiálu.
Plusy
- Ideální pro gravír a vsazování drahokamů
- Cena
Mínusy
- Černání
- Měkkost – snadno se poškrábou
Další materiály
Existuje celá škála materiálů, z nichž lze vytvořit snubní prsteny. Stříbro, zlato a platina se sice řadí k tradičním a oblíbeným ušlechtilým kovům, ne však jediným. Seznamte se s dalšími látkami, které mají různorodé vlastnosti, a ne vždy jsou snadno k sehnání. Přesto představují neobvyklou alternativu, jež padne do oka párům, které baží po výjimečnosti.
- Titan: velmi lehký, barevně stálý, tvrdý a odolný kov, který působí futuristicky.
- Nerezová ocel: levný, odolný, hypoalergenní kov odolný vůči poškrábání; z tohoto kovu seženete snubní prsteny do 5 000 Kč.
- Keramika: odolný materiál nejčastěji s příměsí titanu.
- Dřevo: zajímavý trend, obvyklejší jsou dřevěné intarzie v kovovém těle.
- Palladium: velmi tvrdý, hypoalergenní a lehoučký kov, využívá se však spíše jako příměs, neboť práce s ním je komplikovaná.
- Wolfram: netradiční materiál, který vyniká tvrdostí a hustotou, vydrží dlouho lesklý a nepoškrábaný.
Rozdělení snubních prstýnků podle zdobení
Jak jste si jistě všimli, bývá to spíše dámský kroužek, který ozvláštňuje zdobení. Při volbě prvků, které obroučku zvýrazní, se ale fantazii žádné hranice nekladou. Jednoduché zlaté snubní prsteny pořídíte v každém klenotnictví. Hledání zajímavějších a originálních kousků už vyžaduje více úsilí a osobitého vkusu.
Diamanty
Nejtvrdší nerosty na Zemi zpravidla zdobí zásnubní prsteny, ale stále častěji je objevíte i na svatebních obroučkách. Vždyť se přece říká, že diamanty jsou nejlepším přítelem všech žen, že. Tyto kameny už po tisíciletí oslovují svým úchvatným třpytem a nadčasovou elegancí.
Snubní prsteny s diamantem symbolizují pevný základ manželství. Očekává se od nich, že vydrží navěky, dbejte tedy i na kvalitu drahých kamenů. Tu vám zaručí tradiční hodnoticí parametry (barva, brus, čistota a karátová hmotnost), stejně jako certifikát z renomované laboratoře. Zpravidla malé diamanty osazují klenotníci v pavé stylu, jež vhodně doladí zásnubní kroužek.
Na moderní páry, které touží po diamantech, ale zároveň i po něčem netradičním, čekají fascinující fancy barevné varianty. Jemně i sytěji zbarvené růžové, modré, zelené nebo žluté kamínky dodají snubním prstenům odvážný i romantický rozměr. Černé diamanty nadchnou nejen vyznavače specifických subkultur, ale i milovníky minimalismu.
Drahokamy
Do světa klasických snubních prstenů proniká stále více barev, a to například i v podobě drahokamů. Příběh lásky a spojení svých životů můžete oživit drahými kameny opředenými tajuplnými legendami. Přiklonit se dá k významu, jenž jednotlivým kamínkům přisoudili astrologové a hvězdy. K půvabným a oblíbeným drahokamům patří modré tanzanity, jež se zrodily v blízkosti nejvyšší hory Afriky. Něžné růžové morganity se nachází i ve větších velikostech a jsou symbolem romantiky. Uklidňující tóny přírody objevíte v mechově zelených smaragdech, oheň zas v rudých královských rubínech.
Volba drahokamů by měla odpovídat vkusu snoubenců a jejich životnímu stylu.
Úpravy povrchu
Existuje celá škála technik na opracování povrchu prstenu. Textura jednoduše promění vzhled a pocit ze šperku. Estetickému vnímání se meze nekladou, je však třeba zvážit i nároky na údržbu šperku.
Lesklý povrch se vyznačuje klasickým lookem, který využívá možnost vyhladit ušlechtilé kovy do zrcadlového lesku.
- Leštění (polishing): postupným jemným broušením se z povrchu prstenu odstraní všechny nepravidelnosti a škrábance a následně se vyleští. Nošením šperk získává patinu. Pokud po ní netoužíte, musíte nechávat obroučku u klenotníka pravidelně přeleštit.
Matný povrch představuje populární zakončení u těch, kdo dávají přednost decentnímu vzhledu. Existuje mnoho způsobů, jak zmatnit povrch klenotu, liší se jen trvanlivostí.
- Pískování (sandblasting): hedvábný, rovnoměrný a tlumený design se řadí mezi nejjemnější matné úpravy kovu. Prstenu dodá neokoukaný rozměr. Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o povrchový zásah do materiálu, poměrně rychle začnete pozorovat známky opotřebení. Nezapomínejte tedy na pravidelnou profesionální údržbu.
- Kartáčování/broušení (brushing): výraznější úprava, jež už připomíná vzor. Povrch je hrubší než pískovaný, proto má i delší životnost. Pro udržení matného vzhledu je však čas od času nutná návštěva šperkaře.
- Drásání (stippling): matný design odkazuje svým vzhledem na kámen. Pomocí pravidelného obíjení vzniká rovnoměrná textura. Úprava proniká hlouběji do kovu, proto dlouho vydrží a dobře skryje drobné opotřebení.
- Kování (hammering, icing): na první pohled výrazného a rustikálně působícího povrchu se dosahuje pomocí klenotnického kladívka. Hrubost designu se odvíjí od síly úderů vynaložené řemeslníkem. Jedná se o velmi odolnou úpravu. Kování můžeme rozdělit na klasické (nejběžnější, kladívkem se zaoblenou stranou se vytváří překrývající se jamky), vertikální (použitím úzkého dlouhého kladívka vzniká vzor připomínající stromovou kůru) a ryté (s pomocí různých nástrojů se rodí různorodé vzorky).
Gravír
Mnozí snoubenci si přejí zvěčnit svůj velký den nejen svatebními fotografiemi nebo videem, ale něčím, co budou mít stále při sobě. Nejjednodušší způsob, jak si uchovat vzácné chvilky ze své svatby, je gravírování snubních prstenů. Zlatníci pomocí jemné techniky vtisknou, nejčastěji na vnitřní stranu obrouček, zvolený vzkaz. Perfektním kovem, který zlatníkům usnadňuje práci, je zlato ve všech svých podobách.
A co si nechat vyrýt? Kromě data svatby, jmen novomanželů, přezdívek, symbolických srdcí nebo znaku nekonečna lze svatební kroužky ozdobit například i GPS lokalizací místa, kde jste se seznámili či vzali. Originálně působí snubní prsteny s otiskem prstu nebo vygravírovanými symboly, které při přiložení dámské a pánské obroučky k sobě vytvoří finální obraz.
Gravírování laserem nebo ruční rytina na snubní prsten umožňuje mnohé, a proto je pouze na novomanželích, čím si budou připomínat své sezdání.
Vykrojení
Aktuálně se prosazuje zajímavý trend, při němž zručný zlatník do snubních prstenů vyřezává oblíbené a žádané motivy. Symboly vytvořené několika jednoduchými tahy se objevují jak na dámských, tak pánských obroučkách. Propracovanější vzory naleznete hlavně na modelech, jež ozdobí novomanželčin prsteníček. Kromě nesmrtelných srdcí na minimalistických kouscích je vyřezávání typické pro netradiční a vintage snubní kroužky. Klenotníci se inspirují nejen v přírodě, ale vedle rostlinných nebo orientálních detailů si nenechávají ujít ani geometrické prvky.
Na jakém prstu nosit snubní prsten
Kde se nosí snubní prsten, to je, oč tu běží. Volbu prstu, na nějž se obroučky navlékají, ovlivňují kulturní zvyklosti dané země. V českých zemích hraje prim prsteníček levé ruky. Tradice vychází ze zvyků starých Římanů a Egypťanů, kteří věřili, že právě tímto prstem prochází vena amoris (žíla lásky), jež je spojena přímo se srdcem. Křesťanská víra zas hledá zdůvodnění v náboženském obřadu, kdy se kněz prstenem dotkne prvních tří prstů na znamení Svaté trojice a následně dovolí umístit šperk na čtvrtý prst. Vdanou ženu a ženatého muže podle kroužků na levé ruce rozpoznáte nejen v České republice, ale i na Slovensku, ve Velké Británii, Spojených státech a Francii. Až 70 % žen nosí prsten na tomto prstu právě po římském vzoru.
Některé národy zdobí snubním prstenem pravou ruku, což vyplývá ze starověké představy, že levá ruka přináší neštěstí. Rovněž Indové ji považují za nečistou. A zajímá vás, ve kterých zemích uvidíte svatební obroučky na pravém prsteníku? Jedná se například o Indii, Španělsko, Norsko, Německo, Řecko a Rusko.
Není bez zajímavosti, že pánové si snubní prsteny navlékli až během druhé světové války. Jednoduchý kroužek bez začátku a konce jim připomínal manželky čekající na ně věrně doma.
Přemýšlíte, kam po svatbě se zásnubním prstýnkem? Pak vězte, že ho lze nosit na stejném prstu jako ten snubní: první a blíže srdci navléknete svatební obroučku, následně zásnubní kroužek. Pokud do sebe prsteny esteticky nezapadnou, lze přesunout zásnubní prstýnek na levý nebo pravý prostředníček.
Pro zajímavost: Některé indické tradice vyžadují, aby novomanželky nosily snubní prsten poněkud nezvykle. Ruka pro ně není první volbou, upřednostňují prsteníček na noze.
Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou
Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.
Kde koupit snubní prsteny
Blyštivý svět snubních prstenů představuje obrovský byznys, a proto mají snoubenci nekonečnou škálu možností, kde si svatební obroučky pořídit. Podívejme se na ty základní, včetně důvodů pro a proti.
Kamenný obchod
Tradice je tradice a mnohé páry si užívají společné chvilky při hledání těch pravých kroužků. Obcházejí jednotlivá klenotnictví a obhlížejí jejich nabídku. Společně zkoušejí minimalistické i neobvyklé designy a hned vidí, jak která obroučka sedí. Mnohá zlatnictví připravují každoročně speciální kolekce, do nichž promítají aktuální trendy a nabízejí tak unikátní snubní prsteny. Praha patří k místům zaslíbeným s nejširší a nejkoncentrovanější paletou specializovaných obchodů, ale šperkařství nechybí ani v krajských a okresních městech.
Výhody
- Možnost prsteny si vyzkoušet
- Možnost prsteny ihned koupit a odnést si je
- Možnost nechat si prsteny ihned upravit
Nevýhody
- Omezená nabídka
- Cena
- Nedostatek soukromí a času a z toho plynoucí „nervozita“ z přítomnosti prodavačů v obchodě
Internetové obchody
Stále se zrychlující doba, nedostatek času a dospívající počítačová generace podporují rozvoj internetových zlatnictví, která se nebojí experimentovat s materiály a designy. Při nakupování online je vždy třeba dbát na pár základních pravidel: pročíst si recenze obchodu, zkusit prodejce kontaktovat (jestli zveřejnil funkční kontakty), u neznámých e-shopů neplatit předem a zkontrolovat obchodní podmínky a potřebné certifikace (u klenotnictví je to registrace u puncovního úřadu).
Ideální případ představuje možnost internetové šperkařství navštívit a osobně si zboží prohlédnout a vyzkoušet, což často umožňují prodejci snubních prstenů v Praze. Poctiví obchodníci se vám budou věnovat, a především u dražších obrouček vás seznámí se všemi detaily ohledně materiálu a zdobení.
Výhody
- Široká nabídka
- Cena
- Pohodlí při nákupu kdykoliv a odkudkoliv
Nevýhody
- Možnost narazit na nedůvěryhodný obchod
- Doba doručení je většinou min. 24 hod.
- Ne každý obchod nabízí poštovné a balné zdarma
Výroba na míru
Léta v hlavě nosíte představu toho, jak by měly vaše svatební obroučky vypadat? Dnes není nic jednoduššího, než oslovit důvěryhodného zlatníka a seznámit ho se svým přáním. Na základě nastavených parametrů vám umělec vytvoří 3D model a následně vyrobí snubní prsteny na míru.
Výhody
- Osobitý a neopakovatelný šperk
- Možnost zvolit materiál, zdobení a celý design
- Cena
Nevýhody
- Delší doba výroby
Zajímavosti o snubních prstenech
- 73 % všech prodaných snubních prstenů je z bílého zlata.
- V nejstarších dobách se snubní prsteny splétaly z rákosu nebo konopí, následně se využívaly odolnější materiály jako slonovina, bronz nebo železo.
- Podle symbolického jazyka šperkařů přináší manželské štěstí safír ve snubním prstenu.
- Jen ve Spojených státech se na výrobu snubních prstenů spotřebuje 17 tun zlata.
- Nejčastějším gravírem na snubních prstenech jsou jména novomanželů.
- Věří se, že pokud ženich během svatebního obřadu upustí snubní prsten, přinese to do manželství neštěstí.
- Vytetované snubní prsteny jsou velmi originální a hodí se pro páry s alergií na kovy. Partneři mohou volit tetování stejné nebo sladěné, různorodé zdobení i design. Nezapomeňte však na to, že tyto kroužky jsou opravdu napořád a jen tak je z prstu nestáhnete.
Důležitost správné volby snubních prstenů
Jak již bylo řečeno, snubní prstýnky symbolizují spojení života dvou lidí, stvrzení jejich partnerství a zdůraznění vzájemné lásky a oddanosti. Volbě kroužků by tedy měla být věnována dostatečná pozornost, vždyť prsteníčky manželů budou zdobit až do smrti. Vyberte si obroučky pohodlné a odpovídající vašemu životnímu stylu, nesundáte je pak z ruky a do krabičky na snubní prsteny je uložíte pouze při sportu a zahradničení.