Vše, co jste chtěli vědět o routovém brusu

Vzrůstající popularita na první pohled starožitných brusů v moderním šperkařství nepředstavuje žádné překvapení, neboť takto broušené surové diamanty a drahokamy nabízejí originální vizuální zážitek. Fazety si zajímavě pohrávají se světlem a milovníci vintage se nemohou nabažit jejich osobité jiskry. K významným zástupcům brusů s dlouhou historií se bez pochyby řadí tzv. routa (někdy také rozeta, růžice, angl. rose-cut). Základním poznávacím znamením je, že rozetový brus vyniká spíše leskem než brilancí.

Historie

Přemýšlíte, kde tento brus přišel ke svému označení? To anglické vzniklo na základě jeho vzhledu: fazety koruny se sbíhají v jediném vrcholu a svým tvarem tak připomínají okvětní plátky nerozvinutého růžového poupěte. Český název odkazuje na původní kosočtverečné fazety, jinak označované jako routy.

Původ routy musíme hledat na konci 14. století v Burgundsku, z něhož se brus šířil dále do Evropy. Nejprve čtyřboké a šestiboké drahokamy se spolu se zlepšováním brusných technik v dobách renesance proměňují v osmi až šestnáctiboké růžice. Plošky se vlivem této procedury samozřejmě zmenšují a světelné paprsky získávají prostor k zajímavějším efektům.

Ve světle reflektorů se routa hřála především v georgiánském a viktoriánském období. Stejně jako další starožitné brusy byla opracovávána ručně a měla oslnit hlavně ve světle svíček. Velké a široké fazety se totiž i za horších světelných podmínek nádherně třpytily. Před objevem briliantového brusu byla právě routa standardním způsobem broušení kulatých drahokamů.

Po téměř stoleté odmlce, způsobené moderními technologiemi, jež dokázaly z kamene získat co nejvyšší brilanci, se dnes routový brus vrací do hledáčku milovnic originálních a vintage šperků. Jistou roli v tom hraje i zásnubní prsten Jennifer Aniston, Alison Brie či Camilly Alves, jež klenotník ozdobil unikátním diamantem.

  • Zlaté bezel náušnice s 0.52ct salt and pepper diamanty Gledina
    Zlaté bezel náušnice s 0.52ct salt and pepper diamanty Gledina
  • Zlatý prsten s routovým diamantem Vertius
    Zlatý prsten s routovým diamantem Vertius
  • Zlatý náhrdelník bezel se salt'n'pepper diamantem Terun
    Zlatý náhrdelník bezel se salt'n'pepper diamantem Terun
  • Prsten z růžového zlata se švýcarským topazem Pitie
    Prsten z růžového zlata se švýcarským topazem Pitie

Jak routový brus poznáme?

Na první pohled zjistíte, že kámen je vybroušen do routy, když spatříte jeho plochou základnu a víceboký jehlanovitý vršek. Fazety tvarem nejčastěji odpovídají kosočtverci nebo trojúhelníku. Jejich počet variuje mezi historickými třemi až současnými čtyřiadvaceti, spojuje je však směřování k jedinému špičatému vrcholu. Routa se může kvůli nižší brilanci zdát skelná a mdlá, přesto její široké plošky zaujmou krásnými a atraktivními záblesky.

Plochý pavilon zaujme dvěma výraznými efekty:

  1. Neboť se takový drahý kámen vyznačuje plochou a nebroušenou základnou, nemá jak odrážet světlo, a proto je zcela průhledný. Ve srovnání s třpytivými brilianty vynikají routy decentním a éterickým vzhledem.
  2. Neboť „neukrývá“ v pavilonu žádnou hmotu, může se v koruně pochlubit celou svou karátovou hmotností. To znamená, že routa se jeví při pohledu shora větší než briliant o stejné karátové váze.

Pro routu je typickýkulatý tvar, ale brusiči se nezaleknou ani výzvy v podobě oválu (oval), slzy (pear), markýzy (marquise) či fantazijních tvarů, pokud k tomu povaha surového diamantu nebo drahokamu vybízí. Kreativitě brusiče nic nebrání, proto se můžete těšit pohledem na tvary v podobě draka či šestiúhelníku.

Routový brus
Routový brus sluší drahokamům nejen kulatého tvaru
Routový brus
Kosočtvercové fazety vyniknou v prstenech i dalších špercích

Důležitost barvy (colour) a čistoty (clarity)

Moderní brusičské metody vedou k tomu, že surové diamanty v nejlepším stupni barevné škály se obvykle brousí do briliantových tvarů, jež jsou nejvýše hodnocené. Tolik žádaná ledová jiskra se už však nepojí s routovými designy. Tento brus si žádá kameny s teplejší barvou těla.

Z důvodu plné transparence je u routy nejdůležitější vlastností čistota. Vzhledem k tomu, že ji tvoří jen malé množství plošek, které by odvrátily pozornost od vnitřních nedokonalostí, lze i pouhým okem v krystalu spatřit nepatrné inkluze.

Reálný půvab diamantu tak ovlivňuje spíše čistota než lepší kategorie na barevné škále.

Typy osazení

Diamantový brus se vyskytuje ve dvou formách:

  1. jednoduchá routa: kámen často obklopují menší diamanty
  2. dvojitá routa: kámen bývá zpravidla centrálním prvkem šperku a osazuje se buď vysoko, nebo hluboko (objevíte ho i pod označením dvojitá holandská routa / double Dutch rose-cut); horizontálně umístěné plošky mohou být více či méně strukturovány.

Nejčastějším způsobem osazení do šperku je luneta a krapny, jejichž počet se různí dle velikosti kamene a typu klenotu.

Drahé kameny, které se do routy brousí

Návrat do světel reflektorů zažívají bezbarvé diamanty v routovém brusu, barevné variace nejtvrdšího nerostu však za nimi nezaostávají, co se obliby týče. Do růžice se dnes neuvěřitelně často brousí i černé, šampaňské, a dokonce i neprůhledné a rustikální diamanty (nepleťte si rustikální diamanty s těmi surovými, na rozdíl od nich jsou totiž broušené a leštěné).

Drahokamy, které se brousí do routy, nejsou v posledních letech ničím neobvyklým. Mezi oblíbenými tak nesmíme zapomenout jmenovatrubíny, safíry, turmalíny, měsíční kámen nebo třeba granáty. Jak jste jistě zaznamenali, zpravidla se jedná o průhledné kameny s vysokým stupněm čistoty.

Kvůli ceně se nejsytěji zbarvené drahokamy nejčastěji brousí do žádaného briliantu, na routy tak zbývají jemnější odstíny, které však nabízejí ohromující škálu pastelových barev.

Brusiči zažívají neskutečnou svobodu, pokud si zvolí routový brus. Velice často volí tvar, který dovolí zachovat co nejvyšší karátovou hmotnost.

Rose cut prsten
Prsten ze žlutého zlata s moissanitem v routovém brusu
Rose cut
Zlatý prsten s routovým salt'n'pepper diamantem v lunetovém osazení

Z deníku odborníka

Tvar surového diamantu a drahokamu ovlivňuje to, jak nakonec bude vybroušen. Brusiči usilují o to, aby z kamene zachovali co nejvíce. Pokud přejedete prstem po starožitném diamantu vybroušeném do routy, často ucítíte, že brus sleduje tvar diamantového krystalu a není perfektně zaoblený. Mělkost routy z ní dělá dokonalý brus pro tenčí krystaly, jejichž hloubka jiným brusům nepostačuje. Růžice rovněž nabízí širší škálu tvarů, neboť umělci se nemusí tolik soustředit na absolutní symetrii jako u tradičního briliantu.

A proč si drahý kámen v routovém brusu pořídit?

Diamant vypadá větší

Největším přínosem tohoto diamantového brusu je zajisté to, že ukazuje celou svoji karátovou váhu. Moderní brusy část své karátové hmotnosti ukrývají v pavilonu pod rundistou. Za své peníze tedy získáte výraznou a zajímavou protihodnotu.

Diamant i v horší barvě vypadá skvěle

Zvolíte-li routu, nemusíte vyhledávat diamanty prémiové barvy. Své nároky na D–Z škále můžete snížit, a přesto vás bude těšit nádherný kámen. Růžicovému brusu totiž sluší teplejší odstíny. Cena diamantu v routovém brusu bývá výhodná.

Barevné drahokamy vypadají nádherně

Routa sluší barevným diamantům i drahokamům. U nich totiž brilance a světelné vlastnosti nehrají tak důležitou roli jako u bezbarvých kamenů. Tento brus dokáže působivě zdůraznit sytost a tón barvy.

Vzhledem k chybějícímu pavilonu se vybroušený kámen ve šperku nachází velmi blízko vaší pokožce, proto se tento brus pokládá za velmi smyslný a intimní.

Routový brus se řadí mezi staré brusičské techniky, jež byly mnohem jednodušší než ty současné, což je na něm vidět. Přesto dokáže odrážet a lomit světlo unikátním způsobem, který si najde řadu obdivovatelů. Pokud vás fascinují vintage šperky, routa představuje sofistikovaný a okouzlující design z minulosti, jenž ozvláštní každý klenot.

Zajímavosti

  1. Podle počtu řad fazet rozeznáváme routy jednořadé, dvouřadé atd.
  2. Podle sklonu koruny k fazetám rozlišujeme brabantské (náhlý sklon) a holandské routy (povlovný sklon).
  3. Vzhledem k ploché spodní straně routy mohou šperkaři z jednoho kamene vybrousit dva drahokamy.
  4. Termín holandská routa mimo jiné označuje 24fazetový brus, kdežto pod označením antverpská routa se skrývá kámen s vrcholem vybroušeným do 12 plošek.
  5. Za jeden z nejslavnějších routových diamantů se považuje „Velký Mogul“ (Great Mogul), který v 17. století popsal francouzský cestovatel Tavernier. Ze surového kamene o váze 787,5 ct byl vybroušen diamant o 280 ct. Osud Velkého Mogula je neznámý, ale předpokládá se, že se buď ztratil, nebo byl rozřezán do menších diamantů (někteří se rovněž domnívají, že je to buď Koh-i-Noor, nebo Orloff).

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky