Tvar diamantu emerald (smaragd)
Diamant – nejlepší přítel ženy. Diamanty jsou stejně jako ženy různorodé. Každý diamant v sobě skrývá svůj příběh. Diamanty se neukážou v celé své kráse v neopracovaném stavu, musí být vybroušené a vyleštěné, aby odhalily všechny své půvaby, pro které jsou tak proslulé a ceněné. Brousí se do několika základních tvarů, které jsou odlišné, unikátní a charakteristické pro každý brus. Tvar poukazuje na hlavní linii diamantu a umocňuje tak krásu hotového diamantového šperku.
Klasické a univerzální kulaté brilianty představují více než polovinu všech prodaných diamantů ve světě. V současnosti ale nabývají na popularitě také neobvyklé a výstřední tvary jako markýza (marquise) a princezna (princess). Výběr diamantového tvaru by měl být úzce spojen s osobou, které bude diamant patřit. Kromě skutečnosti, že každý tvar nadchne jiný typ osobnosti, je každý kámen také řezaný velmi pečlivě a s matematickou přesností. To pomáhá vyniknout těm nejlepším vlastnostem diamantu.
Každý diamantový tvar a brus má své místo v klenotníkově dílně. Originální vzhled smaragdového tvaru způsobuje stupňovitý brus pavilonu a velká otevřená tabulka. Nevyniká třpytem briliantového brusu, zato zaujme dokonalou souhrou světlých a tmavých plošek, které způsobují až zrcadlovitost diamantu. I když v něm vře méně ohně, dlouhé linie a dramatické odlesky mu dodávají nádech elegance. Jméno tvaru se odvozuje od názvu kamene, pro který byl vytvořen. Klasický solitér zdobí zásnubní prsteny, náhrdelníky, náramky i náušnice.
Emerald (smaragd)
1. Základní informace
Unikátní vlastnosti | Fazety | Poměr (výška - šířka) | Původ | Názor odborníka |
---|---|---|---|---|
Široká plochá tabule s tupými rohy a s postupnými řezy. | Obvykle 57, liší se podle počtu řádků na koruně a pavilonu. | Většinou 1,30 - 1,50 (záleží na vkusu). | Vyvinul se z tabulového tvaru v 20. století. | Tento tvar diamantu je ideální při čistotě VS1/VS2 nebo vyšší. |
Vlastnosti
Jedná se o jeden z prvních tvarů, které byly použity ve šperkařství. Smaragdový tvar je obdélníkový a má zkrácené rohy a širokou plochou rovinu, která se shora podobá schodišti. Tento styl patří mezi tzv. stupňovité brusy, mezi něž se řadí i Asscherův tvar a zářivý (radiant) tvar. Smaragdový tvar se obvykle skládá z 57 fazet (25 na koruně a 32 na pavilonu). Počet řádků na koruně a pavilonu se může lišit, avšak poté dochází ke změnám v počtu fazet. I když má obvykle menší lesk než briliantové brusy (kulatý briliant nebo princezna), široké ploché roviny tohoto tvaru zdůrazňují jasnost diamantu a jeho přírodní krystalický obdélníkový růst. Ploché roviny okrajů také umožňují různorodost osazení vedlejších kamenů. Diamanty smaragdového tvaru jsou často lemovány dlouhými tenkými tvary jako např. bagetový (baguette) tvar. Většina smaragdových tvarů má délku a šířku v poměru mezi 1,30 a 1,50. Poměr 1,40 se považuje za přímo ideální a nejoblíbenější. Poměry mimo tento rozsah jsou považovány za atypické a obecně i méně žádoucí.
Historie
Přesný původ prvního smaragdového tvaru zůstává poněkud nejasný, ačkoli jeho stylistické a technické údaje mohou být spojovány s jednoduchými tabulovými tvary z období Art Deco na začátku 20. století. Termín „smaragdový tvar“ se začal používat až v období Art Deco i navzdory skutečnosti, že brusiči diamantů již znali stejný tvar, ale pod různými jmény. Původně byl tento tvar vyvinut speciálně pro smaragdové drahokamy s cílem snížit množství tlaku při řezání, a ochránit tak drahokam před prasknutím. Brzy si však brusiči uvědomili význam tohoto řezu a začali ho aplikovat i na diamanty.
Kvůli jeho velkým a otevřeným fazetám se doporučuje vyšší čistota než VS2, aby bylo zajištěno, že kámen bude zcela čistý při pohledu pouhým okem. Nejlepší jsou větší poměry stran (tedy spíše obdélníky) s perfektní symetrií. Tento tvar opticky prodlužuje menší ruce a kratší prsty.